Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ASHÂB-I KİRÂM’IN PEYGAMBERİMİZE SEVGİSİ
Yazar Mesaj
Nazlıcan Çevrimdışı
Süper Moderatör
*******

Mesajlar: 39,072
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Rep Puanı: 26483
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #1
66 ASHÂB-I KİRÂM’IN PEYGAMBERİMİZE SEVGİSİ
Hicretin dördüncü senesi Safer ayında Udal ve Kâre kabileleri Peygamberimizden kendilerine İslam'ı öğretmeleri için bir heyet göndermelerini istediler. Gönderilen heyet ihanete uğrayıp bazıları şehit edilmiş, bazıları da esir alınmıştı. Esir alınanlardan biri Hubeyb bin Adiy biri de Zeyd bin Desinne (r.anhümâ) idi. Müşriklerden Safvan, babası Ümeyye'nin karşılığında öldürmek üzere Zeyd'i (r.a.) satın almıştı.

Zincirlere bağlanan Zeyd (r.a.), geceleri teheccüd namazı kılar, gündüzleri oruç tutardı. Kendisine getirilen et yemeklerini yememesi, Safvan'ın ağırına gitti. Ona niçin et yemediğini sordu. Zeyd (r.a.): “Ben Allah'tan başkasının adına kesilen hayvanın etini yemem. Fakat sütü içerim.” dedi. Bunun üzerine Safvan, ona her gün büyükçe bir kapla süt götürülmesini emretti. Zeyd (r.a.) sütle oruç tutar, orucunu da onunla açardı.

Zeyd (r.a.) şehit edileceği zaman, Safvan onu kölesi Nıstas'la -Harem dışındaki- Ten'im'e gönderdi. Orada, müşriklerden birçok kimse toplanmıştı. Ten'im'e aynı günde götürülen Zeyd (r.a.) ile Hubeyb (r.a.), karşılaştıkları bu imtihan hakkında birbirlerine sabır tavsiye ettiler. Ten'im'de kendisi için darağacı dikildiği zaman, Zeyd (r.a.): “İki rekât namaz kılayım!” dedi. Kıldıktan sonra, kendisini darağacına kaldırıp bağladılar. Müşrikler, Zeyd'e (r.a.): “Gel, şu sonradan ortaya çıkan dininden dönüp bizim dinimize bağlan da, seni serbest bırakalım.” dediler. Zeyd (r.a.): “Hayır! Vallâhi, ben hiçbir zaman dinimden ayrılmam!” dedi.

Ebû Süfyan: “Sana Allah adına and veriyor ve soruyorum: Şimdi yanımızda, senin yerine Muhammed bulunup da onun boynunu vurmamızı, senin ise ailenin içinde sağ salim yaşamanı arzu etmez misin?” dedi. Zeyd (r.a.): “Vallâhi, ben ailem içinde sağ salim oturup da Muhammed'in (s.a.v.) -değil sizin yanınızda, hatta şimdi bulunduğu yerde bile- ayağına bir diken batıp incitmesine râzı olamam!” dedi.

Ebû Süfyan: “Ben, insanlar içinde, ashabının Muhammed'i sevdiği gibi, hiçbir kimsenin hiç kimseyi sevdiğini görmedim!” dedi. Müşrikler, Zeyd'i (r.a.), dininden döndürmek için oka tuttular. Fakat bu da ancak onun îmânını ve islâmi-yete bağlılığını arttırdı. Zeyd'i (r.a.) Safvan'ın kölesi Nıstas şehit etti. (Radıyallâhü anh.)Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
03-10-2017 01:31 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net