Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evrim Hakkında
Yazar Mesaj
islamiuyanış Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 2
Üyelik Tarihi: Mar 2020
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #1
Icon30 Evrim Hakkında
Selamun Aleyküm arkadaşlar. Geçen gün insanların maymundan geldiğini söyleyen bir evrimci ile tartıştım. Söylediğine göre vücudumuzda körelmiş organlar varmış. Bu körelmiş organlar apandis, kuyruk sokumu kemiği, yirmilik diş falanmış. Ben ona cevap olarak tüm bu organların işe yaradığını, örneğin apandiste yararlı bakterilerin üretildiğini söyledim. Söylediğine göre körelmiş organ hiçbir işe yaramayan organ demek değil, asıl işlevini yitirmiş organ demekmiş. Apandis otçul hayvanlarda selülozu sindirmeye yararken insanlar ise apandisleri olduğu halde selülozu sindiremiyormuş. Bu apandisin körelmiş bir organ olduğunu gösteriyormuş. Bu evrimciye nasıl cevap verebilirim?
21-03-2020 11:36 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
alpi Çevrimdışı
Yönetici
*******

Mesajlar: 5,777
Üyelik Tarihi: Jun 2015
Rep Puanı: 5182
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
Mesaj: #2
RE: Evrim Hakkında
Aleyküm selam

Ona sorular sor.
Apandisit bu kararı alırken hangi bilgisine dayanarak karar almış?
Önceki fonksiyonunu bırakma ve yeni bir fonksiyon üstlenme kararı almasına sebep olan etkenler nedir?
Apandisitin hocası(öğretmeni) kimdir? Yada kendi bünyesinde değişiklik yapacak bilgi ve birikimi nereden-nasıl öğrenmiştir?
Apandist Selülozü sindirdiğine göre Seliloz hakkında bilgi sahibi olmalı. Bu bilgileri nereden edinmiştir.
Aynı şey bakteriler için de geçerli bakteriler hakkında bilgi ve birikimi nereden edinmiştir?

Vesaire vesaire.

....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
21-03-2020 02:59 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
camici Çevrimdışı
Üye
**

Mesajlar: 187
Üyelik Tarihi: Nov 2016
Rep Puanı: 98
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Mesaj: #3
RE: Evrim Hakkında
Bence bu soru evrim teorisini ve evrim hakkında tartışılan şeyin ne olduğunu bilmemekten kaynaklanıyor.
Bizim karşı çıktığımız evrim teorisine göre; türler dönüşerek başaka tür haline gelmişler. Yani Dünyanın ilk oluşumu sırasında ki tabiat şartları (!) yeryüzünde ilk amino asitleri ve ilk canlı diyebileceğimiz protein vs. hücreleri oluşturmuş, bunlar gelişerek ve çeşitlenerek bu günkü canlıları oluşturmuş, vs.

Bunun kendi kendi kendine tabiat şartları ile olmasına dünyanın bilinen ömrünün yetmediği hesaplanınca da; mütasyon denilen tesadüfi sıçramalar ile milyonlarca yılda olabilecek gelişme bir anda oluvermiş.

Kısaca ve çok kabaca tartışma konusu evrim bu.

Sizin belittiğiniz insandaki bazı organların körelmesi, veya yok olması vs. bizim tartıştığımız evrim teorisi değil ki. Örneğin ilk çağlardaki zor yaşam koşullarındaki insanlarki kıllar ile şimdiki insandaki kıllar bile değişti. Kafalarımız da bile saç kalmıyor, değil vucudumuzda.
Türler kendi içinde değişim, evrim geçirebilir, ama o yine aynı türdür.
Yani başında saç olan insandan gayri başka bir tür değildir. Yine insandır.

Bir milyon sene önce insanda apandist daha aktif, şimdi kör ise; bu başka tür demek değildir ki.

Bizim karşı çıktığımız husus eğer evrim teorisi doğru ise yani, türler birbirine dönüşebiliyorsa, aynı zaman dilimi içinde bu dönüşümü görmemiz gerekirdi. Yoksa aynı tür kendi içinde zamana, şartlara bağlı olarak elbette bazı değişikliklere uğrar ama başka bir tür olamaz.

Hatta kendi kendine değil laboratuvar ortamında akla hayale gelmeyecek zorlamalar ile bile, bir tür başka bi tür olamıyor. Kara sineğe her ne tür radyasyon, mutasyon vs. uygalasanız da, sivrisinek veya başka bir sinek olamıyor. Sakatlanmış, bozulmuş bir kara sinek olarak kalıyor.

Türlerin kendi içinde gelişmesi değişmesi Kur'ana aykırı da değildir.
Nuh 71/14- "Oysa o sizi aşama aşama yaratmıştır."
Enbiya 21/30-O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?
Nur 24/45- Allah, her hayvanı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üstünde sürünür, kimi iki yağı üstünde yürür, kimi dört ayağı üstünde yürür... Allah dilediğini yapar; çünkü Allah her şeye kâdirdir.


Bence bunlarla çok fazla iddialaşmamak, tartışmamak en doğrusu. Yeterli bilgimiz, donanımız yokken tartışmaya girersek şeytan bizi vesveseye sokabilir, Allah muhafaza.
Enam 6/25- İçlerinden seni dinleyenler de vardır, fakat biz, onu anlamalarına engel olmak için kalblerinin üstüne örtüler, kulaklarının içine de ağırlık koyduk. Onlar, bütün delilleri görseler bile yine ona inanmazlar. Hatta sana geldiklerinde seninle tartışırlar. Ve o kâfirler: "Bu, öncekilerin masallarından başka bir şey değildir" derler.

Kehf 18/6- Demek onlar, bu söze (kitaba) inanmazlarsa, onların peşinde üzüle üzüle kendini helak (mı) edeceksin!
24-03-2020 10:51 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
camici Çevrimdışı
Üye
**

Mesajlar: 187
Üyelik Tarihi: Nov 2016
Rep Puanı: 98
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Mesaj: #4
RE: Evrim Hakkında
İlave olarak şunu da belirtmek isterim.
Alpi hocamın çok güzel anlattığı gibi, biz fail-i mutlağa odaklanmalıyız.

Yoksa yaratılış hakkında evanjelist bir takım rivayetlere takılıp kalmayalım.

Allah Teala (CC) çamurdan insan şeklinde bir adem yaratıp, ona can verdi, sonra da onun kaburga kemiğinden eşini yatattı vs. veya yaratıkların ilk yaratıldığı günden beri hiç değişmeden öylece günümüze kadar geldiği filan tamamen evanjelist, tevrat söylemidir. Kur'ani söylem değildir.

Bilim yaratılışın, işleyişin, hayatın vs nasıl çalıştığını, sebeplerini yani kısaca Allah'ın bu konudaki ilmini, onun izni kadar çözebilir, ve konusu da tamamen budur.
Ama hikmetini, Allah'ın muradını ve fail-i mutlağı aramaz. Fakat ne yaman çelişki ki, kendi bulduğu bu işleyin ayrıntılarına girdikçe ne muhteşem bir ilim, ne muhteşem bir sanat eseri olduğunu keşfettikçe de Allah'ı kabul etmekten başka çaresi olmadığını da görür.
24-03-2020 02:18 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net