Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DİN KARDEŞİNE GIYÂBINDA YAPILAN DUÂ MAKBÛLDÜR
Yazar Mesaj
Nazlıcan Çevrimdışı
Süper Moderatör

Rep Puanı: 26245
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Dikkat DİN KARDEŞİNE GIYÂBINDA YAPILAN DUÂ MAKBÛLDÜR

Ebu'd-Derdâ'nın (radıyallâhü anh) dâmâdı Safvan bin Abdullah anlattı:

Bir gün kayın vâlidem Ümmü'd-Derdâ'nın (radıyallâhü anhâ) yanına gitmiştim. Ebu'd-Derdâ evde yoktu. Bana: “Bu sene hacca gidecek misin?” diye sordu. Ben: “Evet” dedim.

“Allâhü Teâlâ'ya bizim için hayırla duâ et. Muhakkak ben Peygamber Efendimizden (s.a.v.) şöyle işittim:

“Bir kimsenin din kardeşine gıyâbında gizli yaptığı duâ müstecâbdır. Bu duâyı yapanın başı ucunda bir melek onun duâsına: ‘Âmîn, Allâhü Teâlâ sana kardeşin için istediğinin bir mislini versin’ diye mukâbele eder.”

Sonra yanından çıktım, çarşıda Ebu'd-Derdâ ile karşılaştım. Bana Peygamber Efendimizin aynı hadîs-i şerifini rivâyet etti. (Müslim)

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

“İki duâ vardır ki Allâhü Teâlâ ile arasında perde olmaz: Mazlûmun duâsı ve kişinin din kardeşine gıyâbında (arkasından) yaptığı duâdır.” (Taberânî)

• “Gizli yapılan duâ, cehren yapılan yetmiş duâya muâdil (denk) olur.”

• “Beş duâ vardır ki reddolunmaz: Dönünceye kadar hacının duâsı, dönünceye kadar gâzînin duâsı, hakkını alıncaya kadar mazlûmun duâsı, iyileşinceye kadar hastanın duâsı ve kişinin din kardeşine gıyâben yaptığı duâ.

Bu duâların en hızlı kabul edileni kardeşin din kardeşine gıyâbında yaptığı duâdır.” (Sünen-i Kübrâ, Beyhakî) “Kişinin kendi nefsi için yapıp da kabul olunmayan duâsı din kardeşi hakkında kabûl olunur.” (İhyâu Ulûmiddîn)

• Ebu'd-Derdâ (radıyallâhü anh) buyurdu ki: “Muhakkak ben din kardeşlerimden yetmiş kişiye isimlerini anarak secdede duâ ederim.”

İhyâu Ulûmiddîn

Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
19-09-2017 01:08 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
alpi Çevrimdışı
Yönetici

Rep Puanı: 4866
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
RE: DİN KARDEŞİNE GIYÂBINDA YAPILAN DUÂ MAKBÛLDÜR
Allah'ım hepimize duasında adımızı söyleyen dostlar nasip etsin. Amin.

....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
19-09-2017 09:55 AM
duadaş Çevrimdışı
Profesör

Rep Puanı: 6125
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Trabzonspor
RE: DİN KARDEŞİNE GIYÂBINDA YAPILAN DUÂ MAKBÛLDÜR
Dua müslümanın müslümana hediyesidir

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

RABBİME muhabbet ve nuruna emanet olun,
dualarınızı beklerim.

Yollar boşaldı artık, Yolcular buldu vaha
Yolcular gitmesede yollar gider ALLAHA
19-09-2017 12:35 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net