Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DİN İÇİNDE-DİN DIŞINDA...
Yazar Mesaj
çakyamuni Çevrimdışı
General
******

Mesajlar: 4,421
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Rep Puanı: 1170
Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
Mesaj: #1
DİN İÇİNDE-DİN DIŞINDA...
İnsanlık ailesinde, bir din sahibi olanlar vardır, bir de herhangi bir dinle iltisakı olmayanlar vardır kabaca. Biz ilk evvelde kendi dünyamızdan sorumluysak, her şeye kendi dünyamızın penceresinden bakmamız icap eder. Mesela; bu taraflara bir soru tevcih etsek nasıl bir cevapla karşılaşırız ya da nasıl bir cevaba ulaşırız? Din sahibi olanlar hiç kuşkusuz Allah’a ve ahiret gününe inandıklarını beyan ederler. Peki, gerçekten beyan ettikleri gibi; Allah’a ve Ahirete inanıyorlar mı? Din sahibi olmayanlar hiç kuşkusuz insanı yüceltirler ve dünyanın insana layık bir yer olması gerektiğine inanırlar ya da böyle olduklarını beyan ederler. Peki, gerçekten beyan ettikleri gibi; insana ve dünyaya inanıyorlar mı? Naçizane fikrimce iki tarafta inançlarında samimi değiller, çünkü iki tarafta inançlarının tersini yaşamaktadırlar. Bu gözler gördüğüne inanır evvelAllah. Allah’a ve ahirete inanan da, insana ve insana layık dünyaya inanan da muayyen bir disiplinle, düşünceyle, duyguyla yaşar. İki tarafta insanları acımasızca kullanmaktadırlar, aldatmaktadırlar, sömürmektedirler. Suç bunlarda mıdır? Kuşkusuz anlamaktan daha çok inanmayı tercih eden insançocuklarıdır. Düşünerek yaşamaktan daha çok duygularıyla yaşamayı tercih eden insançocuklarıdır. Yalanlar cehenneminde bir şeyler ölüyor ağır ağır. Dindarsam, neden sorulacağıma göre yaşarım. Dindar değilsem, bu dünyada nasıl bilineceğime göre yaşarım. Tabi ölüm diye katı, sert ve acımasız bir gerçek olduğu için böyle söylüyorum. Ölüm olmasa, sorulacak olanın da, bilinmeyi istemenin de anlamı olmazdı. Başka bir şey de beni ırgalamaz. Peki, bu minvalde yaşayan kim var? Peki, insanları neye göre değerlendirecem? Elbette ki yaşamlarına göre. Yaşlandığında hesap akla gelir ama hesabın akla geldiği an hesabın kesildiği andır ve yeniden hesap yapılmaz! Garip şeyler, garip dünya, garip insan, garip hayat… kaos…

VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.
07-09-2019 07:10 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
sorgulayanlarkulübü Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 5
Üyelik Tarihi: Sep 2019
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #2
RE: DİN İÇİNDE-DİN DIŞINDA...
(07-09-2019 07:10 AM)çakyamuni Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Din sahibi olanlar hiç kuşkusuz Allah’a ve ahiret gününe inandıklarını beyan ederler. Peki, gerçekten beyan ettikleri gibi; Allah’a ve Ahirete inanıyorlar mı? Din sahibi olmayanlar hiç kuşkusuz insanı yüceltirler ve dünyanın insana layık bir yer olması gerektiğine inanırlar ya da böyle olduklarını beyan ederler. Peki, gerçekten beyan ettikleri gibi; insana ve dünyaya inanıyorlar mı? Naçizane fikrimce iki tarafta inançlarında samimi değiller, çünkü iki tarafta inançlarının tersini yaşamaktadırlar.

katılıyorum.ne demiş yazar:

Şüpheden doğmayan iman piç tir. / Peyami Safa
07-09-2019 11:57 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
alpi Çevrimdışı
Yönetici
*******

Mesajlar: 5,506
Üyelik Tarihi: Jun 2015
Rep Puanı: 4936
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
Mesaj: #3
RE: DİN İÇİNDE-DİN DIŞINDA...
Peyami Sefa kendine söylemiş onu. İslam'ın şartlarına yenisini eklemeye cüret etmeyin. Eğer maksat İmanı Kamil ise bu konu bu şekilde dile getirilemez.

sorgulayan efendi git sorgulamak istediğin şeyi önce bi öğren sonra gel.

....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
07-09-2019 12:29 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
çakyamuni Çevrimdışı
General
******

Mesajlar: 4,421
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Rep Puanı: 1170
Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
Mesaj: #4
RE: DİN İÇİNDE-DİN DIŞINDA...
sorgulayanlarkulübü güzelinsan kuşkusuz şüphesiz olmaz ve şüpheden sonraki iman kavi olur iman edildiyse ama fikri mecrada koşuluyorsa olabildiğince samimi hesapsız umarsız olunmalı naçizane fikrimce. hiçbir tarafa bakmadan ama her tarafa bakarak. eyvallah olsun.

alpi güzelinsan insan bilmediğine düşman olur bilince de hakikatte hiçbir şey bilmediğini öğrenir bu yüzden düşe kalka oluyor işte bu işler. eyvallah olsun.

not: insan dünyayı hayatı insanları tanıyınca her şeyden soğuyor, her şeye farklı gözle bakmaya başlıyor her taraftan kopuyor ve maalesef insan zalim cahil nankör ve dahi pislik olmuş.

VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.
(Bu Mesaj 08-09-2019 10:47 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : çakyamuni.)
08-09-2019 10:47 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net