Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Düz Liseden İlahiyat Okumak
Yazar Mesaj
Revan Dışarıda
...Revan...

Rep Puanı: 1618
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Fenerbahce
Düz Liseden İlahiyat Okumak
Selâmün aleykum. Biliyorsunuz ki her sınav öğrencisinin bir sorunu vardır ki o da hangi bölüm? Yollar boyunca fikir değişikliğine uğradım ve en son herşeye rağmen ilahiyat dedim. Ki bu babam yapamazsın işin ucunda formasyon almak var düz lise çıkışlısın. Ve garibime giden okulumuzda ilahiyat tercih edilmemiş olması yani bildiğim kadarıyla. İnşallah ben ilk olurum. Okulumuz tıp çıkartan bir okul gülücük
İlahiyat okumanın zor olmadığını söyleseler de içimde hep birsey yapamazsın diyor sanki. Zor gelecekmis zorlanacakmış hatta sınıfta bile kalacakmısım gibi geliyor. Sonra diyorum ki sen sevdiğin şeyi yapacaksın umrunda olmasın. hatta sonunda sana para da vermesinler insanlara faydam dokunsun yeter.
Neyse ben mevzuyu uzattım. İlahiyat okumak zor mu? Ya da düz lise çıkışlıları ilahiyat okuyabilir mu ne tür destekler alabilirim?

İki kişilik duânın adıysa saadet.
Ya Rabbi beni onunla beraber affet!
(Bu Mesaj 26-09-2015 12:41 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Revan.)
26-09-2015 12:40 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Sükut Çevrimdışı
Yönetici

Rep Puanı: 12646
Ruh Halim
Ruh Halim
Stresli

Takımın:
Galatasaray
RE: Düz Liseden İlahiyat Okumak
Düz lise cikislilarda ilahiyat okuyabiliyor yakin zamanda bir kardesimizde boyle yapmisti. Ailesi cevresi hep karsi cikiyordu ama o kararindan donmedi suan ilahiyat 2. Sinifa gidiyor ilk hazirlik donemi zor gecebilir arapca agirlik veriliyor birde sunu soyleyim arapca egitim zorunlu dersler kaldirildi bu cok iyi bir avantaj ilahiyat okursan bunun ne kadar cok faydasi oldugunu goreceksin hayirlisi olsun hakkinda

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz.. ,Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
26-09-2015 02:04 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
mnelam Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 14
Ruh Halim
Ruh Halim
Kederli

Takımın:
Fenerbahce
Ve aleykum selam.

Oku Revan kardeşim. Rabbim de ilk Oku! demiyor mu?
Zorluk neye göre kime göre zorluk? Kimse içine girmeden neyin zor kolay olduğunu bilemez ve üstelik bu derecelerde kişiden kişiye değişir. Gelecek senin geleceğin sen karar vereceksin.

İlahiyat zor mu? Zor dersen zor, kolay dersen kolay olur. Ne dersen de çok ciddiyet isteyen ve sabır gerektiren bir alan. Ve bol okuman gerekiyor. Okumayı sevmen gerekiyor.

Ben ikinci üniversite olarak okuyorum ilahiyatı. Ve daha önce okumadığıma okula gittiğim her gün pişman oluyorum. Şu anda gündüzleri çalıştığım için ikinci öğretimden devam ediyorum eğitimime. Geçen yıl Arapça hazırlık aldım ve ikinci ayında arapçayı %50 halletmiştim inan. Sadece gramer kurallarını öğrenmek kalmıştı onuda sene sonuna kadar hallettim. Ve benim ne arapça geçmişim vardı ne imam hatip.

Zaten günümüzde imam hatiplerin düz liseden çok farkı kalmadı.

Alıntı:arapca egitim zorunlu dersler kaldirildi bu cok iyi

Açıkcası bu hiç iyi değil. Arapça olmalı ki öğrenci zorlasın kendini, otursun çözsün o dili. Öğrenci dediğin öğrenmeye hevesli olmalı, öğrenmeli.

Ve ek olarak formasyon konusuna gelirsek, Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlikleri kaldırıldığı için İlahiyatlara formasyon okurken veriliyor zaten, 3. sınıfta başlayacak olması lazım. Yani ekstradan bir yılını daha harcamana gerek yok.

İçindeki sese bir şey söyleyeyim. Dersten kalsanda sorun değil. Dersten kalmak o kadar kötü öcü bir şey değil. =) Dünyanın sonu hiç değil.
Bir sonraki sene verirsin o da olması bir sonraki sene verirsin. O da olmadı son sene verirsin.

Şimdi tüm üniversitelerde bütünleme var, finalde geçemezsen kurtarma hakkı veriliyor. O da olmadı yaz okulu var.

Kaldığın dersten geç diye her şeyi yapıyorlar yani.

İçindeki öbür ses diyorum, sevdiğin şeyi yapmayı istemekte ısrar et.

Ben şu an ilahiyat öğrencisiyim. Sınıf arkadaşlarımın çoğu şikayetçi derslerden, ama bana o kadar zevkli geliyor ki dersler. Hamd olsun Rabbim bana bunu tattırdı.
01-11-2015 11:27 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
seyranî Çevrimdışı
General

Rep Puanı: 857
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
diger
(26-09-2015 12:40 PM)Revan Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Selâmün aleykum. Biliyorsunuz ki her sınav öğrencisinin bir sorunu vardır ki o da hangi bölüm? Yollar boyunca fikir değişikliğine uğradım ve en son herşeye rağmen ilahiyat dedim. Ki bu babam yapamazsın işin ucunda formasyon almak var düz lise çıkışlısın. Ve garibime giden okulumuzda ilahiyat tercih edilmemiş olması yani bildiğim kadarıyla. İnşallah ben ilk olurum. Okulumuz tıp çıkartan bir okul gülücük
İlahiyat okumanın zor olmadığını söyleseler de içimde hep birsey yapamazsın diyor sanki. Zor gelecekmis zorlanacakmış hatta sınıfta bile kalacakmısım gibi geliyor. Sonra diyorum ki sen sevdiğin şeyi yapacaksın umrunda olmasın. hatta sonunda sana para da vermesinler insanlara faydam dokunsun yeter.
Neyse ben mevzuyu uzattım. İlahiyat okumak zor mu? Ya da düz lise çıkışlıları ilahiyat okuyabilir mu ne tür destekler alabilirim?

Ben de 2015 Anadolu Lisesi (Yani düz lise) mezunuyum. Son seneme kadar da ilahiyat yahut islami bir platform üzerine kesinlikle bir düşüncem yoktu. Son sene ki (sözde) din kültü ve ahlak(!) bilgisi öğrenmenimden dolayı hiçbir temel bilgi ve birikim olmaksızın sadece aileden gelen bilgilerle tek tercih olarak ilahiyat seçtim. Ki LYS ye dahi girmedim YGS 4 üzerinden kesin ve tek tercih ile. Başlarda beni tanıyan kim varsa herkes babam da dahil olmak üzere sen yapamazsın temelin yok arapça çok zor şöyle böyle dediler. Ama kesin kararlıydım ortalığı dinci geçinen dinsizlere bırakamazdım. İlk girdiğim sene de çok aşırı derecee zorlandığımı kabul ediyorum. Ama hazırlığı zorunlu olan bir üniversitede okumanın güzel tarafı arapçanızı geliştiriyor. Sizin şuan ki ahvalinizi ne okuyum ne okumadığınızı bilmiyorum lakin aynı durumdan muzdarip olan arkadaşlar için bir dip not düşebilirim ki, eğer içerisinde iman damarları kaynayan ve de islami ilimler okumak için yanan bir kardeşim varsa kesinlikle okumasının taraftarıyım. Zorlacaktır ama sevgi varsa işin içinde emin olmalı ki tüm zorlukları kolaylaştıran bir Allah da vardır.
02-08-2018 11:53 AM
alpi Çevrimdışı
Yönetici

Rep Puanı: 4866
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
Kararsız olanlar ve düşünenler için çok güzel bir açıklama olmuş.

....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
03-08-2018 09:55 AM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net