Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DTP Said Nursi'ye iade-i itibar istiyor
Yazar Mesaj
Ebuzer Çevrimdışı
münzevi_yürekli

Rep Puanı: 54
Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:

DTP İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın cevaplaması istemiyle Said-i Nursi hakkında soru önergesi hazırladı. DTP Batman milletvekili Bengi Yıldız Said-i Nursi’nin devlet nazarında hala suçlu bulunup bulunmadığını ve mezarının nerede gömülü olduğunu sorarak iade-i itibarını istedi.

Said-i Nursi’nin, ölümünün 48 yılında DTP tarafından Meclis gündemine getirildi. DTP'li Bengi Yıldız, soru önergesinde Nursi'nin mezarının gizli tutulma gerekçesini ve 'düşünce suçu' nedeniyle yıllarca hapis yattığına dikkat çekerek, devlet nazarında hala suçlu görülüp görülmediğini sordu.

İADE-İ İTİBAR VERİLMELİ

Said-i Nursi’nin büyük bir din alimi olduğunu söyleyen Yıldız, "Said-i Nursi'nin 'düşünce suçu' dışında hiçbir suçu bulunmamış. Eserlerinin tümü yargıda aklanmış. Ancak buna rağmen yıllarca hapis yatmış. Devletin bu kişiye artık iade-i itibar vermesi gerekir" dedi.

Said-i Nursi’yi Meclis gündemine getirme gerekçesini "Yüzyılın din alimi olan Nursi'nin mezarının gizlenmesini anti-demokratik buluyorum" diye açıklayan Bengi Yıldız, şunları söyledi: "Parlamentoda ezber bozmayı bizim yapmamız gerektiğine inanıyorum. Nazım Hikmet'e nasıl sahip çıkıyorsak, Said-i Nursi'ye de sahip çıkmalıyız. Düşünceleri bizimle yüzde yüz örtüşmese de, düşüncenin suç olmasına karşı çıktığımız için düşünce suçlularını savunacağız" dedi.

MEZARI NEREDE?

Said-i Nursi'nin 1960 yılında Urfa'da vefat ettiğini ve oraya defnedildiğini hatırlatan Yıldız, 27 Mayıs darbesinin ardından mezarının buradan alınıp bilinmeyen bir yere götürüldüğünü kaydetti. Nursi'nin Urfa'ya gömülmek istediğini vurgulayan Yıldız, "Kendisi peygamberler şehri olarak gördüğü için Urfa'ya özel bir anlam yüklüyordu. Sevenleri de onu Urfa'da görmek istiyor. Aradan bunca yıl geçmiş. Mezar yeri bile bilinmiyor. Mezarının nerede olduğunu bilmek herkesin hakkı" diye konuştu.

Yıldız, mezar yerinin neden gizlendiğinin açıklanması gerektiğini belirtirken "Hala suçlu olarak mı görülüyor, bu konunun açıklığa kavuşması lazım" dedi.
DTP, Kürt düşünürü Said-i Nursi'nin Fetullah Gülen cemati tarafından özünün boşaltıldığı öne sürüyor.

ÖCALAN: URFA'YA İLAHİYAT AKADEMİSİ KURULSUN

Tarikat ve cemaatlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki faaliyetleri nedeniyle taban yitirme kaygısı yaşayan Öcalan, 'ilahiyat akademisi' kurulmasını istedi.

Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimler DTP ve PKK'yi endişelendirirken, Kürt eksenli siyaset, dinin politikada kullanılması stratejisinde yeni bir açılıma zorlanıyor! Öcalan da Hizbullah, AKP ve başta Fethullahçılar olmak üzere tarikatların bölgedeki faaliyetleri nedeniyle taban yitirme kaygısı yaşıyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mehmet Faraç'ın haberine göre Urfa merkezli bir "ilahiyat akademisi " kurulması için avukatları aracılığıyla talimat veren Öcalan, "Din doğru öğrenilmelidir " diyerek örgütlerini muhafazakâr İslamcı anlayışı kullanmaya yöneltiyor!

DTP'yi salt Başbakan Recep Tayyip Erdoğan' ın Diyarbakır belediye başkanlığının kazanılmasına yönelik talimatı endişelendirmiyor. Siyasalaşma yolundaki Hizbullah'ın son üç yıldır sürdürdüğü sosyo-ekonomik kampanyalar da PKK üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Bu etki örgütün yayın organları aracılığıyla sıklıkla dile getiriliyor. İddiaya göre "AKP hükümetinin desteğini alan Hizbullah, Fethullahçılar, Nurcular ve Nakşiler Güneydoğu'da vakıf, aşevi, dernek, sivil toplum örgütü, okuma evi, sendikalar, yurtlar ve özel okullarda örgütlenmeye ağırlık veriyor. Van-Adıyaman hattında yoğunluk kazanan faaliyetlerle Erdoğan'ın 'istiyorum' dediği Diyarbakır'ı düşürmek" hedefleniyor!

vatan
[/b]

Ay vurunca çatlatır göğsümdeki mahşeri
çünkü kavganın göbeğidir benim yerim
canlarım, kollarında Parti pazubentleri
dik başlar, erkek haykırışlarla
göndere, en yukarlara çekiyorlar
en yukarlara çatlıycak kadar aşkî yüreklerini.
29-03-2008 02:22 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Nizam-ül Mülk Çevrimdışı
smmh

Rep Puanı: 38
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
Cvp: DTP Said Nursi'ye iade-i itibar istiyor
güzel bir girişimdi ama atıl kaldı galiba...

":rose: giderayak işlerim var bitirilecek,
giderayak.
ceylanı kurtardım avcının elinden
ama daha baygın yatar ayılamadı.
kopardım portakalı dalından
ama kabuğu soyulamadı.
oldum yıldızlarla haşır neşir
ama sayısı bir tamam sayılamadı.
SEVDALARA DOYULAMADI...rosegul
28-05-2008 04:05 AM
Ebuzer Çevrimdışı
münzevi_yürekli

Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
sevim zeynep Yazılan:güzel bir girişimdi ama atıl kaldı galiba...

dtp ve s.nursi'nin iadei itibarını istemek...neden?..."güzel bir girişim"...neden, nasıl yani?

28-05-2008 03:05 PM
zehra Çevrimdışı
>295457<

Rep Puanı: 155
Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
bunların işleri güçleri yok heralde.
Üstad mezarının bilinmesini kendi istememiştir.suçlu olduğu için değil.hadi suçlu olsa diyelim dtp Üstadın mezarını bulup napcak.

...Aç sineni açabildiğin kadar ummanlar gibi olsun, inançla geril insana sevgi duy, kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül...
28-05-2008 04:12 PM
Nizam-ül Mülk Çevrimdışı
smmh

Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
Ebûzer Yazılan:
sevim zeynep Yazılan:güzel bir girişimdi ama atıl kaldı galiba...

dtp ve s.nursi'nin iadei itibarını istemek...neden?..."güzel bir girişim"...neden, nasıl yani?

birşeylerin ortaya çıkması için bazen arı kovanına çomak sokmak güzeldir...

fırsattan istifade birileri de çıkıp üstada çektirilenleri sorgulasa fena mı olurdu...

giderayak.
ama kabuğu soyulamadı.
(Bu Mesaj 28-05-2008 08:10 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Nizam-ül Mülk.)
28-05-2008 08:10 PM
seminal Çevrimdışı
Forumcu

Rep Puanı: 22
Ruh Halim
Ruh Halim
Sarsintili

Takımın:
Bu tabi ki güsel bir girişim de,
aslında değil ! ban

Said Nursi' ye "iadeyi itibara" ne hacet onun, itibarı halkın kalbinde.... himmmmmmgülücük

DTP Said Nursiye İade-i İtibar istiyor ?

şaka gibi ? kihkihkihgülücük

ama, acı bir şaka...

DTP ?
ve
Said Nursi ? vavvvvvvv

yani bir insan günahını ne kadar sevmezse ?

DTP de, Said Nursi yi...

Biz Lâikliğin o bölgedeki teminatıyız diyenler kihkihkihgülücük

DTP ye mi kalmış bu

DTP 'nin bir milletvekili, Ak partili; Zafer ÜSKÜL le beraber "Kaos-GL" (1) derneğine iadei itibar yapmıştı bak bu sizin işiniz... himmmmmmgülücük

yalnız, Said Nursi yi ağzınıza dahi almayın...

1.Kaos-GL : Terevesti, Homo, Gay işte bilumum İ....ne yi yaşatma koruma derneği gibi bi şey işte...
(Bu Mesaj 28-05-2008 09:23 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : seminal.)
28-05-2008 09:06 PM
Nizam-ül Mülk Çevrimdışı
smmh

Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
seminal Yazılan:Bu tabi ki güsel bir girişim de,

aslında değil !

Said Nursi' ye "iadeyi itibara" ne hacet onun, itibarı halkın kalbinde....

DTP Said Nursiye İade-i İtibar istiyor ?

şaka gibi ?

ama, acı bir şaka...

DTP ?
ve
Said Nursi ? vavvvvvvv

yani bir insan günahını ne kadar sevmezse ?

DTP de, Said Nursi yi...

Biz Lâikliğin o bölgedeki teminatıyız diyenler kihkihkihgülücük

DTP ye mi kalmış bu Sad

DTP 'nin bir milletvekili, Ak partili; Zafer ÜSKÜL le beraber (Kaos-GL) (1) derneğine iadei itibar yapmıştı bak bu sizin işiniz...

yalnız, Said Nursi yi ağzınıza dahi almayın...

1. Terevesti, Homo, Gay işte bilumum İ....ne yi yaşatma koruma derneği gibi bi şey işte...

bazen bazı hayır işler kötülerin kötü niyetlerinden hayra dönüştürülerek yaratılır be kardeşim

üstadın itibarı konusunda kesinlikle haklısın...

Allah ondan razı olsun inşaallah...

giderayak.
ama kabuğu soyulamadı.
28-05-2008 09:11 PM
Ebuzer Çevrimdışı
münzevi_yürekli

Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
RE: DTP Said Nursi'ye iade-i itibar istiyor
aslında dikkat çekmek istediğim nokta bu memlekette islamı ve islami değerleri basit dünyevi çıkarları için kullanıp, müslümanların zaaflarından ve hassasiyetlerinden yararlanarak yıllardan beri siyasi rant elde etmeye çalışan kaypak siyasi partilerin(eksiksiz hepsi) işi ne boyutlara getirdiğini anlatmaktı...dtp ki saf materyalist-laik zihniyetli bir parti...
ama dtp de kendince haksız değil...zira islamı kullanarak halktan oy almaya, rant elde etmeye çalışmak sadece sözde islamcı partilerin hakkı değildir...yani açıkçası dtp, islamcı geçinen dümbüklere demek istiyor ki: "müslümanların değerlerini kullanmak sadece sizin tekelinizde değildir, ben de kullanırım" ...e bir taraftan da hani haksız sayılmaz...

29-05-2008 12:21 AM
atesdevrimi Çevrimdışı
MüslümAnarşist

Rep Puanı: 9
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Daha öncesinde Güneydoğu'da bir DTP mitinginde elinde Kur'an-ı Kerim avazının çıktığı kadar bağırıp çağıran bir dede vardı mikrofon başında..

Bana öyle geliyor ki; Kürt-İslam sentezi bir teşekkülün temeli atılıyor..

Sevgilim, eylem güzelim benim!
Yitik bir ülkeyi korumaya değil,
Yeniden kurulacak bir ülkeyi
Aşkla örmeye benzer devrimci olmak....
31-05-2008 01:10 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]