Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CENNET VE İSİMLERİ(GÜZELLİKLERİ)
Yazar Mesaj
ECRİN_ZÜLEYHA Dışarıda
" HACI "
*******

Mesajlar: 5,757
Üyelik Tarihi: Dec 2008
Rep Puanı: 3627
Ruh Halim
Ruh Halim
Kederli

Takımın:
Mesaj: #1
CENNET VE İSİMLERİ(GÜZELLİKLERİ)
HAK TEALA KUDRETİYLE YEDİ KAT GÖKLERİN ÜSTÜNDE ARŞ VE KÜRSİ'NİN ALTINDA,ARŞ'IN NURUYLA SEKİZ CENNET YARATMIŞTIR.BİRİ DİĞERİNDEN ÜSTÜN OLAN BU CENNETLERİN EN YÜCESİ "ADEN CENNETİ"DİR.CENAB-HAKK'IN GÖRME KONUSUDUR.

1.KAT=DARÜ'L CELAL:BU CENNET,BEYAZ İNCİDENDİR.

2.KAT:=DARÜ'S-SELAM:BU CENNET,KIRMIZI YAKUTTANDIR.

3.KAT=CENNET'ÜL ME'VA:BU CENNET,YEŞİL ZEBERCEDDENDİR.

4.KAT=CENNETÜ'L HULD:BU CENNET,SARI MERCANDANDIR.

5.KAT=CENNET'ÜN-NAİM:BU CENNET,BEYAZ GÜMÜŞTENDİR.

6.KAT=CENNETÜ'L FİRDEVS:BU CENNET,KIRMIZI ALTINDANDIR.

7.KAT=CENNET'ÜL-KARAR:BU CENNET,SARI MİSKTENDİR.

8.KAT:CENNET'ÜL ADEN:EN GÜZEL LÜ'LUDEN'DİR.BU CENNET,BÜYÜK BİR ŞEHRİN ORTASINDA VE YÜKSEK BİR DAĞ ÜZERİNDE BULUNAN BİR İÇ KALE GİBİ BÜTÜN CENNETLERİN İÇERİSİNDE VE ORTALARINDA BULUNMAKLA,YERİ;HEPSİNDEN DAHA GÜZEL VE DAHA ÜSTÜNDÜR.CENNETLERDEKİ NEHİRLERİN ÇOĞUNUN KAYNAĞI BURADADIR.SIDDKLARIN VE HAFIZLARIN YERİ BURASIDIR.AYRICA CENAB-I HAKK'IN TECELLİ ETTİĞİ (GÖRÜNDÜĞÜ )YERDİR BURASI.

HER CENNETİN ENİ VE UZUNLUĞU 100 YILLIK YOK OLAN BİR KAPISI VARDIR.HER KAPINPN SARI ALTINDAN OLAN İKİ KANADI VARDIR.RENGARENK ÇEŞİTLİ MÜCEVHERLERLE SÜSLENMİŞTİR.1.CENNETİN KAPISI ÜZERİNDE "LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMED'ÜN RASULULLAH"YAZILIDIR.DİĞER KAPILARI ÜZERİNDE"ENE LA A'ZAP MEN KALE LA İLAHE İLLALLAH (BEN,LA İLAHE İLLALLAH DİYENE AZAB VERMEM)"YAZILIDIR.BÜTÜN CENNETLERİN TOPRAĞI MİSK,TAŞLARI MÜCEVHERDİR.BİTKİLERİ ÇEŞİTLİ RENKTE,ÇİÇEKLERİ KIRMIZI ZA'FERRAN'DIR.BİNALARIN BİR TAŞI ALTIN,BİR TAŞI GÜMÜŞ,TOPRAĞI İSE AMBER'DİR.KÖŞKLERİ EN GÜZEL LÜ'LÜ'DEN VE SARI YAKUTTANDIR,HEPSİNİN KAPILARI MÜCEVHERDİR.HER KÖŞKÜN ÖNÜNDE DÖRT NEHİR AKAR.BU NEHİRLERDEN BİRİ HAYAT SUYU,BİRİ HALİS YOĞURT,BİRİ TEMİZ ŞARAP,BİRİ SÜZÜLMÜŞ BALDIR.NEHİRLERİN ÇEVRESİ MEYVELİ AĞAÇLARLA DOLU VE SÜSLÜDÜR.BU AĞAÇLARIN EBEDİYYEN DALLARI KURUMAZ,YAPRAKLARI ÇÜRÜMEZ,DÖKÜLMEZ,MEYVELERİ TÜKENMEZ..

BİRBİRİNDEN GÜZEL VE ÜSTÜN OLAN BU SEKİZ CENNETTE AKAN DAHA BİRÇOK NEHİR VARDIR.BU NEHİRLERDEN BİRİ;"RAHMAN NEHRİ"DİR.SUYU BÜTÜN NEHİRLERDEN SAF,TADI BALDAN TATLI OLAN BU NEHRİN RENGİ KARDAN BEYAZDIR.KUMU;İNCİDEN ÜSTÜNDÜR.

CENNET NEHİRLERİNİN BİRİ DE "KEVSER NEHRİ"DİR.CENAB-I HAKK,ONU HABİBİ PEYGAMBER (A.S.V.)EFENDİMİZ'E VERMİŞTİR.BU NEHRİN ENİ;900 MİLDİR.KAYNAĞI ARŞ'IN ALTINDA OLUP,ORADA SİDREYE GELİR.ORADAN DA FİRDEVS CENNETİ'NE DÖKÜLÜR.YAYDAN ATILMIŞ OK GİBİ SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE FİRDEVS-İ ALA İLE DİĞER CENNETLERDEN AKAR.KEVSER NEHRİ'NİN KOKUSU,AMBERDEN HOŞTUR.O'NDAN BİR KEZ İÇEN HASTALIK GÖRMEZ,TADINI ASLA UNUTMAZ.

1.CENNETİN KAPISP YANINDA VE KEVSER NEHRİ'NİN KENARINDA RENKLİ CEVHERLERDEN SAYILARI YILDIZLARDAN DAHA ÇOK OLAN KASELER VARDIR.HAŞR OLMADAN,SIR'AT KÖPRÜSÜNÜ GEÇMEDEN VE PEYGAMBER (A.S.)CENNETE GİRMEDEN ÖNCE ÜMMETİYLE BU NEHİRDEN SU İÇECEKLERDİR.KEVSER NEHRİ'NİN BÜTÜN ÇEVRESİ EN GÜZEL LÜ'LÜ VE KIRMIZI YAKUTTAN SAF SAF YÜKSEK AĞAÇLAR İLE DONANMIŞTIR.DALLARININ ÇOĞU,ÇEŞİTLİ GÜZEL SESLER ÇIKARIR.DALLARININ ÜSTÜNDE BAŞKA TÜRLERDEN KUŞLAR VARDIR Kİ ÇEŞİTLİ DİLLERLE ALLAH(A.C.)'I TESBİH EDERLER.

CENNET NEHİRLERİNİN BİRİ KAFUR,BİRİ NESİM,BİRİ SELSEBİL,BİRİ RAHİK-İ MAHTUM'DUR.BU SAYDIĞIM NEHİRLERDEN BAŞKA YÜKSEK CENNETLER İÇİNDE AKAN BİNLERCE NEHİR VARDIR Kİ,ÇEVRELERİNDE YÜZBİNLERCE AĞAÇLAR VE GÜZEL MEYVELER VARDIR.....

RABBIM GİDİNCE GÖRENLERDEN EYLESİN İNŞAALLAH...

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

"EMROLUNDUĞUN ŞEYİ GÜRLEYEREK SÖYLE,ÇEKİNME!!!"

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
20-12-2008 11:25 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]