Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKIL, BİLİM VE DİN’LER
Yazar Mesaj
taha yusuf Dışarıda
Profesör
*******

Mesajlar: 28,590
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 24449
Ruh Halim
Ruh Halim
Neseli

Takımın:
diger
Mesaj: #1
AKIL, BİLİM VE DİN’LER
Tarih boyunca Egemenler; yoksul halkın cehaletinden nemalandıkları için sosyalistleri halka din düşmanı, kapitalistleri din dostu, demokratları özgürlükçü, muhafazakarları da dindar olarak tanıtmışlardır. Her bakış ta yanıltıcı alan vardır.

Herkesin doğrusu, kabulü kendinedir. Önemli olan, yoksul insanların, sahtekarlar tarafından ideolojileri ve din yoluyla uyutulmasına ve sömürülmesine karşı olmaktır.

Materyalist düşüncenin; din dışı olarak, varlığı, evreni maddeyle açıklamasına paralel, yaratıcı varlığı tanımayan ateist akımda sistemli yapıya dönüşür.

Din dışı akımlar; akılcı ya da pozitivist düşüncelerle, insan ve varlıklarla ilgili bilinenler ve bilinmezlikler konusunda çözüm arayışlarına yönelir.

Din’i akımlar ise; Asyalı din’ler ve Ortadoğu odaklı din’ler olmak üzere iki ana yapıdadır.

Ortadoğu odaklı din’lerden İbrahimi dinin 4000 yıl öncesinin, Museviliğin 3300 yıl öncesinin, Hıristiyanlığın 2013 yıl öncesinin, İslamiyet’in 1340 yıl öncesinin düşünce ve yaşamına kilitlenmesi, insanın gelişme değişme dinamiğini din dışı yollara yöneltme nedeni olmuştur.

Museviler herşeyi Hz. Musa ve Tevrat odaklı, Hıristiyanlar Hz.İsa ve İncil odaklı Müslümanlar da Kur’an ve Hz. Muhammed odaklı açıklamaya kilitlenmelerine rağmen, bunları savunanlar gerçekte ne Tevrat, ne İncil ne de Kur’an hükümlerinin vermek istediği mesajı geliştirememişlerdir. Geliştirmek isteyenler de suçlanmışlardır.

Musevi ve Hıristiyan alimler; ilahi buyrukları dünyevileştirerek ilahi mesajın anlamını bozmuşlardır.
Müslüman alimler de; Kur’an ve Hz. Muhammed’le verilen ilahi mesajı tersyüz etmişler, ilahi buyruklarla verilen mesajın anlamını yitirdiği dünyevileşme sürecine girmiştir.

Müslümanlar; Kur’an ve Hz. Muhammedi, ilk dönem düşünce zenginliği ile insanlığın gelişme, değişme ve dönüşme dinamiğine uygun yorumlarla zenginleştirirken, son 800 yıldır hiçbir düşünce gelişimi ortaya koyamamışlar, İslam alimlerinin görüş, düşünüş ve yorumlarıyla İslam’ı yaşamaya, varlığı, olayları yorumlamaya devam etmişlerdir.

Yani bugün, Museviler Hz. Musa’nın, Hıristiyanlar Hz. İsa’nın, Müslümanlar Hz. Muhammed’in elçi olarak verdiği ilahi buyruklara göre düşünmemekte yaşamamaktadır.

Dünya’nın diğer yarısı ise Budizm’in, Konfüçyüzm’in, Hinduizm’in, Sihizm’in, Brahmanizm’in binlerce yıl öncesinin mesajlarıyla yaşamaya, varlığı bilinmezlikleri yorumlamaya devam ediyorlar. Dogmalarla düşünme, bu kesimde de devam ediyor.

Bugün; her şeyin Big Bang’de ayarlandığını söyleyerek Günah kavramına, hurafelere, kilitlenen, gelişim dinamiğine akla bilime ters bir dinciler gerçeği ile karşı karşıyayız.

Kapitalizm; din’leri istismar ederek halk yığınlarını sürüleştirme aracı olarak kullanırken, kapitalizm karşıtı ideolojik akım ve sistem olarak sosyalizm, emekçi ideolojiyi savunur.

Ateizm; bazı insanları, Marks ve Engels’e yaklaştırmıştır. Elbette onlar, haham, papaz, imam değildir ama önerdikleri ile kendileri de bir nevi karşı çıktıkları gibi konumdadırlar.

Sol’un refleksleri/tepkileri; genellikle kapitalizme ve kapitalizmin ahlakına dönüktür.

Daha adil, daha özgür ve barışçı bir ortam oluşturmak için mücadele verecek bir düşünce akımına, insanlığın ihtiyacı vardır. İnsan dünya evren odaklı bir düşünce sistemi olmalıdır.

Akıl, bilim ve ilahi buyruk; insanlığın vicdanıdır.
İnsanın; insan, toplum, çevre, doğa, evren kaygıları var ise, her bilinçli insan, dürüst ve duyarlı bir entelektüel ise, halkın yanında yer alması ve sosyal adaleti araması gerekir.

İnsan’ın; metafizik ummanlarda boğulmadan, farklılıkları kabul eden, insanca ve hakça, adalet ve hoşgörü odaklı anlayışta olması gerekir. Bunda karamsarlık, umutsuzluk yoktur.

Bu kapı; insanlığın bunalıma, sapkınlığa düştüğü, ilahi buyrukların terSyüz edildiği her dönemde varolan ve yine varolacak özellikler taşıyan uyarıcıların açıkladığı, yaratılış ve varolma yasalarının gerektirdiği şekilde düşünmek, yaşamak ve mutlu olmak kapısıdır.

Adaleti, paylaşımı esas almayan her düşünce ve sistem, insanın felaketidir.

alıntı

.
02-04-2013 01:53 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
İLİMCİ Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 442
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Rep Puanı: 120
Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #2
RE: AKIL, BİLİM VE DİN’LER
Çok sağlıklı ve yerine tespitler.....

Özellikle:

Alıntı:Ortadoğu odaklı din’lerden İbrahimi dinin 4000 yıl öncesinin, Museviliğin 3300 yıl öncesinin, Hıristiyanlığın 2013 yıl öncesinin, İslamiyet’in 1340 yıl öncesinin düşünce ve yaşamına kilitlenmesi, insanın gelişme değişme dinamiğini din dışı yollara yöneltme nedeni olmuştur.

Özellikle de islamiyette içtihat kapısının kapatılması olarak adlandırdığımız sorun, net olarak belirtilmiş.....
02-04-2013 02:12 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
taha yusuf Dışarıda
Profesör
*******

Mesajlar: 28,590
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 24449
Ruh Halim
Ruh Halim
Neseli

Takımın:
diger
Mesaj: #3
RE: AKIL, BİLİM VE DİN’LER
eger saglıklı karar verılemeyen bırcok konuda,hukum verecek sozune bılgısıne guvenılır ınsanlar varsa ıctıhad kapısı kapatıldı demek laftan ote gecmemıs demektır.

.
02-04-2013 02:41 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
çakyamuni Çevrimdışı
General
******

Mesajlar: 4,452
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Rep Puanı: 1200
Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
Mesaj: #4
RE: AKIL, BİLİM VE DİN’LER
kalbi teşekkürler dostum...selam muhabbet...

VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.
02-04-2013 08:21 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
mitoloji Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Mesajlar: 60
Üyelik Tarihi: Sep 2019
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #5
RE: AKIL, BİLİM VE DİN’LER
Bilim candır gerisi heyecandır Big Grin
25-09-2019 07:04 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net