Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cezayirde 2 Patlama
Yazar Mesaj
AtMaCa Çevrimdışı
Admin
*********

Mesajlar: 9,358
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 1331
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #1
Cezayirde 2 Patlama
Dün başkent Cezayir'de meydana gelen iki ayrı patlamada 10’u BM çalışanı olmak üzere 70 kişi hayatını kaybetti, 100’e yakın kişi de yaralandı.

Cunta yönetiminin desteklediği kukla hükümetin dindarlara karşı uyguladığı baskı politikası tepki çekiyor.

Askeri cuntanın, İslami Kurtuluş Cephesi’nin (FIS) yerel ve genel seçimleri kazanmasını hazmedemeyerek yönetime darbeyle el koymasından sonra bu ülkede saldırı ve çatışmalar hız kazandı. Dün de başkent Cezayir'de meydana gelen iki ayrı patlamada, 10’u BM çalışanı olmak üzere 70 kişi hayatını kaybetti, 100’e yakın kişi de yaralandı.

1990 Haziran yerel seçimler ile Aralık 1991 ilk çok partili genel seçimleri İslami Kurtuluş Cephesi’nin (FIS) kazanmasını hazmedemeyen askeri cuntanın, darbeyle yönetimi ele geçirmesinden sonra bu ülkede çatışmalar hızlandı. Cunta yönetimine bağlı, ABD ve Batı yanlısı kukla hükümetin, dindarlara karşı başlattığı sindirme ve zorbalık had safhaya ulaşması, bu ülkedeki saldırı ve çatışmaları tırmandırdı. Dün de başkent Cezayir'de meydana gelen iki ayrı patlamada 10’u BM çalışanı olmak üzere 70 kişi hayatını kaybetti, 100’e yakın kişi de yaralandı. Her iki patlamanın meydana geldiği semtlerde büyük hasarlar oluştu. BM binası kullanılamaz hale geldi. Ölü sayısının artmasından korkuluyor. Kukla cunta hükümetini destekleyen ABD ve Batılı ülkeler saldırıyı kınadı.

PATLAMALAR

Patlamaların ardından ilk resmi açıklama, İçişleri Bakanlığı'ndan geldi. Cezayir İçişleri Bakanı Yezid Zerhuni, patlamalara bomba yüklü araçların yol açtığını belirterek, ilk aracın Bin Aknun bölgesindeki Yüksek Mahkeme yakınında bulunan Anayasa Mahkemesi önünde, ikincisinin Bin Aknun yakınındaki Hidra mahallesinde bulunan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği binası önünde infilak ettiğini söyledi. Cezayir resmi haber ajansı APS de İçişleri Bakanı Nurettin Zerhuni'ye dayanarak, iki patlamaya da bomba yüklü araçların neden olduğunu duyurdu.

BM: 10 ÇALIŞANIMIZ ÖLDÜ

BM Kalkınma Programı'nın Cenevre'deki yetkilisi Jean Fabre, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Cezayir temsilcisi Destanne De Bernis'den aldıkları bilgiye göre 10 BM çalışanının patlamada öldüğünü söyledi. Fabre, saldırılarda ölen BM görevlilerinin isimlerinin ve hangi BM kurumunda çalıştıklarının bilinmediğini kaydetti.

SALDIRILAR YOĞUNLAŞTI

Eylemi üstlenen olmadı. Cezayir'de 2007 yılında düzenlenen saldırılarda onlarca kişi hayatını kaybetti. Son olarak, eylül ayında düzenlenen bir dizi şehadet saldırısında en az 50 kişi ölmüştü. Son dönemde artan çatışma ve saldırılara protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilere ise binlerce kişi katılmıştı. Bu eylemlerin çoğu El Kaide'nin Kuzey Afrika kanadı olarak nitelenen ve kendini İslami Mağrip bölgesindeki El Kaide olarak niteleyen bir grup tarafından üstlenilmişti.

FRANSA VE ABD SALDIRILARI KINADI

Cezayir’deki saldırılara, ilk tepki Fransa ve ABD’den geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kısa bir süre önce ziyaret ettiği Cezayir'deki saldırıları "barbarca ve alçakça bir eylem" olarak nitelendirdi. Washington yönetiminden yapılan açıklamada da, saldırı kınandı ve Cezayir'le terörle mücadele alanındaki işbirliğinin devam edeceği belirtildi.

Vakit

Patlamalar Batılıların işi...

Saldırıların El Kaide tarafından düzenlendiği iddialarının ortaya atılması üzerine Cezayir'de faaliyet gösteren İslam Kurtuluş Cephesi (FIS) lideri Abbas Medeni patlamalar hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Abbas Medeni, Fransa ve diğer batılı ülkelerin Cezayir'de istikrar istemediklerini belirterek "bu tür olaylar onların işidir" dedi.

R-U-H-U-M-U-Z ----- Y-E-T-E-R..........
14-12-2007 02:18 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]