You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Eşşeklerin gölgesi

Eşşeklerin gölgesi

Kıdemli Üye
Eşşeklerin gölgesi
Atina halkı, yöneticilerinden fena halde şikâyetçiydi, ama onları nasıl göndereceklerini bir türlü bilemiyorlardı. Tartışmaların sonunda somut bir fikir çıkmıyordu. Bir gün Antisthenes kürsüye çıktı:
“Atinalılar size bir teklifim var: Hemen bir kararname çıkarıp bütün eşeklerin at olduğunu ilan edin. Bundan sonra da eşeklere eşek demeyin, hep at deyin.”
Biri sorar: “Peki bunun bize ne faydası var?”
Antisthenes cevap verir: “Ne demek ne faydası var? Yeni yönetici konusunda anlaşamadığınıza göre, çözüm bulunana kadar eşekler tarafından yönetilmek utancından kurtulmuş oluruz.”
filozoflardan biri konferans vermek için kürsiye çıkar.bakarki kimse kendisini dinlemiyor mikrofandan yüksek bir sesle size 2 cümle birşey söyleyip bitirecegim der ve bir fıkra anlatmaya başlar:
geçmiş zamanda adamın biri gidecegi yere ulaşmak için bir eşek kiralar.eşegin asıl sahibide zaten aynı yere gitmektedir.birlikte çıkarlar çöl yoluna.bir süre sonra sıcak şiddetlenir sıgınacak gölge ararlar.fakat eşegin gölgesinden başka gölgelik bulamazlar.eşegi kiralayan hemen eşegin gölgesine sıgınır.eşegin asıl sahibi itiraz eder; bu eşegin sahibi benim diye.digeri nasıl olur der ben bu eşegi kiraladım paranıda verdim.digeri evet sen eşegi kiraladın ama ben gölgesini sana kiralamadımki der.
filozof lafın burasında kürsüden iner.herkesi almışdır bir merak acaba göge kimin hakkı diye.Israr ederler filozofa illede hikayenin sonunu söyle diye.Filozof tekrar kürsiye çıkar ve ben sizin hayatınızı etkileyecek bilgiler vermek için buraya geldim beni dinlemediniz bile tutmuşsunuz eşegin gölgesi kimin hakkı diye tartışıyosunuz der ve sözü bitirir.
Etrafınıza bir bakın insanlar eşşeklerin gölgesini mi tartışıyor yoksa hayatlarına yön verecek konularımı?

ALINTI
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
RE: Eşşeklerin gölgesi
"herkesi almışdır bir merak acaba göge kimin hakkı diye." bende desem kimin hakkı diye Smile

bazen olmadık şeyleri merak etmiyor değiliz gülücük teşekkürler..
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 08-10-2017, Saat:10:23 PM, Düzenleyen: Nazlıcan.
Kıdemli Üye
RE: Eşşeklerin gölgesi
gülücük)))

Doğru bir merak ,doğru yönlü açılmak bayağı zor ,doğru ilgi alanları içinde yürümek bu sistemde ,bu devir de kolay değil ,merak edilmeye değmeyecek şeyleri merak etmeye itiliyoruz sanki gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.