Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Derin olan kuyu
Yazar Mesaj
buzdağı Çevrimdışı
Kıdemli Üye
****

Mesajlar: 1,056
Üyelik Tarihi: Aug 2017
Rep Puanı: 2236
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Galatasaray
Mesaj: #1
Derin olan kuyu
Derin olan kuyu

Diyelim ki çok susadınız ve bulunduğunuz yerde bir kuyu var. Kuyunun başına vardığınızda hemen yanında bir de kova buldunuz ve kovayı kuyuya salabilmek için ip aramaya başladınız. Bir süre aradıktan sonra orta boy bir ip buldunuz, kovaya bağladınız ve kovayı kuyuya indirdiniz. Ancak o da ne? Kova kuyunun dibindeki su birikintisine varamadan yarı yolda kaldı. Elinizdeki ipin de ucuna geldiniz.
Bu durumda suya erişemiyor oluşunuz bir gerçekliktir. Bu gerçekliğe neden olan etkenleri ortaya koyma biçiminiz ise olaya bakış açınızı gösterir. Suya erişemiyor oluşunuzu açıklayacak iki seçenek vardır önünüzde:
1- Kuyu derindir
2- İp kısadır
Şayet bu seçeneklerden kuyunun derin oluşunu gerekçe olarak gösteriyorsanız, topu taca atmaya çalıştığınızı anlamak çok da zor değildir. Çünkü kuyunun derin oluşu sizin etki alanınızda değildir ve dolayısıyla kuyunun derinliğini değiştiremezsiniz. Değiştiremeyeceğiniz bir durumu gerekçe göstererek, amacınıza ulaşamayışınızı mazur göstermeye çalışıyorsunuz demektir.
Ancak ikinci seçenek olan ipin kısa oluşunu gerekçe olarak gösterdiğinizde, sorumluluğun kendinize bakan yönünü ele almış ve etki alanınız içindeki değiştirilebilir bir durum olan ipin kısalığını ortaya koymuş olursunuz. Bu durumda yapılması gereken, daha uzun bir ip bulmak ve suya yani amaca ulaşmaktır.
Kuyunun derinliği üzerinden soruna yaklaşmak insanın elini kolunu bağlarken, ipin kısalığı üzerinden soruna yaklaşmak ise kişiyi yeni çözüm yolları bulmak üzere arayışa iter.
Gerek bireysel, gerekse toplumsal açıdan karşımıza çıkan sorunlarda da bu kuyu metaforunda olduğu gibi değiştirilebilir ve değiştirilemez etkenlerle karşılaşıyoruz. Değiştiremeyeceğimiz etkenlere vurgu yapmak, bahane ürettirirken, değiştirebileceğimiz etkenleri ortaya koymak ise alternatif çözümler ürettirir.
"Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir."

* Deşifre - Sıra Dışı Bilgiler
03-02-2019 11:42 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
alpi Çevrimdışı
Yönetici
*******

Mesajlar: 5,505
Üyelik Tarihi: Jun 2015
Rep Puanı: 4936
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
Mesaj: #2
RE: Derin olan kuyu
Çok güzel bir yaklaşım şekli.
Gençlere namazı anlatırken pekala kullanılabilir.
Gençler genelde namazı ağır bir yük olarak görüyorlar, ancak namaz ağır değil onu kabul etmekte zorlanıyorlar.

Çok güzel. Müslümanda olması gereken bir bakış açısı.

Mesela zaman yetmiyor da bir problemdir.
Oysa ki zamanın yetmemesi diye bir şey yok, programsızlık var.

Örnekler çoğaltılabilir.

Anlatım ve ikna açısından ve en önemlisi yeni bir bakış açısı kazanma yönünden çok değerli bir paylaşım.
Allah razı olsun.

....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
04-02-2019 11:04 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net