You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

DÖRT HALİFE EFENDİLERİMİZDEN...

beYaz yoLcu
Hazreti Ali, yanında bulunan bir tas balı ziyaretine gelen Ebu-Bekir, Ömer ve Osman hazretlerinin önlerine koymuş, Ebu-Bekir-i Sıddık, balın kızıl, tasın beyaz ve içine düşen bir kılın siyah olduğu görünce, "Bu üç şey hakkında her birimiz bir darbımesel etmeyince bu baldan yemeyelim" diyerek evvela kendisi;
"İslam dini tastan beyaz ve iman baldan tatlı, şeriatın hükmü kıldan incedir." demiştir.
Hazreti Ömer (r.a)
"Cennet tastan parlak, cennet yemeği baldan tatlı, sırat köprüsü kıldan incedir."
Hazreti Osman (r.a)
"Kur'an tastan aydınlık, Kur'an okumak baldan tatlı, Kur'anın tefsiri kıldan incedir."
Hazreti Ali (r.a) ise,
"Misafirin nuru tastan parlak, sözü baldan tatlı ve hatırına riayet kıldan incedir." demişlerdir.
* * * * * * * * *
Bir gün Hazreti Ebu-Bekir (r.a), Peygamberimizin kapısından gireceği sırada gelen Hazreti Ali 'yi kendi önüne geçirmek istemiş, Ali efendimiz, "Ya Ebu-Bekir! Ben, bir kimsenin önünde nasıl gidebilirim ki, onun hakkında Resul-i Ekrem, Güneş Ebu-Bekir'den üstün olan birinin üstüne doğmadı, buyurdu, dedi.
Hazreti Ebu-Bekir'de: "Ya Ali ben kimsenin önünden nasıl geçebilirim ki, onun hakkında Peygamberimiz ( s.a.v.) efendimiz Fatıma'yı verdiği gün, kadınlarının en iyisini erkeklerin en iyisine verdim, buyurdu der.
Hazreti Ali efendimiz, ben senin önünden gidemem, zira Peygamber efendimiz, "İbrahim Peygamberi görmek isteyen Ebu-Bekir'e baksın, buyurdu, dedi ve daha bir çok kere birbirlerinin yüksek vasıflarını sayıp döktüleri sırada Peygamberimiz Hz. Muhammed (sallahü aleyhi ve sellem) seslendi: "Ey kardeşlerim! İçeri gelin, Cebrail haber veriyor ki, gökdekiler ve yerdekiler hep size bakmak için toplanmışlar.Eğer siz kıyamete kadar birbirinizi methetseniz bitiremezsiniz." dedi.
MENAKIB-I CİHARYAR-I GÜZİN
Peygamberimizin Dört Halifesinin Hal Tercemeleri Kitabı (MEHMET GAVSİ)

"Peygamberimiz hazreti Muhammed (s.a.v.) efendimize, hazreti Ebu-Bekir, hazreti Ömer, hazreti Osman, hazreti Ali efendilerimize hepsine birden salat ve selam olsun...
[Resim: bartsab9lp4.gif]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 10-05-2008, Saat:02:48 PM, Düzenleyen: free.
Cvp: DÖRT HALİFE EFENDİLERİMİZDEN...
"Peygamberimiz hazreti Muhammed (s.a.v.) efendimize, hazreti Ebu-Bekir, hazreti Ömer, hazreti Osman, hazreti Ali efendilerimize hepsine birden salat ve selam olsun...

Allah razı olsun freecim...
"rosegul giderayak işlerim var bitirilecek,
giderayak.
ceylanı kurtardım avcının elinden
ama daha baygın yatar ayılamadı.
kopardım portakalı dalından
ama kabuğu soyulamadı.
oldum yıldızlarla haşır neşir
ama sayısı bir tamam sayılamadı.
SEVDALARA DOYULAMADI...rosegul
Bunu ilk beğenen sen ol.
Kıdemli Üye
Cvp: DÖRT HALİFE EFENDİLERİMİZDEN...
ALLAH ŞEFAATLARİNDEN AYIRMASIN İNŞ...
ALLAH RAZI OLSUN FREE KARDEŞİM.
[Resim: 1871qt9.gif]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Kayıtsız
Ziyaretçi
RE: DÖRT HALİFE EFENDİLERİMİZDEN...
rabbim onları örnek almayı nasip etsin

sağol free paylaşımın için
Bunu ilk beğenen sen ol.
beYaz yoLcu
Cvp: RE: DÖRT HALİFE EFENDİLERİMİZDEN...
reyyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:rabbim onları örnek almayı nasip etsin

sağol free paylaşımın için

Amin İnşALLAH..
Sen de sağol reyyancığımgülücük
[Resim: bartsab9lp4.gif]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.