Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 2 Oy - 4 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitlis İmam Hatip Lisesi
Yazar Mesaj
AtMaCa Çevrimdışı
Admin

Rep Puanı: 1284
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Fenerbahce
Bitlis İmam Hatip Lisesi
Okulun adı : BİTLİSANADOLU İHL VE İMAM-HATİP LİSESİ

b) Adresi : Gazibey Mah. Sapkor Sok. No: 57 BİTLİS

c) Telefon No :0.434 226 77 16-müdür

0.434.226 77 17-santral ve faks.

Amaçları : Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim sistemi içinde hem mesleğe hem de yüksek öğrenime yönelik öğrenci yetiştirmektir. Ayrıca; İmamlık, Müezzinlik, Kur’an kursu öğreticiliği gibi Dini hizmetlerin yerine getirilmesi ile ilgili en az lise seviyesinde genel ve mesleki öğrenim görmüş elemanlar yetiştiren orta dereceli bir okuldur.

e) Seviyesi – Derecesi : Lise seviyesinde mesleki, orta dereceli bir okuldur.

f) Öğrenim Şekli: Normal Öğrenim

g) Öğrenim Süresi: 4 yıldır

h) Müdürü: Ekrem UĞURLU

Önceki Müdürleri:

1- Kemal GÜNDOĞDU

2- Salih CANBULAT

3- Harun YILMAZ

4- Abdullah UYSAL

5- Veysel MART

6- Necdet FIRAT

7- İbrahim DEMİRCİ

8- Osman ONBAŞIGİL

9- Osman AYDOĞDU

10-Ali Turan KOYUNCU

11-Faik KOÇİ

12-Burhan AŞIK

13-Binali ŞAHİN

14-Ali İhsan ÇAKMAK

15-Hamit ALKAN

16-Mehmet YANIK

17-Ekrem UĞURLU

i) Okulun Yabancı Dili: İngilizce

Okulun Tarihçesi :

Bitlis İmam – Hatip Lisesi 1967-1968 öğretim yılında geçici kiralık binada gündüzlü olarak öğretime açılmıştır. Öğrenci azlığı nedeniyle 1976-1977 öğretim yılında M.E.B. tarafından yaptırılan kendi binasının üst katındaki beş derslik yatakhane, bodrum katı mutfak ve yemekhaneye dönüştürülerek 100 öğrenciye Devlet Parasız Yatılılık imkanı hazırlanmıştır.1993-1994 öğretim yılında M.E.B. tarafından 170 kişilik pansiyon binası yaptırılarak öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Pansiyon binasının hizmete girmesiyle öğrenci sayısında artış olmuştur. 2004 yılında Okulumuz bünyesinde Anadolu İmam-Hatip Lisesi açılmış olup halen eğitim öğretime 360 öğrenciyle devam etmektedir.

Okulumuz yatılı ve gündüzlü olmak üzere, normal eğitim yapmaktadır. 265 kişilik Devlet Parasız Yatılılık kontenjanı bulunmaktadır. Devlet Parasız Yatılığa geçişler merkezi sistem imtihanları ile gerçekleşmektedir. Kontenjanın dolmaması halinde her eğitim öğretim yılı başında mahallen sınav yapmak suretiyle pansiyonumuza öğrenci alınmaktadır.

Öğrenci başarıları :

2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında okulumuzun 31 mezunundan 20 öğrencisi 180 Puanlık ÖSS barajını geçmiştir. Bu öğrencilerimizden biri fakülteye diğer öğrencilerin çoğu sınavsız geçişle ilahiyat meslek yüksek okulu programına yerleşmiştir. Ancak geçen yıl mezun edilen öğrencilerimizden 5 kişi bir lisans programına katılma başarısını bu yıl gösterebilmiştir..

Okulumuzun 2005-2006 öğretim yılındaki başarıları:

1-Voleybol İl turnuvası İl üçüncülüğü

2-İl İmam-Hatipler arası Satranç müsabakasında İl birinciliği

3- Kur’an-ı Kerim-i güzel okuma İl birinciliği

Kur’an-ı Kerim-i güzel okuma Bölge dördüncülüğü

4-Ezanı güzel Okuma İl birinciliği

5- Ezanı güzel Okuma bölge dördüncülüğü

6-Hafızlık il birinciliği ve bölge ikinciliği

7- Serbest Güreş il birinciliği

Serbest Güreş 68 kg da bölge ikinciliği

Okulumuzun 2006-2007 öğretim yılındaki başarıları:

1- Hafızlık il birinciliği

2- Kur’an-ı Kerim-i güzel okuma İl birinciliği

3- Ezanı güzel Okuma İl üçüncülüğü

4- Serbest Güreş il birinciliği

Serbest Güreş 46 kg da bölge ikinciliği,58 ve 63 kg da bölge üçüncülüğü

III.BÖLÜM
a) Binanın Özellikleri : Bitlis İmam-Hatip Lisesi; betonarme yapılı, kalorifer ısınmalı, elektrik aydınlatmalı, otomatik jeneratörlü olup, şebeke suyu ve kanalizasyon altyapısına sahiptir. Eğitim binası iki bloktan oluşmaktadır. I. Blok, 3 katlı, II. Blok ise 4 katlıdır. Her iki blok birbirine bitişik olup yekpare bir yapı oluşturmaktadır.

Eğitim Binamızda Bulunan Birimler Şunlardır:

1- Derslikler

2- Labrotuvarlar

3- İdare Bölümü

4- Çok Amaçlı Salon

5- Kütüphane

6- Okuma Salonu

7- Öğretmen Odaları ve Öğretmen çalışma Odaları

8- Zümre öğretmenler toplantı odaları

9- Eğitim Teknolojileri odası

10- Uygulama Mescidi

11- Veli kabul odası

12- Yardımcı Hizmetli odası

13- Teknisyen odası

14- Lavabo ve WC’ler

15-Arşiv ve Çalışma odası

16-Kantin

17-Uygulama mescidi

Okulumuzun Pansiyon binası 5 katlı olup, zemin katında şu birimler bulunmaktadır:

1- Kalorifer Dairesi

2- Öğrenci Banyosu

3- Öğrenci Duşu

4- Personel Banyosu

5- Belletmen Banyosu

6- Belletmen Duşu

7- Arşiv ve Dosya odası

8- Nevresim odası

9- Çamaşırhane

Pansiyonumuz I. Katında şu birimler bulunmaktadır:

1- Pansiyondan sorumlu Müdür yardımcısı odası

2- Bekçi odası

3- Yemekhane

4- Mutfak ve bulaşıkhane

5- Kaloriferci odası

6- Personel lavabo ve WC’leri

Pansiyonumuz II. Katında bulunan birimler şunlardır:

1- Belletici odası

2- Ambarlar

3- Etüt salonu

4- Lavabo ve WC’ler

5- Uygulama Mescidi

Pansiyonumuzun III ve IV. Katlarında ise şu birimler mevcuttur:

1- Yatakhaneler

2- Etüt salonları

3- Lavabo ve WC’ler

b) Dersaneler: Okulumuzda 13 adet derslik bulunmaktadır. Bu dersliklerden tamamı aktif olarak kullanılmaktadır.

c) Laboratuvarlar : Okulumuzda 2 adet laboratuvar mevcuttur.

1- Fen Laboratuvarı

2- Bilgisayar Laboratuvarı

Okulumuzda Eğitim teknolojileri odası için yer tahsis edilmiştir. Öğretmenlerin dersle ilgili materyalleri hazırlamaları halinde eğitim teknolojisi odasında derslerini tepegöz veya projeksiyon cihazıyla desteklemeleri mümkün olmaktadır.

d) Okul Kütüphanesi : Okulumuzda bir (1) adet kütüphane mevcuttur. Kütüphanemizde 3000 adet kitap bulunmaktadır.Kütüphanemizden hem kendi öğrencilerimiz hem de çevre okul öğrencileri istifade etmektedir. Sınıflarımızda ayrıca kitaplık bulunmamaktadır.

e) Atölye Durumu: Okulumuzda atölye bulunmamaktadır. Buna rağmen bir teknisyen odamız mevcuttur.

f) Depo, Ambar ve Arşiv : Pansiyon binamızda 2 Adet erzak ambarımız, ve 1 Adet arşivimiz bulunmaktadır. 1 Adet Çamaşırhanemiz bulunmaktadır.

g) Spor Salonumuz: Okulumuzun spor salonu bulunmamaktadır. Buna rağmen öğretim binamızın II. Blok giriş katında çok amaçlı bir salonumuz mevcuttur. 2003 yılının Mart ayında yeni sahne düzenlemesiyle daha çok kültürel faaliyetlerimizin gerçekleştirildiği bu salonda sportif faaliyetler yapılamamaktadır. Bu salon aynı zamanda televizyon izleme ve gösteri merkezi olarak da kullanılmaktadır. Okulumuzda süper lig futbol müsabakaları düzenli olarak öğrencilerimize izlettirilmektedir.

h)İdari Odalar: Okulumuzun idari bölümleri şöyle teşekkül etmiştir:

1- Müdür Odası(1 Adet)

2- Müdür Baş Yardımcısı Odası (1 Adet)

3- Müdür Yardımcısı Odası (1 Adet)

4- Büro Hizmetleri Odası (1 Adet)

5- Arşiv ve Çalışma Odası (1 Adet)

6- Öğretmenler Odası (1 Adet)

7- Öğretmen Çalışma ve Zümre Öğretmenler Toplantı Odası (1 Adet)

I) Diğer Sosyal Faaliyetler için Ayrılmış Olan Yerler:

1- Uygulama Mescidi (1 Adet)

2- Çay Ocağı (1 Adet)

3- Okuma Salonu (1 Adet)

4- Berber Odası (1 Adet- DPY Öğrencilerimizin tıraş ihtiyacı için oluşturulmuştur-)

5- Hizmetli Odası (1Adet Bu oda aynı zamanda sigara içme odası olarak da kullanılıyor.)

2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında okulumuzda gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetleri şöyle sıralayabiliriz :

1-29 Ekim Cumhuriyet haftası dolayısıyla kutlama programı yapıldı.

2-10 Kasım Atatürk haftası nedeniyle “Atatürk’ün Hayatı ve Kişiliği” konulu bir konferans verildi.

3-Atatürkçü düşüncenin geliştirilmesi, Atatürk ilke ve inkılapları konulu bir konferans verildi

4-Ramazan ayı münasebetiyle “Ramazan, Oruç ve Kur’an” Konulu bir panel düzenlenmiştir.

5- Okulumuz öğrencileri Tarafından Ramazan ayı dolayısıyla “Ramazan. Peygamber ve Sağlık” konulu bir panel düzenlemiştir.

6-Okul meclisleri öğrenci seçimi bir haftalık seçim çalışması ve propaganda süresi sonunda gerçekleştirildi.

7-Pansiyon öğrenci temsilcisi seçimi tüm yatılı öğrencilerin katılımıyla yapıldı.

8-İ.H.L.Gelişim modeli çerçevesinde oluşturulan “Çevre “ilgi grubu okulumuzun bahçesinde yoğun temizlik ve yeşillendirme çalışmalarında bulunmuşlardır

9-13 Kasım Atatürk’ün Bitlis’e geliş yıldönümü nedeniyle kutlama ve hatırlama programı gerçekleştirildi.

10- 24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle kutlama programı yapıldı.

11- 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü dolayısıyla okulumuz Felsefe dersi öğretmeni Zekeriya MENAK tarafından Konferans verildi. 13.12.200

12-Mehmet Akif ERSOY’un vefatının 70. yıl dönümü dolayısıyla bir anma programı düzenlendi. 27.12.2006

13- 12 Mart İstiklal Marşının kabulü yıl dönümü dolayısıyla kutlama programı yapıldı.

14-18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlamalarının İl çapındaki etkinliğini okulumuz organize etmiş ve İlimiz Kültür Merkezinde program tertip etmiştir

15- Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün düzenlediği Kur’an ve Ezan okuma il birinciliği yarışması halka açık olarak İlimiz Halk Eğitimi Merkezinde düzenlenmiştir

16- Sağlık İl Müdürlüğü tarafından kuş gribi ile bir bilgilendirme toplantısı yapılarak öğrencilerimize konu ile ilgili konferans verildi.

17- Bütün önemli gün ve haftalarla ilgili duvar gazetesi ilgili Sosyal Kulüpler tarafından çıkarılmıştır.

18- Sınıflar arası Futbol , Masa Tenisi ve Satranç Turnuvası Düzenlendi

( Tüm faaliyetlerde katılımcılar ödüllendirilmiştir.)

j) Dakdilograf ve Revir: Okulumuzda dakdilografi odası yoktur. Pansiyon binamızda bir sağlık odamız mevcuttur.

k) Bahçe ve Bahçe Çalışmaları: Bahçemiz son derece küçük ve yetersizdir. Uzun kış şartları ve yoğun kar yağışı var olan alanımızı da kullanışsız hale getirmektedir. Bahçemizin yaklaşık 200 metrekarelik bölümde kavak ağacı bulunmaktadır. Bahçemizin çeşitli yerleri ekinlik ve çiçeklik olarak düzenlenmiştir.2001 yılında okulumuzun alt kısmındaki 20 dönümlük metruk alana 2000 ağaç dikilmiştir. Bu alanın bakımı okulumuzca yürütülmektedir. İHL Gelişim modeli çerçevesinde oluşturulan çevre gurubumuz çalışmalarına devam etmektedir.

IV. BÖLÜM

a) Öğretmen Sayısı: Okulumuzda idari kadro dahil 19 öğretmen bulunmaktadır.

b) Yönetici Sayısı : 1- Okul Müdürü

2- Müdür Baş Yardımcısı

3- Müdür Yardımcısı ( Öğrenci İşlerinden Sorumlu)

4- Müdür Yardımcısı (Pansiyondan Sorumlu)

c) Branşlara Göre Öğretmen Norm Kadro Durumumuz:

1-Meslek Dersleri Öğretmeni: 4 ( 4 Öğretmen İhtiyacımız vardır.)

2-Edebiyat Öğretmeni: 3 (1 Öğretmen İhtiyacımız vardır )

3-Matematik Dersi Öğretmeni: 2 (1 Öğretmene İhtiyacımız vardır)

4-Tarih Dersi Öğretmeni:2

5-Coğrafya Dersi Öğretmeni:1

6-Felsefe Grubu Dersi Öğretmeni:1

7-İngilizce Dersi Öğretmeni :1

8 -Beden Eğitimi Dersi Öğretmeni: 1

9- Kimya Dersi Öğretmeni:1

Norm Kadrosu mevcut olup Öğretmeni olmayan derslerin haftalık ders saat sayıları:

SIRA
DERSİN ADI
SAATI

01
Fizik
10

02
Biyoloji ve Sağlık Bilgisi
20

03
Rehber Öğretmen
-

d) Personel Dağılımı: Okulumuzun yardımcı hizmetli dağılımı şu şekildedir.

1- Aşçı 1

2- Aşçı Yardımcısı 1

3- Geçe Bekçisi 2

4- Temizlikçi 1

Okulumuzda sağlık memuru, muhasebe memuru bulunmamaktadır. 2007 Ocak ayında yapılan Hizmet alımı ihalesiyle 6 işçi alınmıştır. Bu hizmetliler de şu şekilde istihdam edilmiştir:

1-Temizlikçi 2

2-Kaloriferci 2

3-Bulaşıkçı 1

4-Aşçı 1

Okulumuzun personel durumunu şöyle görebiliriz:

SIRA
ÜNVANI
ÇALIŞTIRILACAK BÖLÜM
MEVCUT
İHTİYAÇ

01
Daktilo Memuru
İdari Bölüm
1
0

02
Muhasebe Memuru
İdari Bölüm
0
1

03
Ambar Memuru
Pansiyon Binası
1
0

04
Kütüphane Memuru
Kütüphane
0
1

05
Elektrik Teknisyeni
Genel Trafo ve Jeneratör
1
0

06
Sıhhi Tesisatçı
Genel
0
1

07
Marangoz Teknisyeni
----------
-----------
-----------

08
Yardımcı Hizmetli
Eğitim.-Öğretim Binasında
5
3

09
Yardımcı Hizmetli
Pansiyon Binası
0
4

10
Hemşire
Sağlık Odası
0
1

11
Aşçı
Yemekhane
0
1

12
Aşçı Yardımcısı
Yemekhane
0
1

13
Kaloriferci
Kalorifer Dairesi
0
3

14
Şoför
Taşıt
----------
---------

15
Geçe Bekçisi
Eğit.-Öğret. Binası ve Pansiyon
0
3

16
Çamaşırhane
Çamaşırhane
0
1

TOPLAM
05
23

e) Sınıflara göre kız-erkek öğrenci Dağılımı:

Sınıflar
Erkek
Kız
Toplam

İmam-Hatip Lisesi
9. sınıf
: 94
: 20
: 14

10.sınıf
: 78
: 13
: 91

11.sınıf
: 74
: 2
: 76

12.sınıf
: -

Toplam
: 246
: 35
: 281

Anadolu İmam-Hatip Lisesi
9. sınıf
: 23
: 7
: 30

10.sınıf
: 33
: 8
: 41

11.sınıf

12.sınıf

Toplam
: 56
: 15
: 71

Genel toplam
: 302
: 50
: 352

V. BÖLÜM
a) Varsa Okul Binası İle İlgili Sorunlar: Okulumuzun bulunduğu konum itibariyle özellikle kış şartlarında ulaşımda sorun yaşanmaktadır. Okulun arka taraflarında bulunan konutlar, ulaşım için okulumuzun bahçesini geçiş yolu olarak kullanmalarından kargaşaya sebebiyet vermektedir.

Okul bahçemizin dar ve yetersiz oluşu sportif faaliyetlerimizi olumsuz etkilemektedir.

Okul giriş kapısının hemen yanında ve yaya ulaşım yolunun da altından geçmekte olan mahallenin atık su ve kanalizasyon şebekesi zaman zaman taşarak cevre kirliliğine sebep olmaktadır.

b) Yönetici ve Öğretmen Fazlalığı-Noksanlığı: Okulumuzun yönetici ve öğretmen fazlalığı yoktur. Norm kadro esasları dikkate alındığında Fizik, Biyoloji ve Rehber öğretmeni eksiğimizin olduğu ortaya çıkacaktır.

c) Diğer Personel Sayısı İle İlgili Sorunlar: İlgili panoda gösterilmiştir.

d) Okul Kapasitesi İle İlgili Sorunlar: Kapasite ile ilgili sorunumuz yoktur.

VI. BÖLÜM
a) Okulun kendi imkanlarıyla çözemediği sorunlar :

1- Okul alanının dar ve yetersiz olması öğrencilerimizin yeterli teneffüs ve sportif faaliyetlerde bulunmasına imkan vermemektedir.

2-Personel yetersizliğimiz vardır.

3-Mahallenin atık su kanalı sıhhi kurallar gözetilmeksizin ve fenne aykırı olarak yapılmıştır.

4-Okulun yan tarafında bulunan eski araç yolu asfalt veya betonla kaplanmadığından mahalle sakinleri yaya yolu olarak okul bahçesini kullanmaktadır.

5-Okulumuzun arka-üst tarafına mahalleli tarafından çöp atılmaktadır. Bu durum 29.03.2000 tarih ve 000-251 sayılı yazımızla da İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilmiştir. Belediyeye yapılan pek çok ihbar ve başvurularımız da sonuçsuz kalmıştır.

b) Çözüm Önerileri:

1-Okulumuzun bitişiğinde bulunan ve Nezmain BİLGİÇ adlı şahsa ait olan arsa istimlak yoluyla okula kazandırılıp buraya bir kapalı spor alanı yapılabilir. Böylece sportif ve sosyal faaliyetlerle öğrencilerin eğitiminde büyük mesafeler katedilebilir.

2- Okulumuzun personel açığı yeni atamalarla giderilebilir.

3-Belediye, okulumuzun yanındaki eski araç yolu yaya yolu olarak kullanılır duruma getirilebilir.

4-Mahallenin atık su kanalı fenne uygun şekilde inşa edilerek taşIma ve tıkanma önlenebilir.

5-Okulumuzu bir araç tahsis edilebilir

NOT: Okulumuz, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce yürütülen İmam-Hatip Liseleri Gelişim Modelini ısrarla uygulamak azmindedir. Bu çerçevede ihtiyaç duyulan ekipmanlar liste halinde MEB Eğitim Araçları ve Donatım Daire Başkanlığına ulaştırılmıştır. Bu ihtiyaçlarımızın büyük bir kısmı karşılanmıştır.

R-U-H-U-M-U-Z ----- Y-E-T-E-R..........
18-12-2007 12:58 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
AtMaCa Çevrimdışı
Admin

Rep Puanı: 1284
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Fenerbahce
RE: Bitlis İmam Hatip Lisesi
bitlis imam hatip lisesi ve mezunlarının bluşma adresi ve okul tarihi hakkında bilgi edinme sitesi ihlforum.net

R-U-H-U-M-U-Z ----- Y-E-T-E-R..........
04-11-2009 01:50 AM
RuhAdam Dışarıda
Kavgaci

Ruh Halim
Ruh Halim
Soguk

Takımın:
Fenerbahce
RE: Bitlis İmam Hatip Lisesi
Bitlis İmam Hatip Lisesi forum site bilgi için tesekkürler..
07-07-2010 02:33 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net