Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dinleyin Efendimiz Deccal'ı Anlatıyor !!
Yazar Mesaj
İslami Yazar Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 2
Üyelik Tarihi: Mar 2019
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
Mesaj: #1
Dinleyin Efendimiz Deccal'ı Anlatıyor !!
Kuran ve Hadislerde açıkca izah olduğu üzere Deccal Kıyamet’e yakın çıkacak ve fitne çıkartacak olan mahluk . Deccal duyulan ve bilinen bir karakter , peki Deccal’ı Kuran ve Hadisler nasıl anlatıyor . Bu Yazımızda Deccal’ı Ayetler ve Hadisler ışığında inceleyeceğiz İnşaallah .


İbni Abbas (Radiallahu anhum) Şöyle buyurmuştur :” Deccal’a ilk uyanlar , Yahudilerden bir kısım olacaktır , onların üzerinde yeşil yünden kalın kıyafetler bulunacaktır.”


Deccalın çıkışının Alametleri , insanların iyiliği emretmekten kaçınmaları ve cinayetleri normal olarak görmeleridir . İnsanlar faiz yiyip , içki içtikleri ve sözlerini bozup yalancı oldukları ve kadınların erkeklere , erkeklerin ise kadınlara benzediği vakit Deccal çıkacak ve yeryüzünü fitne ve fesada boğacaktır .

Deccal’ın İsa (aleyhisselam) tarafından öldürüleceği ise hadislerle sabittir .

Nitekim , İbni Abbas ( radiallahu anhuma ) Peygamberimiz ( sallallahu aleyhi ve sellem ) in şöyle buyurduğunu nakletmiştir :

“O zaman kardeşim , Meryem oğlu İsa , Gökten ‘Efik’ dağına ( Ürdün’de dik bir arazi) İnecektir .Başında uzun bir takke olacaktır . Orta boylu , Uzun saçlı , geniş alınlıdır . Elinde mızrakla Deccalı öldürecek , Onu öldürünce de harp , ağır yüklerini bırakacaktır.Öyle bir sulh olacaktır ki , insan yılanı tutsa yılan ona zarar vermeyecek, insan aslan görse kaçmayacaktır . Yeryüzü Adem (Aleyhisselam) ın zamanındaki gibi bol ve berekteli mahsul verecek , tüm dünya ona iman edecek ve insanlık tek bir dinin mensubu olacaktır. “

[Ali el Mütteki, Kenzül Ummal No:39729 ]

Deccalın fitnesi ile ilgili olarak hadiste , Abdullah ibni Muğaffel (Radiallahu Anh) den rivayetle Resulullah ( Salllalhu Aleyhi ve Sellem ) şöyle buyurmuştur :

“Allah u Teala , Adem (Aleyhisselam) ı yarattığından beri kıyamet kopuncaya kadar yer yüzüne Deccal fitnesinden daha büyük bir fitne indirmemiştir . Ben onun hakkında öyle bir söz söyleyeceğim ki , benden önce hiç kimse o sözü söylememiştir . O (Deccal) çok esmer , saçı çok kıvırcıktır .Sol gözü memsuhdur . ( Kaş ve gözünün yeri , alnı gibi dümdüzdür) . Gözünün üzerinde katı bir et vardır . Körü ve Alacayı ( Hastalıkları ) İyileştirecek ve ‘ Ben sizin Rabbinizim ‘ diyecektir . O sizin aranızda Allahın dilediği kadar duracak , sonra Meryem’in oğlu İsa, Muhammed’i tasdik ederek , Adil bir şekilde yeryüzüne inecek ve Deccal’ı öldürecektir . “


[Taberani, Heysemi , Mecmuz Zevaid : 7/336 , Beyheki , Suyuti ]

Bir başka hadiste Ebu Hureyre ( Radiallahu Anh) dan rivayetle Resulullah ( Sallallahu Aleyhi ve Sellem ) şöyle buyurdu:

” Meryem’in oğlu İsa inecek , Deccalı öldürecek , kırk sene kalacak , insanlar içerisinde Allah ‘ ın kitabı ve benim sünnetimle amel edecek ve ölecektir . İsa ( Aleyhisselam) ın emriyle ‘ Temim’ oğullarından kendisine ‘Muk’ad’ denilen bir adamı halife seçecekler , ‘Muk’ad’ da ölünce , insanlar üzerine üç sene geçmeden , Kuran, erkeklerin göğüslerinden ve mushaflarından kaldırılacaktır.”

[ Berzenci , İşaa, Syf.240 , Suyuti , el-Havi , 2/89 , el-Hindi , Nüzüli Mesih , No:55 ]

Yine başka bir Hadisi Şerifte geçen : “Deccal Harem ( Mekke – Medine ) e Beyt-i Mukaddes dışında yeryüzünün her yerine galip olacak ” ifadesi Deccalın Mekke ve Medineyi ele geçiremeyeceğini bildirmektedir .Mucemmi ibni Cariyetil Ensari (Radiallahu Anh) dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Resulullah ( Sallallahu Aleyhi ve Sellem ) şöyle buyurdu :

” Meryem oğlu İsa , Deccal’ı ‘Ludd’ ün ( Filistinde bulunan Beyt-i Mukaddese yakın bir beldenin ) kapısında öldürecektir .”

[Tirmizi , Fiten : 62 , No.2244 , Ahmed İbni Hanbel , Müned : 15466 ]

Hadiste geçen kadarıyla Deccal’ın ölüm yeri Filistin dir .Ayrıca Deccal, Allah Teala Hazretlerinin izni ve keremiyle ; Ölüleri diriltebilecek , Yağmur yağdırabilecek , topraktan meyve ve sebze çıkartabilecektir . Kuran-ı Kerim’de Deccal ;

“Ve Rabbin, onları en kötü azaba sürükleyip-düşürecek kimseyi kıyamet gününe kadar üzerlerine mutlaka göndereceğini ilan etti. Şüphesiz ki Rabbin (ceza ile) sonuçlandırması pek çabuk olandır ve gerçekten O Gafur’dur (çok bağışlayandır), Rahim’dir (rahmetiyle çok esirgeyendir).”

{Araf Suresi 167}

Ayeti ile işaret edilmektedir .

Allah Teala tüm insanlığı Deccalın fitnelerinden ve bozgunculuğundan korusun . Amin.

Elhamdulillahi Rabbil Alemin .
05-03-2019 07:04 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net