Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hacca Giderken Yapılcak Dualar
Yazar Mesaj
AtMaCa Çevrimdışı
Admin
*********

Mesajlar: 9,358
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 1331
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #1
Hacca Giderken Yapılcak Dualar
Evden çıkarken besmele getirip Allah’a tevekkül etmek, Âyetü’l-Kürsî’yi, İhlâs sûresini ve Muavvizeteyn’i okumak. Hacca giden kimsenin vedalaşırken ehline yapacağı dua:

Estevdiullahe dînekum ve dünyakum ve havatime e’malekum.

Sevinçle evden çıkmak ve yolda zikirle, tevazu ve sükûnla zaman geçirmek,
Düşmanları var ise haklarında af ile, müsamaha ile muamele yapmaya çalışmak.

İmkân olursa hac yolculuğuna ay başında perşembe günü, bu olmazsa pazartesi günü sabahleyin çıkmak. Hacca gitmek için evden çıkarken okunacak dua.

“Rabena Âtina fi’d-dünya haseneten ve fil âhirati haseneten ve kınâ azabe’n-nâr vahşurnâ fî zümreti’s-sâlihînel-ebrâr Rabbena tekabbel minnâ inneke ente’t-tevvâbü’rrahim.” Hacca giden kimsenin kapısından çıkarken okuyacağı dua:

Bismillahirrahmanirrahimi tevekkeltü alellahi Rabbi’l-arşil azim la havle vela kuvvete illa billah estağfirullahe ve etübü ileyh.

Hacca gidenin vasıtaya bineceği zaman okuyacağı dua:

Sübhanellezi sehhare lena heze vema künna lehü mukrinin ve inna ila rabbina le münkalibun Elhamdülillahillezi hedana li’l-islami vecealena min ümmeti muhammedin habibihi aleyhissalatü vesselam eûzü billahi min va’sâisseferi ve ke’betil manzari ve süi’l-münkalebi filehli velmali velveledi Allahümme’tvi lena’l-arda ve seyyirna fiha bitaatike Allahümme inni ürîdü’l-hacce feyessirhü lî ve takabbelhü minî ve atlubu minke’l-avne ve’l-ınayete.

“Allah’ım! Seferde sahibim Sensin; ailem, malım, çocuklarım ve arkadaşlarım Sana emanettir. Bizi ve onları her türlü bela ve afetten muhafaza buyur. Allah’ım! Arzı bize küçült, seferi kolaylaştır, yolculuk esnasında vücudumuzu, dinimizi ve malımızı koru. Bize Evini haccetmeyi, Peygamberin Muhammed (S.A.V.)’in kabrini ziyaret etmeyi nasib eyle. Allah’ım. Seferin meşakkatinden, ailemin, çocuklarımın, malımın ve arkadaşlarımın başına bir kötülük gelmesinden Sana sığınırım. Allah’ım! Bizi ve onları Senin himayene al, bize ve onlara verdiğin nimetini geri alma, bize ve onlara verdiğin sağlık ve afiyeti değiştirme.”

16- Hacc için yola çıkarken ve hacdan evine döndüğünde ikişer rek’at namaz kılmak; Bu namazların ilk rekatlarında “Kâfirûn”, ikinci rek’atlarında ise “ihlâs” sûresinin okunması efdaldir.

17- Yolculukta ve hac esnasında daima taharet üzere bulunmaya riâyet etmek, boş işlerle, malaya’ni ile vakit kaybetmeyip boş vakitlerini; ibadet, zikir, tesbih, salevat, dua ve Kur’ân-ı Kerîm tilaveti ile değerlendirmek. Haremeyn’de birer hatim indirmek. Yollarda tepe çıkış ve inişlerde okunacak dua:

Âibüne tâibüne abidüne sacidüne lirabbina hamidün sadekallahü va’dehü ve nasara abdehü ve eazze cündehü ve hezemel ahzâbe vahdehü

Yolculukta konaklama yerinde dua niyeti ile okunacak ayet-i kerime:

Ve kul Rabbi enzilni münzelen mübarekn ve ente hayrul münzilin

Vasıtadan inince okunacak dua:

Bismillahi tevekkeltü alellahi euzü bikelimâtillâhit-tâmmâti külliha min şerri ma haleka ve zerae e berae selamün ala nuhin fil alemin Allahümme a’tina hayra heze’l-menzili ve hayra ma fihi vekfina şerrahü ve şerra me fihi

Konaklama yerinden ayrılacağı zaman okuyacak dua:

Elhamdülillahillezi âfâna fi münkalibina ve mesvana Allahümme kema ahrectena min menzilina heze salimine belliğna gayrahu âminine.

R-U-H-U-M-U-Z ----- Y-E-T-E-R..........
18-12-2007 02:37 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ECRİN_ZÜLEYHA Dışarıda
" HACI "
*******

Mesajlar: 5,757
Üyelik Tarihi: Dec 2008
Rep Puanı: 3627
Ruh Halim
Ruh Halim
Kederli

Takımın:
Mesaj: #2
RE: Hacca Giderken Yapılcak Dualar
Allah (c.c) razı olsun çok işimi gördün sağolasın abi gülücük bunu kaydedeyim...

slm ve duayla.....

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

"EMROLUNDUĞUN ŞEYİ GÜRLEYEREK SÖYLE,ÇEKİNME!!!"

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
16-08-2009 05:16 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
huda-nurf Dışarıda
Forumcu
***

Mesajlar: 565
Üyelik Tarihi: Jun 2009
Rep Puanı: 73
Ruh Halim
Ruh Halim
Suratsiz

Takımın:
Mesaj: #3
RE: Hacca Giderken Yapılcak Dualar
inşallah nasip olurda gıtmek duaları okuruz

Faniyim fani olanı istemem Acizim aciz olanı istemem Ruhumu Rahmana teslım eyledim gayrı istemem....
12-11-2009 03:33 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]