Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eşari, Maturidi ve Mutezile alimlerinin cumhurunun savunduğu cüz-i lâ yetecezzâ....
Yazar Mesaj
kalemşör Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟

Rep Puanı: 7421
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
diger
RE: Eşari, Maturidi ve Mutezile alimlerinin cumhurunun savunduğu cüz-i lâ yetecezzâ....
Ben soru sorarken oldukça açık soru soruyorum, Kuranı Kerim'de geçtiğini söylediğin " yoğun bir enerjiden müteşabih olan ol sayhası/sesi" Allah'ın sıfatı olarak mı inanıyorsun yoksa Allah subhanehu ve teala bunu (yoğun bir enerjiyi) yaratmış mıdır?
Eğer Allah subhanehu ve teala'nın bir sıfatı diyorsan ya da Allahın kelamının açılımı, anlamı (yoğun bir enerji ) diyorsan bunun delilini getirmek zorundasın, eğer açık bir ayet, hadis ya da icma olmaksızın (her ne kadar bu enerji bizim bildiğimiz bir enerji gibi değildir) desen de nasslarda geçmeyen bir sıfatı Allaha ıtlak edersen, büyük bir bidat çıkarmış olursun.

Yok eğer Allah subhanehu ve teala bu " yoğun bir enerji olan müteşabih sayhayı" yaratmıştır, bu onun sıfatı değildir diyorsan,(ki bu doğru bir sözdür) ben de diyorum ki varlığın kaynağı bu enerjidir-bu sözünü ilk sayfada söylüyorsun - , deme çünkü bu delilsiz bir iddia olur. Çünkü bu cümlenden her ne kadar (lafzen ben ilk yaratılan sestir ya da enerjidir demedim) desende bu anlaşılır.
Allâh subhanehu ve teala ilk kalemi yaratmıştır, bu kalem ol emri ile olmuştur. Lakin onun kelimesinde enerji yoktur, enerji mahlukatın sıfatıdır.
03-04-2018 01:53 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
müteevvil Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Savurgan

Takımın:
RE: Eşari, Maturidi ve Mutezile alimlerinin cumhurunun savunduğu cüz-i lâ yetecezzâ....
sadece bu konunuzdan ve konuya dair yazdıklarınızdan çok şey öğrendiğimi belirtmek ve teşekkür etmek için üye oldum , teşekkür ederim akhi
20-06-2019 01:45 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net