Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ali Kerremallahu veche'den Öğütler
Yazar Mesaj
karadamlalar Dışarıda
General

Rep Puanı: 1797
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
RE: Ali Kerremallahu veche'den Öğütler
buhari hiç mi tenkide tutulmadı sanıyorsun? hanefi mezhebi ile imam buharinin arasındaki bağları biraz araştır abla pek hoş olmayan şeyler yaşanmış zamanında.

Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
12-12-2013 12:25 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Reyyan Çevrimdışı
Profesör

Rep Puanı: 5677
Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
Galatasaray
ya sana bişe sorcam
diyelim ki sahih buharide yanlışlar var

mesela bir konuda bir hadis merak ettim açtım buhariyi baktım...
tamam bu doğru dedim

sonra başka bir konu hakkında baktım
aaaa bu olmaz dedim

sence böyle sahih kaynak olur mu yaaa

"Ey Sevgili!..
Bir geceliğine değiş tokuş etseydik yüreğimizi,
Taşıyabilir miydin acaba bendeki seni!..
12-12-2013 12:27 AM
kalemşör Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟

Rep Puanı: 7377
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
diger
(12-12-2013 12:05 AM)reyyan Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(11-12-2013 11:55 PM)kalemşör Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(11-12-2013 11:51 PM)reyyan Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(11-12-2013 11:48 PM)kalemşör Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(11-12-2013 11:29 PM)reyyan Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..ya hu bişey sorucam
sadece merakımdam

Efendimizin hadislerinin çoğuna uydurma diyenler yada işte günümüze gelene kadar bozuldu diyenler
sahabe sözlerine nasıl inanıyorlar...
mesela bu öğütlerin hz. Ali'ye ait olduğu kesin mi...

hadis kelimesinden üç şey anlaşılır.

merfu hadis: bu peygambere kadar gelen sözdür. yani peygamberin sözleridir.
mevkuf hadis: bu da sahabeye kadar gelen sözdür. yani sahabe sözüdür.
maktu hadis: bu da tabiine kadar gelen sözdür. yani tabiinden olanların sözüdür.

bu 3 nesilden söz aktarırken isnat gerekir. isnatları olmadıkça bunlar kabul edilmez.

Ali kerremallahu vechenin sözleri de mevkuf hadisdir. dolayısı ile buna da isnat kaynak gerekir.

yukarıdaki sözlerin bir isnadı ya da kaynağı bildiğim kadarı ile yok. zannediyorum kendisine nispet edilen nehcül belaga isimli eserden bir derleme yapılmış. bu eserinde kendisine nispeti çok kuvvetli değildir.

ben bunu dinliyorum çünkü içerisinde çok güzel öğütler var. metni de Ali kerremallahu vechenin genel sözlerine de uygun.

hadis inkarcılarına gelince bunlar genellikle hadis usulu gibi ilimlerden habersizdirler. hadisin senedi var mı ya da illetliği gibi ilmi ve dakik meseleleri bilmedikleri gibi zaten önem vermezler.
bu yüzden işlerine gelirlerse o zaman kabul ederler gelmezse de kabul etmezler.

eee işte bende onu söylüyorum....
benim İslam büyüklerinin sözlerine karşı bir tavrım yok
olamazda...
haddim değil...

sadece merakımdan sordum...
bana güvendiğim bir alim
bu falanca sahabenin sözüdür dediği zaman amenna derim ve olur biter gülücük

sadece güvenilir olması yetmez reyyan çünkü hata yapabilir, masum değildir. bu yüzden delil ve kaynak sormalısın. delil sormazsak herkes kendi güvendiği insanın sözünü alır o zaman dinde ihtilaf meydana gelir.

ya hu bazıları kaynağıda beğenmiyor gülücük

isnadı sikalardan gelir ve illetinde bir sorun olmazsa ve nassa muhalif bir tarafı yok ise münker değilse beğenmeyenleri biz de beğenmeyiz olur, biter gülücük
12-12-2013 12:27 AM
karadamlalar Dışarıda
General

Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
(12-12-2013 12:27 AM)reyyan Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..ya sana bişe sorcam
diyelim ki sahih buharide yanlışlar var

mesela bir konuda bir hadis merak ettim açtım buhariyi baktım...
tamam bu doğru dedim

sonra başka bir konu hakkında baktım
aaaa bu olmaz dedim

sence böyle sahih kaynak olur mu yaaa
keyfimizi ölçü olarak alırsak Kuran okuyarak bile sapabiliriz, bu dedğin durumda sorun eserde değil kişinin zihniyetindedir. fakat sözgelimi söylediğin buhari veya başka kitaplarda birbiri içinde bile çelişebilen sözler olabilir ki o durumda hangisini alacağız? bu gibi karmaşık pek çok şey varken usul meselelerini çözmek lazım, kalemşör abimiz bu konuda önemli referanslar verecektir zira hadis konusuna hepimizden daha hakim birisi gülücük

Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

12-12-2013 12:30 AM
Reyyan Çevrimdışı
Profesör

Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
Galatasaray
ben kalemşörü tanımıyorum
ya yanlış bilgi verirse nolcak Big Grin

"Ey Sevgili!..
12-12-2013 12:35 AM
karadamlalar Dışarıda
General

Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
doğruluğunu tetkik etmen gerekir kalemsor dedi diye bir şey doğru olmaz

12-12-2013 12:38 AM
Reyyan Çevrimdışı
Profesör

Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
Galatasaray
neyseki ben öyle alimler gördüm ve inandım elhamdulillah gülücük

"Ey Sevgili!..
12-12-2013 12:41 AM
kalemşör Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟

Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
diger
hadis ilmine geçmiş alimler gerçekten önemli katkılarda bulunmuşlar. eğer onlardan sadece birisi değil de hepsi üzerinden konuşacak olursak isnat kısmına bugün katabileceğimiz çok şey olduğunu düşünmüyorum. bu konuda bizim yapabileceğimiz en büyük katkı isnat konusunda ortaya konan kriterleri kurandan ayetlerle desteklemek olacaktır. çünkü bugün bize yapılan eleştiri odakları genellikle kurana dayandırılmadığı şeklinde yapılmaktadır. bunun dışında metin tenkidi olarak geçmiş de sistemli bir kriter ortaya konulmadığı görülüyor. metin tenkitlerine daha çok şeyler kazandırılabilir. fakat bunda dikkat edilmesi gereken metin tenkitlerinde yapılacak olan tenkitlerin eğer bertaraf edilme ihtimalleri var ise -ki genellikle bu olabilir- o zaman son sözü kurana dayanan isnat usulüne bırakılması taraftarıyım. bunu kısımlara ayırabiliriz. metin tenkidinin bazı kısımları vardır ki bu bağlayıcıdır ve üzerinde ihtilaf edilmesi söz konusu olmayan şeylerdir. mesela tarihsel verilerle bir rivayetin yanlışlığını ortaya koymak gibi. buna hayber belgesini örnek gösterebiliriz.
bir de metin tenkidinin zanna dayanan kısmı vardır bu da genellikle rivayetin akla ya da kurana muhalif olması meselesidir. bir şey her hali kurana muhalif ise bunun kabul edilmesi zaten beklenemez fakat kişinin kendi rölatif algısına göre kurana ters gördüğü bazı rivayetleri reddetmeye gelince burada durulması gerekir. çünkü bu zandır o halde zan söz konusu olunca yine asıl merkeze yani kurana dayandırılmış isnada konuyu bırakmamız gerekir.
12-12-2013 12:56 AM
kalemşör Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟

Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
diger
Sayfayı görünce eskiyi hatırladım, hoşuma gitmeyen durumlarla karşılaştığım da mezkur öğütleri dinlerdim, iyi gelirdi. Doğrusu unutmak insanın elinde olan bir şey değil, keza hatırlamak da öyle. Kuranda "unutturulduğunu " haber veren zat, ne kadar isabet buyurmuş. Doğrusu "unuttum" diyen ne kadar da yanılmış.
Eski dostların hatırlatılması da güzel. Ne kadar farklı düşünceler olsa da saygı sınırları konusundaki samimiyet ve muhabbet, özlem duyulan şeylerin sadece küçük bir parçasıydı. Sanki Endülüs gibiydi, değerliydi. Latife de hikmet, söz söylerken dürüstlük ve cesaret; dinlerken sabır ve metanet vardı. Karşılaştığımız negatif tüm reaksiyonlara rağmen, her şeyin arkasında bunları görebilmek/hissedebilmek de özlem duyduğumuz şeylerdendi.
İyi olmanız dileğiyle, bir gün okuma imkanınız oluşur ve siz de hatırlanacak olursanız, iki satır, yazının gözüne vururuz.
Selam ile
01-11-2018 04:22 AM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net