Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diger Dinlerde Dua
Yazar Mesaj
Kayıtsız
Kayıtsız

 
Mesaj: #1
Diger Dinlerde Dua
Yahudilik

Yahudilikte günlük, haftalık ve yıllık dua ve ibadet vardır.Günde üç defa dua zamanı vardır.Sabah, öğleden güneş batıncaya kadar olan zaman ve akşam namaz adı da verilen bu günlük dualar, tek olduğu gibi mabette de toplu halde yapılır..Dua esnasında eski ahitteki kitaplardan parçalar okunur.Sabah duasında özel dua atkısı, diğer vakitlerde ise dua bilezikleri takılır.Kadınlar cemaate iştirak edemezler.Şayet Mabede gelirlerse ayrı bir yerde başörtülü olarak duayı takip ederler, erkeklerinde ibadet esnasında başları kapalıdır.Hahamlarınsa kendilerine has kıyafetleri vardır.Her Yahudi, sabah duasında şöyle der: “ezeli ilahımız, beni kadın yaratmadığın için sana hamd olsun ”Yahudiler ayakları bitiştirmek diz çökmek, baş eğmek, elleri göğe açmak ve Kudüs’e yönelmek suretiyle dua ederler.Dua dili İbranice olmakla birlikte bazı eski Amerika dualar da okunur.Dua öncesinde temizlik yapmak ve özel ayin elbisesi giymek gerekir.Duaların büyük bir kısmını ihtiva eden Mezmurlar hem Yahudi hem de Hıristiyanlarca dua esnasında okunmaktadır.
Haftalık ibadet olarak Cumartesi ibadeti vardır. Cumartesi’ nin Arapçası “sebt” , ibra nicesi “sabat” şeklindedir. Yahudiliğe göre Tanrı Yehova dünyayı altı günde yaratmış, yedinci gün dinlenmiştir. Bu günde çalışmayı bırakıp ibadet etmeyi milletine de emretmiş ve emrine uymayanları cezalandıracağını söylemiştir.Onun için Yahudiler altı gün çalışırlar.Yedinci gün hiçbir iş yapmazlar.Cumartesi gününü dua ve ibadetle geçirirler..

Hristiyanlik

Hıristiyanlarca da günlük, haftalık ve yıllık dualar vardır.Önceden yedi defa iken şimdilerde her gün kilisede iki vakit dua ve ibadet vardır.
Sabah ve akşam yapılan dualar için tespit edilmiş bir vakit yoktur.Bu, duruma göre ayarlanır.Toplu ibadeti papazlar ve diğer ruhaniler idare ederler.Başkaları aynı görevi yapamazlar.Çünkü, İsa, öğrencilerini takdis etmiş, öğrencileri de ruhanileri takdis etmiştir.Duada İncil ve ilahi okunur.Ayrıca Tevrat’tan da parçalar okunur.Dualar diz çökerek ve yerlere kapanarak olur.Bu, duanın konusuna bağlıdır.Hıristiyanlıkta dua ,Tanrıya ulaşma, O’nu tanıma ve vicdanın sesi olarak nitelendirir.Hıristiyanlıkta günlük ibadetin dışında haftalık ibadet vardır.Pazar günü yapılır.Yıllık ibadet ve dua vardır, “Paskalya” olarak keşişler ve rahipler gözetiminde manastırlarda yapılır…
01-12-2007 10:59 PM
Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]