Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cehennemden Çıkıp Cennete Gidiş Doğrumu? Cennete Gidişin Asıl Yolu Nedir?
Yazar Mesaj
Enesdex Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 3
Üyelik Tarihi: Apr 2017
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Mesaj: #1
Cehennemden Çıkıp Cennete Gidiş Doğrumu? Cennete Gidişin Asıl Yolu Nedir?
Selamun Aleykum Arkadaşlar
Neredeyse her Müslamana ,dini prof.'a ,din kültürü öğretmenlerimize veya ilahiyat mezunlarına sorsanız 'cennet-cehenneme nasıl girilir durumumuz nasıl olacak' diye alacağımız cevap muhtemelen şu olacaktır kafirler sonsuza kadar ebediyen cehenneme gidecektir,Müslümanlar ise işlediği günahlar kadarı kadar cehennemde cezasını çekip sonrasında ebedi cennete gidicektir olucaktır.Lakin Kur'an-ı Kerim ne diyor?
Kafirler elbette sonsuza kadar cehenneme gidicektir;
Tevbe-49:Ve muhakkak ki; cehennem, kâfirleri mutlaka ihata edicidir (kuşatıcıdır).
Nisa-56:Muhakkak ki âyetlerimizi inkâr eden kimseleri yakında ateşe atacağız.
Ve bir sürü ayet verilbilir onlarca ayet vardır kafirlerin cehenneme gidiceği hakkında,peki cehennemde günahlarımız kadar ceza çekip cennete gidiceğimiz doğru mu?
Allahu Teala Bakara Suresinin 80-81. Ayetlerinde;
Bakara-80:Ve (emaniyeye tâbî olanlar): “Ateş bize, sayılı günlerden başka asla dokunmayacak (günahlarımız kadar yanıp cennete gireceğiz).” dediler. De ki: “Allah’ın katından bir ahd mi edindiniz?” O taktirde (Eğer böyle bir ahd almışsanız) Allah, ahdinden asla dönmez. Yoksa Allah’a karşı bilmediğiniz bir şey mi söylüyorsunuz?
Bakara-81:Hayır (sandığınız gibi değil), kim, günah kazanmış da hataları kendisini kuşatmışsa, işte onlar artık ateş ehlidir ve orada devamlı kalacak olanlardır. Evet sevgili arkadaşlar gördüğünüz gibi cehenneme giden birsinin cehennemden çıkıp cennete mümkün değildir,cehenneme ceza için giren kimse ebediyen orada kalıcaktır.Sadece 2 ayet yazdım elbette onlarca ayette cehenneme giden kimsenin ebediyen kalacağı Kutsal Kitabımızda yazmaktadır."Ateş bize, sayılı günlerden başka asla dokunmayacak" ifadesi doğru değildir.Cehennemden cennete veya cennetten cehenneme geçiş mümkün olmayacaktır.Peki o zaman cennete giden sonsuza kadar orda kalıcaksa kimler cennete gidicek veya kimler gidemiycek Allah u teala 1 tane ayeti kerimeyle dahi noktayı koymuştur ama elbette bir sürü ayet verilebilir;
Yunus 7-8:Muhakkak ki onlar, Bize ulaşmayı (hayatta iken ruhlarını Allah’a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir).
Allah-u Teala bu ayeti kerimelerde ALLAH'A ULAŞMAYI DİLEYEMENLERİN cehenneme gidiceğini söylüyor.Bu kişilerin ayetlerden gafil olacağını söylüyor.Peki Allah'a ulaşmayı dilemek nedir.Bildiğiniz üzere arkadaşlar Allah bizi 3 vücut ile yaratmıştır 1-Fizik Vücudumuz(Mevcut Olarak Günlük İşlerimizi Yaptığımız Vücut) 2-Nefsimiz 3-Ruhumuz
Allah u Teala Bütün insanlara kendi ruhundan üfürmüştür ama bunu biz dünya hayatını yaşarken yani ölmeden ona geri ulaştırmamızı istiyor,bildiğiniz üzere zaten ölünce herkesin ruhu Allah'a ulaşacaktır,Allah'ın emri ise onu yaşarken geri ulaştırmamız.
Nisa-58:Muhakkak ki Allah, emanetleri sahibine teslim etmenizi ve insanlar arasında hakemlik yaptığınız zaman adaletle hükmetmenizi emreder.
Allah bize emanetleri sahiplerine teslim etmemizi emrediyo, birinden emanet aldıysak onu teslim etmemiz gereklidir ama Ruhumuzda Emanet hemde Sahiplerin Sahipleri Allah'ın Emaneti Ona geri teslim etmemiz farzdır.Peki nasıl teslim etcez,geri ulaştırcaz? İşte Allah'a ulaşmayı dilemekte budur Allah'a Ruhumuzu Yaşarken Ulaştırmayı Dilemek Sadece bir dua
"Yarabbi bende sana ruhumu teslim etmek istiyorum nolur benimde ruhumu teslim al" tarzında Kalpten edilen bir dua.Bu dua sizin sadece ruhunuzu Allah a ulaştırmanızı sağlamayıp Sizi Cennete götürecek olan tek şeydir Nasıl Yani Cennet bu kadar basit mi?? Evet Sevgili Arkadaşlar Allah'a ulaşmayı dilediğiniz takdirle Allah sizi Mutlaka cennetine alıcaktır.Peki benim o kadar günahım var o ne olacak??
Rum-31:O’na (Allah’a) yönelin (Allah’a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.
Bu ayeti kerimede Allah-u Teala Allah a yönelenin ona ulaşamayı dileyenin TAKVA SAHİBİ olduğunu söylüyor ve
Enfal-29:Ey âmenû olanlar! Allah’a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir). Ve Allah, büyük fazl sahibidir.
Ve burda takva sahibi olanların(Allah'a Ulaşmayı Dileyenlerin) bütün günahlarının affolucağı kesinlik kazanıyor yani böylece kişinin sevapları günahları muhakkak geçeceği için kişi cennete giriyor
Mü'minun-102:O zaman kimin mizanı (sevap tartıları) ağır gelirse işte onlar, felâha erenlerdir.
Allah Razı Olsun.
03-02-2019 10:09 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Nazlıcan Çevrimdışı
Süper Moderatör
*******

Mesajlar: 38,998
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Rep Puanı: 26433
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #2
RE: Cehennemden Çıkıp Cennete Gidiş Doğrumu? Cennete Gidişin Asıl Yolu Nedir?
aleykum selam hoş geldiniz

Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
03-02-2019 10:54 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
alpi Çevrimdışı
Yönetici
*******

Mesajlar: 5,296
Üyelik Tarihi: Jun 2015
Rep Puanı: 4884
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
Mesaj: #3
RE: Cehennemden Çıkıp Cennete Gidiş Doğrumu? Cennete Gidişin Asıl Yolu Nedir?
Aleykümselam.

Bakara Suresi 80 ve 81. ayetler Yahudilerin söylemidir.
Benzer şeyi Hristiyanlar da söylüyorlar.

Diyorlar ki; biz atalarımızın işlemiş olduğu bazı günahlardan dolayı cehenneme gireceğiz. Atalarımızın işlemiş olduğu günahlar kadar cehennemde cezamızı çektikten sonra Cennete gideceğiz.

Ayetler bu şekilde yada benzer düşünen kimseler varsa onlara hitap ediyor.

Eğer bir Müslüman da bu şekilde diyorsa o da bu ayetlere muhataptır.

Ancak bizim inancımıza göre durum öyle değildir.
Biz inanıyoruz ki eğer bir Müslüman hakkını vererek tevbe ederse Allah Teala affeder.

Örnek bir ayet:"Bizim ayetlerimize iman edenler sana geldiklerinde, onlara de ki: "Selam olsun size. Rabbiniz rahmeti Kendi üzerine yazdı ki, içinizden kim bir cehalet sonucu bir kötülük işler sonra tevbe eder ve (kendini) ıslah ederse şüphesiz, O, bağışlayandır, esirgeyendir." En'am Suresi, 54. ayet

Bunun dışında kalanları Allah Teala dilerse affeder.
Örnek ayet: "Şu kesin ki: Allah kendisine şirk koşulmasını affetmez, ama dilediği kimse hakkında, bunun dışındaki diğer günahları affeder. Her kim Allah’a şirk koşarsa, haktan çok uzağa sapmış olur." Nisa Suresi, 116. ayet

Demek ki Müslüman olduğumuz halde Allah teala dilerse günahlarımız bağışlamayabilir.

Cehenneme yada Cennete giren çıkarılır mı çıkarılmaz mı konusunda örnek ayet: "Rabbinin dilediği hariç onlar, gökler ve yer durdukça o ateşte ebedî kalacaklardır. Rabbin gerçekten istediğini yapar. Mutlu olanlara gelince, onlar da cennettedirler. Rabbinin dilediği hariç, gökler ve yer durdukça onlar da orada bir lütuf olarak ebedî kalacaklardır." Hus Suresi, 107-108. ayetler.

Bu ayetlerden sonra aslında diyecek bir şey kalmadığını düşünüyorum.

Son olarak, forumumuza bu şekilde bir mesaj yazıp devamını getirmeyen, korkak, ne idüğü belirsiz, kendini alim zanneden cahil ve karaktersiz üyelerden biri olmadığınızı ve konunuza cevap yazdığınızı görmeyi çok isterim.

Selametle.

....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
04-02-2019 11:30 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net