Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biriniz yardım etsin lütfen
Yazar Mesaj
ElaBosak Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Melek

Takımın:
Biriniz yardım etsin lütfen
Bir hadis-i şerifte (doğru mudur değil midir bilmiyorum) anne-babaya saygısızlık yapanın ibadetleri kabul olmaz deniliyor . Ahirette annemiz babamız hakkını helal ederse ve ALLAH'tan affetmesini isterse yaptığımız ibadetler kabul olur mu ? Bu soru sadece benim için değil bütün müslüman evlatlar için . Çoğu kişi elbet ebeveynlerinin bir istediğini yapmamıştır , öf demiştir yada herhangi birisi . Bir de mümkünse bunu ayet ile de kanıtlayabilir misiniz ? Bazen şeytanın insan vücuduna bürünüp (öyle deniliyor) bazı yalan hadisler söylediği için ve Kur-an'da bilmemenin bahane olmadığı için biraz titiz davranıyorum bu konuda .
26-12-2018 10:30 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
İMaM ŞaMiL Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Rep Puanı: 22
Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
Fenerbahce
RE: Biriniz yardım etsin lütfen
(26-12-2018 10:30 PM)ElaBosak Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Bir hadis-i şerifte (doğru mudur değil midir bilmiyorum) anne-babaya saygısızlık yapanın ibadetleri kabul olmaz deniliyor . Ahirette annemiz babamız hakkını helal ederse ve ALLAH'tan affetmesini isterse yaptığımız ibadetler kabul olur mu ? Bu soru sadece benim için değil bütün müslüman evlatlar için . Çoğu kişi elbet ebeveynlerinin bir istediğini yapmamıştır , öf demiştir yada herhangi birisi . Bir de mümkünse bunu ayet ile de kanıtlayabilir misiniz ? Bazen şeytanın insan vücuduna bürünüp (öyle deniliyor) bazı yalan hadisler söylediği için ve Kur-an'da bilmemenin bahane olmadığı için biraz titiz davranıyorum bu konuda .

Anne babanın hakkını bu dünyada helal etmesi gerekir; Çünkü ahirette helal edip etmeyeceklerinin garantisi yok. O yüzden ki anne babana karşı her zaman iyi davranmalısın. İbadet kabul edilmez diye birşey yok, lakin anne baba eğer bu dünyadan senden küs ve hakkını helal etmeden ayrılmışsa Peygamber efendimiz bu evlatların hiçbir zaman cennet yüzü göremeyeceğini bildirir. Bu konudaki ayet ve hadisleri şöyle sıralayabiliriz.

“Rabbin, yalnız kendisine ibâdet etmenizi ve ana-babaya iyilikte bulunmayı emretmiştir. Eğer ikisinden biri veya her ikisi, senin yanında iken ihtiyarlayacak olursa, onlara karşı «öf» bile deme, onları azarlama. İkisine de hep tatlı söz söyle. Onlara rahmet ve tevâzû kanatlarını ger ve; «Rabbim! Onlar beni küçükken (merhametle) yetiştirdikleri gibi Sen de onlara merhamet eyle!» de!” (el-İsrâ, 23-24)

“Allah Teâlâ’nın rızâsı, anne ve babayı hoşnut ederek kazanılır. Allah Teâlâ’nın gazabı da anne ve babayı öfkelendirmek sûretiyle celbedilir.” (Tirmizî, Birr, 3/1899)

“Hiçbir evlât, babasının hakkını ödeyemez. Şayet onu köle olarak bulur ve satın alıp âzâd ederse, babalık hakkını (ancak o zaman) ödemiş olur.” (Müslim, İtk, 25; Ebû Dâvûd, Edeb, 119-120; Tirmizî, Birr, 8/1906)
27-12-2018 12:01 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net