Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
Yazar Mesaj
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 339
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Rep Puanı: 50
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
Mesaj: #1
008 Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
Selamun aleykum arkadaşlar benim kafamı hep kurcalar durur ;malum ümmet içinde ihtilaflar olucağı bize bildirildi bir çok fırkalar içinde kurtulan fırkadan olmak hepimizin arzusu ''Allahu teala yolunu kolaylaştırsın bize hakkı göstersin,batıldan muhafaza etsin( Amin)'' peki sadece bizim ülkemizde bile bunca cemaat ,akım var iken bir genç nasıl yönünü bulucak zaten İslami hassasiyeti olan insanların azlığı bir yana ;islami hassasiyeti olanlarında doğruyu tespit etmesi nasıl mümkün olucak sizin bu hususta fikriniz ölçünüz nedir?

-Ben şahsen islam adına doğru olana işaret ettiğini söyliyenler içerisinde Kuran ve Sünnet Ölçüdür demiyene pek rastlamadım hadis inkarcıları haricinde peki asıl konuda bu değilmi zaten Kuranı Kerim-i doğru anlama noktasında değilmi bu buhran ve bulutlar?
Müslüman kısaca söyle Allah(cc) için hangi islamdır hak olan ?

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
27-11-2018 10:42 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
alpi Çevrimdışı
Yönetici
*******

Mesajlar: 5,777
Üyelik Tarihi: Jun 2015
Rep Puanı: 5182
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
Mesaj: #2
RE: Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
Aleykümselam. Hoşgeldiniz.

Elbette kriterimiz Kuran ve sünnettir ancak herkesin bu konularda yeterli bilgi sahibi olmadığı ortada. Yani bilmediğimiz birilerini(cemaatleri) bilmediğimiz bir ölçü birimleri(Kuran, Sünnet) ile nasıl ölçeceğiz.

O halde ilk yapmamız gereken bu ölçü birimlerini öğrenmek olmalı.
Nasıl öğreneceğiz?
Bize Kuran'ı kim tebliğ ettiyse ondan öğreneceğiz, Aziz peygamberimiz hz. Muhammed aleyhisselatu vesselamdan.
Onun siretini çok iyi bilmeliyiz bunun için belli başlı kitaplar var onlara müracaat edeceğiz.
Hadis kitaplarına özellikle şerhli olanlarına müracaat edeceğiz.
Aynı zamanda tefsir ile bilgilerimizi güçlendireceğiz.

Cemaatlerin hak olup olmadıklarını anlamak konusunda şunu da söyleyebilirim;
Eğer cemaat bizim arzuladığımız İslam cemaati ise seni İslam'a davet eder, cemaatine değil.
İslamı yaşamak konusunda gayret ve şevkin varsa ve o cemaate devam etmezsen seni İslam'dan çıkmış gibi görmemeleri gerekir.

Burada şu notu da düşmeliyim.
Bir cemaatin doğal olarak müdavimleri ve hocaları-yöneticileri vardır.
müdavimlerinin tutumu değil hoca ve yöneticilerinin tutumu önemlidir.

Bir cemaatin çok halis hocaları olup müdavimlerinde sorunlar olabileceği gibi tam tersi de olabilir.
Önemli olan cemaatin şu anki yöneticileri ve hocalarıdır, müdavimleri değil.

....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
27-11-2018 12:17 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
blue Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 321
Üyelik Tarihi: Jan 2018
Rep Puanı: 42
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #3
RE: Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
selam,

kendi öz fikrimi açıklıyorum bu konuda birçok soru işareti de beraberinde gelecektir ama ben yinede bunu altına basa basa söylüyorum

bence peygamberin yaşadığı gibi yaşamak lazım.
yani teknolojiden uzak olacaksınız ve kuranda belirtilenleri yapmanız gerek , tabii arapça öğreneceksiniz.
üzgünüm ama benim fikrim bu.

erkekseniz sadece kızlara dokunmak değil erkeklere de dokunamazsınız , kuranda bir ayet vardı "orada iri gözlü huriler vardır onlara ne bir cin ne de ins dokunmamıştır" sanırım vakıa da geçiyordu dmekki dokunma duyusu insan için problematik. bence peygamber helal dairesi harç kimseye dokunmamıştı ama genelde dokunmazdı insanlara ...

bunlar tamamen benim fikrim zaten ben de uygulayamıyorum.

ayrıca her helal yemeği yememelisiniz yada ölçülü yemelisiniz.

sütü ölçülü içebilirsiniz fakat elma ve ekmek mesela yenmeyecek yemekler.
helaldir tabi ona birşey demiyorum ancak peygamber çok zekiydi ve bunları zerresine kadar biliyordu aslında

öyle basit bişey değil birde biz bazen bir şeyi yada birşeyleri söylüyoruz fakat biz sadece o sözü yerine gertirdiğimiz için bize bu kolay geliyor halbuki aynı anda iyi olan birkaç tane davranışı yerine getirmek öyle kolay iş değildir. diğer taraftan peygamber (s.a.v) hangi yönden bakarsanız bakın eleştiriye kapalı idi. yani kusur bulamıyorsunuz

sadece uydurmasyon cevaplar var ama benim araştırdığım insanlar bu konuda cevap veremediler dediler ki "bilmiyorum ama herhalde böyleydi"

örneğin peygamber (s.a.v.) nin dişleri çürümüş veya dökülmüş müydü ? dedim ve cevap alamadm kendi cevabım böyle birşeyin var olmadığıdır

yani peygamberin dişleri kesinlikle çürümediği ve dökülmediğidir (gazvedeki vaka hariç)

neden mi ?

çünkü yediğiniz yiyceklerin hepsini yemiyordu önce ve çok çok dikkatli titizdi. her lokmasına kadar zaten ne yediğini bilirdi.

birde misvak kullanıyordu bende misvak kullanıyorum artık ve 2 yıldır dişlerimde fırçanın yaptığı ağrıyı çekmiyorum çok şükür(ha birde ben taaa diğer ülkelerden gelen kuru misvak kullanmaktayım o ise orijinalini kullanıyordu)

birde doğru şekilde kullanıyordu (nasıl doğru? basbayağı doğru mesela benim babam bilmez nasıl kullanılacağını bunu gördüm çünkü medela günde kaç kez kullanılacak , hangi elle tutulacak misvak kaç cm olunca bitmiş sayılacak şekli nasıl olmalı bazzı kaynaklar kullandığınız şekle dikkat edin karaciğer büyümesi veya göz körlüğüne sebep olabilir diyor)

sadece bunlar değil. bedeninizden çıkan herhangi bir tepki çok çok önemli

göz,dil,dudak,cinsel organlar,boşaltım denilen organlar, eller ayaklar herhangi bir tepkisi çok çok önemli aslında ..

bazı arkadaslar oeygamberi (s.a.v.) aşırı övdüğümü veya onu olduğundan farklı göstermeye çalıştığımı düşünebilirler

üzgünüm ...

bence ben doğruları söyledim..

ama tabi fikrinize saygı duyuyorum.
28-11-2018 12:45 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 339
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Rep Puanı: 50
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
Mesaj: #4
RE: Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
Elbette kriterimiz Kuran ve sünnettir ancak herkesin bu konularda yeterli bilgi sahibi olmadığı ortada. Yani bilmediğimiz birilerini(cemaatleri) bilmediğimiz bir ölçü birimleri(Kuran, Sünnet) ile nasıl ölçeceğiz.


Buyurduğunuz gibi çok doğru aslında benimde söylemek istediğim tamda bu

Bakın bir kaç tablo çizeyim size hikaye formunda


Bir genç vaktiyle ateistleriçinde yetişip din namına zerre düşünmez iken İlahi İradenin yardımı pek tabi aklın fıtri olan vicdana tabiyeti ile Yaratıcının varlığını kabul eder ve dahi nice aldatılmışlıklar içinde büyüdüğünü görüp yetiştiği çevrenin onu sürüklemek istediği yangını görür.
Bir müddet dinleri araştırıp ehli kitabın dışındaki tabiyetleri bir çırpıda eler;hristiyanlık namına tahrip edilen incilde Anılan İsanın bir yunan mitolojisindeki tanrı gibi sunulması pek tabi batıl gelir.Tevratın tahribatı dehşet terennümler ile kendisine Aleni oluncada Yahudilik musevilik değildir der tahribatı görüp ondanda uzaklaşır.
Geriye içindeki toplumun kendini nispet ettiği İslamı tanımak için Kuranı Kerimin varlığını bir gece yarısı hatırlayıp heyecan ile hak olan odur diyerek uykusundan bir çırpıda sıyrılır en yakın Kuranı kerime yapışır.
İlk başlarda hiç bir şey anlıyamadığı Kitabı Azimi başlar okumaya bakarki kalbinde müthiş bir fısıltı ile binlerce muhalif kelimeler ve iç sıkıntısı onu rahat bırakmamakta tam pes etmekte iken gelen ayetlerdeki mana ile bu fısıltıların şeytandan geldiğini anlar ve Yaradanına sığınıp inat ile velevki batıl olsa dahi okuyacağım diye kendine söz verir.
Okuduğu bir çok sureden sonra aklında kalan iki sure onu ayıltmaya başlamıştır bile(Furkan ve Casiye) kalbine gelen her hilaf sözün reddi ve izahı sırasıyla ayetler ile kendisine ulaşınca içini tarif edilmeyen duygular kaplar huzur ve inşirah ile kalbi İslamda karar kılar.
Ne varki bu kitabın Hak olduğuna inanan bu genç bu kitapta beyan olunanlar ile bulunduğu sosyal çevrenin çok zıt olduğunu ve sanki insanların bu kitabın doğruluğunda şüphe eder gibi ondan uzak ve hilaf yaşamalarına şaşırır bilmediği gerçeği öğrenen genç çevresinede gerçekleri anlatmak zorundadır en yakınlarından başlıyarak bizi aldatmışlar diyerek cennet varmış cehennem varmış iman ne tatlıymış der varır bu hazineyi paylqaşma yolunda en yakınlarına...
Bir müddet geçer bakarki anlattıkça en yakınları ona deli gözüyle bakıyor ve anlamadıkları gibi birde kınıyor kendi keşfine devam etmeye karar verir.
Namaz abdest rekat nedir vbilmediği için bir iki kiştap alır okumaya başlar bazılarını anlamaz fakat sorucak kimse yoktur yakınında dini bütün kimse yoktur.
Bir müddet sonra camiye gidip rekat nedir öğrenmek için namazın rükünlarını saymaya 4 rekatın manasını çözmeye çalışır ve bulduğu için sevinir evet camide herkes namaz kılmaktadır ama kimse onunla ilgilenmiyor onunla diyolog kurmuyordur zira çoğu yaşını almış ve yeterince cansız yaklaşmıştır buy heycanlı gence ne varki okuduğu Kuranı Kerimin kalbinde yaydığı tesir ve nur öyle büyüktürki şahıslar ehemniyetini yitirmiştir kimsenin tavrını değil kendisinin akibetini düşünür olmuştu.
Uzun araştırmalar ve ibadetlere alışma döneminin henüz tam ortasındayken hasbel kader yaptığı bir üniversite tercihi kalbinde büyük çöküşler ve yeni inşaalar devam eden bu genci bulunduğu ruhsuz çevreden Anadolunun muhafazakar adledilen bir şehrine götürmüştür bile...
Bir cami imamından bir haftada öğrendiği Kuran Kerimi hayrat vakfı yayınları ile okumaya başlamış namazı abdesti öğrenmiş ve hatta din hassasiyeti olan bir kaç arkadaş dahi bulmuştur genç.
Bulunduğu şehirde bir çok cemaatin dikkatini çeken heyacanı ve samimiyeti ile gözden kaçmıyan bu genç arayış içerisinde iken bir çok davet ile farklı cemaatlerin içine girme imakanı yakalamış kimisini dışarıdan takip ederken bir kısım cemaatinde içinde bizzat bulunup bir dönem kendini geliştirmiştir.
Artık farklı bir sosyal çeveresi vardır bir miktar sünnet maksadı ile bırakılmış sakalı ve tebliğ cemaati adıyla maruf cezayirli bir doktorun hediye ettiği takkesi ile cemaat sohbetlerine gitmeye başlar.
Bir müddet dindar aile çocuklarının üniversitedeki bozulmalarına şahit olunca kendini bunları uyarıp islama ve ibadete davet etmeye verir kendini.

devam edicek

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
28-11-2018 12:57 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 339
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Rep Puanı: 50
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
Mesaj: #5
RE: Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
Bir müddet bu hataya düşen gençleri takip eder uyarır kendi heyacanını onlar ile paylaşır tabi kendi daha yetişmediği için bir gün imamhatipli bir arkadaşı tarafındanda uyarılır buna çok sevinen bu genç kardeşine dinde yeni olduğunu her uyarıya ve bilgiye ihtiyacı olduğunu bildirir ve teşekkür eder böylece yeni arkadaşlıkların samimiyet çerçevesi derinlik kazanır ve ilk sene yurtta kalan bu genç bir sonraki sene bazı arkadaşlarıyla eve çıkar.
Bulunduğu ilçe küçüktür fakat bir çok tarikatın siyasi görüşlerin bulunmaktadır islami hassasiyeti olan insanları bulmak artık hiçde zor değildir düzenli gittiği sohbetlerin çoğunluğu Tarikat ve tasavvuf menşeylidir geriye kalan bir kaçı ise siyasi yönü bulunan derneklerdir mgv ,alperen ocakları gibi bu genç siyasetten ziyade kendini donatmak istemektedir dolayısı ile siyasete sadece din çerçevesiyle yaklaşıp bazen dine uymuyan yönleri sebebbiyle uzaklaştığıda olmuştur zira artık dini öğrenmeye başlamış bazı kıstaslar kafasında oluşmuştur.

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
28-11-2018 01:12 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 339
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Rep Puanı: 50
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
Mesaj: #6
RE: Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
Bulunduğu ilin merkezinde bir şeyhi ve dahası epeyce uzak olan bir doğu şehirlerinde bulunan seyyid diye bilen bir şeyhi ziyaret etmiştir.Bir takım tesirler almış ne varki bir takım müşgilleride belki ilmim yetmiyordur diyerek tehir etmiştir.
Okul bitip evine tatile gittiğinde ailesi halini tavrını giyim tarzını beyenmedikleri oğullarını bağırlarına basmadıkları gibi fazlaca kınamış genç bir müddet sonra ailesi ile ilişkilerini en aza indirerek okumaya devam etmiş günlük kendisine bir kota koymuştur.
İstanbulda ikamet eden bu genç artık o küçük ilçedeki büyük dünyasını yitirmiş gibidir fakat bir nefes olur diye düşünüp istanbulda çarşambayı ,Aziz mahmut Hüdayi hz türbesi gibi türbeleri ziyaret etmiş bazı kitaplarla evine ve sonrasında tekrar okuduğu şehre dönmüş boğulmakta iken tekrar nefes almaya başlamıştır.

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
28-11-2018 01:19 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 339
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Rep Puanı: 50
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
Mesaj: #7
RE: Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
Bu dönemde elinde geçen Ehli sünnet itikadı Ahmet Gümüşhanevinin kitabını okumaya başlamış tır.Gidip geldiği tarikat ve Şeyhin müridlerinin amel hal ve lafızlarındaki aşırılıklar ve yanlışlar gözüne bariz bir şekilde gözüken genç ilk okuduğu muharref incildeki gibi bir yunan mitolojisi dinler gigi olduğu menkıbelerden soğumuş fıkıh ekseninde hanefiyim diyen insanların hanefi olmadığına kanaat getirmiş eleştirel yaklaşıp daha doğru olmalıyım diye düşünerek çizgisini daha doğru çizmeyi hedeflemiştir bile gönlünde.
Bu arada iskilipli Atıf hocanın hayat hikatyesini okumuş madem öyle diyerek camidede olsa sarık sarmaya başlamış dini hassasiyetini arttırmayı hedeflediği için riyasüz salihini bitirmiş cemaatle namaza ehemniye verir olmuşltur çoktan ne varki okul bitince yine zindanda gibi hisseden genç ailesiyle büyük buhranlar yaşıyordur artık.

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
28-11-2018 01:25 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 339
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Rep Puanı: 50
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
Mesaj: #8
RE: Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
Bu buhran içerisinde ailesi onu tavrının inancının anlayışını hiçe saymış çokca tenkit etmiş ve hatta polise şikayet etmiş ve ötesi psikoloğa götürmüş dengesini yitirdiğini düşünmeye başlamıştır.
Genç artık komşu bayanlarla arasında mesafeli oluşu ,haremlik selamlık yaptığı, bakışını kaçırdığı dahası onlara nasihat edip beyenmediği hayatı itiraf ettiğinde zaten zayıf bağlarla ayakta duran içki gayri meşru ilişkilerin içinde yalpalayan bir aile resinin ayakta tutmaya çalıştığı aile menfumu çoktan manasını yitirmiştir yıkılmıştır bile.

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
28-11-2018 01:30 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 339
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Rep Puanı: 50
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
Mesaj: #9
RE: Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
Peki kaçış nereye olmalıydı bir bilinmezlik bir terkedilmişlik ve yalnızlık ruhunu kemirirken genç Rabbine sığınıp yol arar olmuştur ve yine bir Üsküdar ziyaretinde Bu sefer bir beyaz cübbeli elişir gözüne iki mescide girmiş namz kılmaktadır aralarına girer namaz akabininde onların isteği üzerine tanışılır bir tanışma fazlından sonra genç onlara açılır bu arada arabalarına davet ettiklerigençi yuşa tepesine doğru araçları ilerlerken medreseye yerleştirme ihtimallerinin olduğunu söylemeleri üzerine genç hem bir kaçış hemde nispeten şeriate olan özleminden dolayı kabul eder ailesine okuduğu ilçeyedeki arakadaşlarının yanına gideceğini söyliyerek bir medrese hocasıyla iştişaresi sonucunda Rizeye gider ve bir kuran kursuna yerleşir.

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
28-11-2018 01:35 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 339
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Rep Puanı: 50
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
Mesaj: #10
RE: Elbette Hak'tır İslam ama hangisi gerçek islam?
Rizede kuran eğitimine başlıyan genç bulunduğu kuran kursunda yaklaşık altı ay kuran ve fıkıh eğitimi alıp Fatih çarşambadaki bir medreseye ricacı olan büyük hocasının tavsiyesiyle yerleşir ne varki genç bu tarikati herne kadar şeriate muhalif bir fıkıh içöerisinde görmesede cemaatin geneli ile girdiği diyologlarda hep eskiden beridir kendini hissettşiren müşgil devam ede gelmektedir.
Bu arada istanbulda bir çok tarikatın tarihi dergahlarını araştırır bir çoğu kapalı olan dergahların bir kısmınıda şeriate aykırı ve yahut çok ham bulur.Bunlardan biri gerek terbiye gerek lisanıyla epeyçe saygıya değerdir velakin anlamıştırki sap ile saman karışalı hayli zaman olmuş düzeltemek uğruna konuşmak dahi fitne olmuştur.

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
28-11-2018 01:41 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net