You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Allah'ı hissetmek için uzaya gitmeye gerek yok

General
Uzayda en uzun süre kalan 2'nci kadın astronot, yaşadıklarını ODTÜ'lü öğrencilerle paylaştı.

Şule Güner

Uzayda en uzun süre kalan 2'nci kadın astronot, "Ben zaten inançlı bir insanım. Tanrı ile ilgili dünyada ne hissediyorsam, uzayda da aynını hissettim" dedi.

22 Mart 1996 tarihinde Mir Rus Uzay İstasyonu ile çıktığı yolculukla uzayda en uzun süre kalan 2'nci kadın unvanını kazanan NASA astronotu Shannon W. Lucid (64), ODTÜ'de 12-14 Mart tarihleri arasında düzenlenen Kampus Gelişim Günleri kapsamında Türkiye'ye geldi.

Sıradan kimyagerken NASA'da başmühendis olan ve ardından astronot olarak uzaya yolculuk yapan Lucid, uzayda bulunmanın kendisine tarifsiz ve benzersiz hisler yaşattığını, ancak özellikle ruhani bir deneyim yaşamadığını söyledi.

'İNANÇLIYIM'

Lucid, "Ben zaten inançlı bir insanım. Tanrı ile ilgili dünyada ne hissediyorsam, uzayda da aynını hissettim. Başka bir astronot kendini Tanrı'ya daha yakın hissetmiş olabilir ama ben olağanüstü bir şey hissetmedim veya duymadım. Ayrıca Tanrı'yı hissetmek için uzaya gitmeye gerek yok" dedi.

Tam 5 kez uzaya yolculuk gerçekleştiren Lucid, "İnsan vücudu o kadar muhteşem ki, uzay koşullarına zorluk çekmeden uyum sağlayabiliyor. İşte bu inanılmaz" diye konuştu.

Astronot olmak için kadınerkek ayrımının söz konusu olmadığını belirten Lucid, şunları söyledi: "Aslında kimyagerim ve 3 çocuğum var. Uzayda 188 gün kaldığım zaman en yaşlı kadın astronot unvanına da sahiptim. Bu ilgi ve çabayla alakalı."

1996'da ABD Kongresi Uzay Onur Madalyası ile ödüllendirilen Lucid, kendisinin rol aldığı kısa metrajlı "Uzayı Keşfetmek: Ay ve Ötesi" isimli belgesel ile uzaya ilişkin deneyimlerini dün ODTÜ'lülerle paylaştı.

ALINTI
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.