Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eğitimde Kul Hakkı Olur mu? ( Önemlidir )
Yazar Mesaj
dangerw Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Rep Puanı: 10
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Ka10 Eğitimde Kul Hakkı Olur mu? ( Önemlidir )
Merhabalar,
Günümüzde eğitim sistemi berbat durumda. Her başa geçen sınavlarda ve konularda oynamalar yapıyor. Doğal olarak eğitim için dershane olsun, kaynak masrafları olsun artıyor. Şimdi bununla alakalı olarak paralı bir set geçti elime, çalışma seti ve gayette güzel bir anlatımı var bana göre; fakat bu setin sahibi olan şahıs her konu öncesinde itinayla kırmızı belirteçle KUL HAKKI 'dır şeklinde tanımlama yapmış ( açıkçası gülme geliyor gördükçe ). Eğer ulaşamazsak üniversite öğrencisine bağış yapabileceğimizi de belirtmiş. Ulaşabiliyorum aslına bakılırsa ama çok kararsızım. Çalışmalarımı bu setten sürdürmeme rağmen içimde pek de kul hakkı sıkıntısı yok. Şimdi ben şahsi fikrimi yazayım sizde bunun kul hakkı olup olmayacağı ya da bedelini ödemem ya da ödememem gerektiği hakkında bir yorum yaparsanız ortak bir noktayı bulabileceğimizi düşünüyorum. Set tahmini 200-250 lira tutuyor o kadar da yüksek değil.

1- "İlim, Çinde bile olsa gidip alınız" yani bu hadiste bilginin evrensel olduğundan bahsediliyor.

2- Zaten sınav kaygısı taşıtan bir sistemde her slayta kırmızı ibareyle (satın alan kişilerde görüyor) dini bir korku salmaya çalışmak ne kadar ahlakidir?

3- Bilgi parayla satılabilir orası kesin; fakat zamanında devlet okullarında halkın vergileriyle okumuş bu şahısların kendi öğretimleri dışında bu tarz bilgi satımları yapması ne kadar doğrudur ?

4- Araştırdım, set için arayanlar olmuş; fakat 1 lira dahi indirim yapmadığını beyan etmişler. İnsanlara yardımcı olmadığını da çıkarabiliriz buradan.

5- Son zamanlarda dindar görünümlü bu şahısların bu tarz vakalara önlem alamadıkları için dini kullandıklarını da düşünecek olursak ve zamanında üniversite öğrencilerine set bedeli kadar bağış yaptığımı da hesaba katacak olursak ( eğer bana ulaşamazsanız bağış yapın demiş ) bu seti kullanmanın gerçekten kul hakkı var mıdır yok mudur ?

6- Seti, muhtemelen parasını veren bir şahıs dağıtıma sokmuş yani artık o satın alan kişinin şahsi malı sayılmaz mı? Yani bunu bir komşusuna ya da yakın bir akrabasına, kardeşine vermesiyle aynı sonucu doğurmaz mı ? Misalen son zamanlarda internet kafeye gidip bedelini ödüyorsunuz o bilgisayar sizin oluyor ama adam hakkınızı vermenize rağmen ekstradan usb'ye belge atımına ayrı para alıyor bu nasıl ki ahlaki değilse, satın alan kişinin bu yaptığı şey buna nispeten ahlaki sayılmaz mı ?

Son olarak şu açıdan düşünelim kişinin maddi imkanı yoktur, seti bulur bir türlü ve sınavı kazanıp doktor olur vs. ve işini çok iyi yapar milyonlarca kişiye yardım eder veya bir hastalığa çözüm üretir. Şimdi bütün bunları ele aldığımızda ahlakilik ve kul hakkı olarak değerlendirmeler yaparsanız sevinirim. Dediğim gibi içim gerçekten rahat...
(Bu Mesaj 06-10-2017 10:40 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : dangerw.)
06-10-2017 10:33 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Kiraz Çevrimdışı
Cezalı Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Mesgul

Takımın:
Fenerbahce
RE: Eğitimde Kul Hakkı Olur mu? ( Önemlidir )
Merhaba.. ne sorduğunuz anlaşılmıyor.Adam eseri ortaya koymuş (kırmızı kalemle)bunu yapma! demiş. ve sen neden onu yapıyorsun ki?bu kul hakkı olmaz mı?
07-10-2017 01:47 AM
Noyan Çevrimdışı
General

Rep Puanı: 484
Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
diger
kısa ve net olarak beleş set buldunuz bunun parasını ödemelimiyim diyem mi soruyorsunuz ?? anlamadım

yaşlı ve algısı zayıf teyze ve amcaların için ( benim gibi Big Grin) sade ve kısa yazarsanız anlamakta zorlanmayız Tongue

Bizi sen sevgisiz,susuz,havasız;
Ve vatansız bırakma Allah'ım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allah'ım!
07-10-2017 08:49 AM
alpi Çevrimdışı
Yönetici

Rep Puanı: 4866
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
Madem eser sahibine ulaşma imkanın var ona ulaş durumunu anlat.
Helale ulaşma imkanın var bunu değerlendir.

Hakkında belirgin bir uyarı olan konuda gönlünün rahat olması helal olduğu anlamına gelmez.

....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
07-10-2017 09:51 AM
Kiraz Çevrimdışı
Cezalı Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Mesgul

Takımın:
Fenerbahce
Yani kitabı yazarın şartlarıni kabul edip almışsın sonuçta. Adam belki satmıyor başka türlü ne diyebilirsiniz ki.Ha alırsın kitabı başkasına verirsin o başka bişey. Ama demisse kimseye verme ki böyle bişey diyeceğini sanmam veremezsin.öyle kabul edip almış oluyorsun çünkü ya da almayaçan. Alırsanız da yok öylede böylede deme hakkın var mı?
07-10-2017 11:26 AM
dangerw Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Paralı bir set buldum, beleş evet. Fakat eser sahibi zırt pırt kul hakkı yazıp durmuş içerideki bölümlere. Şimdi ben bunu parasını veren bir kişiden temin ettim. Yani biri bunu satın almış ve bedavadan internete yaymış demem şu ki bu kul hakkı mıdır? Bu arada eser sahibi de bazı yerlerden alım yapmış onu anlatmaya çalışıyorum
08-10-2017 09:22 PM
dangerw Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Yani sete para vermedim vermeye kalksam 250-300 lira. Şimdi iki kardeş olsun bu seti bi kardeş alsa diğer kardeş aynı sete para mı verecek Big Grin Adem oğluyuz hepimiz kardeş sayılırız sonuçta, beyin fırtınası yapalım istiyorum biraz bu konuda.
08-10-2017 09:25 PM
Kiraz Çevrimdışı
Cezalı Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Mesgul

Takımın:
Fenerbahce
Niye para versinler ki?yahu kardeşim anlamıyor musun adam demisse kopyalama,fotokopi ile çoğaltma. Ticarete dökme vs. bu şekilde hak olur onu diyorum.yoksa almış başkasına kitabı vermişsin bu başka bise.konu ile ne alakası var?
09-10-2017 07:50 PM
dangerw Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Bende onu diyorum işte, adam öyle bir şey belirtmiş yani sen bunu satın alandan aldıysan hakkım haramdır şeklinde'ye çıkan bir laf yerleştirmiş. Dün araştırdım ticaret amacı olmaksızın öyle bir şey yokmuş, çok teşekkürler
09-10-2017 08:00 PM
Kiraz Çevrimdışı
Cezalı Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Mesgul

Takımın:
Fenerbahce
Gerçekten öyle mi yazmış ana bu çok saçma Big Grin
09-10-2017 08:07 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net