Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HACCIN FAZÎLETİ
Yazar Mesaj
Nazlıcan Çevrimdışı
Süper Moderatör
*******

Mesajlar: 39,138
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Rep Puanı: 26539
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #1
Icon3 HACCIN FAZÎLETİ
Ensar'dan bir kişi ve Sakîf kabilesinden bir kişi gelip Peygamber Efendimize (s.a.v.) selam verdiler: “Ya Resûlallah! Bazı şeyler sormaya geldik” dediler.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.): “Dilerseniz suallerinizin cevabını siz sormadan haber vereyim. Dilerseniz siz söyleyin” buyurunca “Bize bildir, Yâ Resûllallâh, îmânımız artsın” dediler. -Ensar'dan olana- buyurdu ki:

“Beytullâh'ı ziyâret niyetiyle evinden çıktığındaki sevâbı, tavaftan sonra kıldığın iki rek'ati, Safâ ve Merve arasında sa‘yi, Arafat'ta vakfeyi, şeytan taşlamayı, kurbanı, başını tıraş etmeyi, ziyaret tavâfını ve bunların sevabını soracaksın.” Ensârî: “Seni hak peygamber gönderen Allah hakkı için bunları sormaya gelmiştim” dedi.

Peygamberimiz (s.a.v.) ona buyurdular ki:

“Evinden Beytullâh'ı ziyâret niyeti ile çıktığında devenin her adımında Allâhü Teâlâ sana bir sevap yazar, bir günahını siler, bir derece yükseltir. Tavaftan sonraki iki rek'at namazla İsmâil Aleyhisselâm neslinden bir köle âzâd etmiş gibi olursun. Safâ ve Merve arasında sa‘y etmekle yetmiş köle âzâd etmiş gibi olursun. Arafat'ta vakfeye gelince: Allâhü Teâlâ o vakit dünyâ semâsına rahmetiyle tecellî eder meleklerine sizinle övünür ve: ‘Şunlar kullarımdır, rahmet ve mağfiretimi umarak derin vâdilerden saçları dağınık ve toz içinde bana geldiler, onların günahları kumların adedince yahut denizlerin köpüğü kadar da olsa bağışladım. Ey kullarım, bağışlanmış ve dilediklerinize şefâat hakkı verilmiş halde Arafat'tan ininiz.' buyurur. Taş atmaya gelince attığın her taş seni cehenneme götürecek büyük bir günahına keffâret olur. Kestiğin kurbanın mükâfâtını Rabb'in senin için -kıyâmet gününe- saklar. Saçından kestiğin her bir kıl için bir sevap yazılır, bir günahın bağışlanır.”

Ensârî: “Yâ Resûlallâh, eğer günahlarım bundan az ise?” dedi. Buyurdular ki: “Öyleyse fazla kalan sevaplar senin için muhâfaza olunur. Bunlardan sonra Beytullâh'ı (Ka‘be'yi) artık günahsız olarak tavâf etmiş olursun. Bir melek gelir ve elini sırtına koyar ve ‘Geleceğin için amel işle. Geçmiş bütün günahların bağışlanmıştır.' der.”

[Taberânî ve Bezzâr]

*


Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
07-08-2017 12:46 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
gulbahari Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Mesajlar: 10
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Rep Puanı: 2
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
Galatasaray
Mesaj: #2
RE: HACCIN FAZÎLETİ
emeğine sağlık
10-10-2018 02:39 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net