You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

AHLAK VE UTANMA ÜZERİNE...

Forumcu
Sevgili arkadaşlar,

Sitemizde iki başlık altında iki konunun uzun uzun tartışıldığını görüyoruz. Başlıklardan bir :
Ülkemizde iki farklı islam mı var ?
Diğeri:
Kızlar biraz utansa ya keşke!

Her iki başlıktaki tartışmalarda müşahade ettiğin farklı görüşlerin
nedenlerinin aynı olduğunu gördüm. Bu fark ülkemiz toplumunun dini inanışlar açısından ikiye ayrılmış olduğunu gösteriyor..

Bu iki farklı toplumun tarifini Ülkemizde iki farklı islam mı var başlıklı yazıdan alıntı yaparak. bu iki farklı toplumu görelim:

islami uygulamaların ,sert,katı ve tavizsiz olarak kabulü,ve 1000 yıl önce yaşamış islam alimlerinin,yaşadıkları zamanın yaşam şartlarına göre yaptıkları yorumları,ve fetvaları tartışmasız kesin kurallar olarak kabul eden ve uygulayan kesim.Bu uygulamalara bir iki örnek vermek gerekirse, tokalaşma,el zinası,göz zinası,başı örtme kesin kuralı,denizde kadın erkek ayırımı,tesettür mayosu,içki yapımı ve satımının haram kabul edimesi, ve bunu gibi verilebilecek sayısız örnekler..

bölünmenin ikinci tarafında ise:

islami uygulamaların,bu günün yaşam şartlarına göre yeniden yapılması gerektiğine,ve bunu yapabilen günümüz din adamlarının görüşlerine katılan,bu yeni yorumların gerekli ve şart olduğuna inanan,
islamın en HOŞGÖRÜLÜ din olduğunu bilen,islami uygulamalarla getirilen günah ve haramları daha
makul ve günümüz şartlarına uygun düşünen, katı ve koyu üslümanların ileri sürdükleri günlük yaşamla ilgili haram va günah görüşlerine katılmayan bir müslüman kesim.

NEDEN BÖYLE OLDU DA İKİYE BÖLÜNDÜK...???
Bunun nedenlerini bulmak için 1800 lü yıllara gitmemiz gerekir.
Osmanlı 1800 lü yıllarda TANZİMAT FERMENI ile yüzünü Avrupaya
çevirdi,çevirmeye mecbur kaldı.
Sebebi Avrupa ilim ve özellikle TEKNOLOJİDE alıp başını gitmeye başladı, Özellikle silah ve mühimmar teknolojisindeki gelişmeler ve icatlar. bu teknolojide geri kalan milletlerin yaşayamayacağını,
fakru zaruretten sürüneceklerini göstermişti.
Osmanlı sonrası ülkemiz bir inkilap devrimine tabi tutuldu, giyim kuşamdan,alfabeye kadar büyük bir değişim geçirdi. Tabii ki bu devrime zaman zaman mevzi isyanlar bile yapıldı.

Ancak bu güne geldiğimizde..
Kur'anın ve eski birçok dini kitapların Türkçeye çevrilmesi, imam hatip
liseleri ve İlahiyat fakültelerinin açılması, çok bilgili yeni bir din adamı
sınıfının yetişmesini sağladı.

Yukarıdaki zikrettiğim başlıklardaki tartışmalar...
Bu gün insan ilişkilerinde:
Tesettürlü olmanın, tokalaşmamanın,kız ve erkek gençlerin konuşmamalarının, arkadaşlık etmemelerinin AHLAK VE UTANMA için
gerekli olduğuna inanan arkadaşlarla...

Tesettürün veya başörtüsünün dini bir gereklilik olmadığına inanan,
Bu günkü toplumumuzda tokalaşmanın gereklive zaman zaman da mecburiyet halinde olduğunu ,tokalaşmanın da ahlakla bir ilgisi olmadığını,Genç kızların ve erkeklerin özellikle üniversitelerde (Gayri meşru ilişkiler dışında) arkadaşlık etmelerinin ahlaki yönden hiçbir sakıncasının olmadığını düşünen kişiler arasındaki düşünce farklarından ileri gelmektedir.

Bu nedenle farklı kişiler ahlak ,edep, utanma dendeğinde farklı
kavram ve düşüncelere sahip olduklarından bu tartışmalar uzamaktadır.

Yani AHLAK dediğimizde farklı kişiler farklı algılama ve düşünce içerisinde bulunmaktadırlar...

Benim kişisel tesbitlerim bunlardır...

Görüş ve eleştirileriniz açıktır...

Cümleten selam ve dua ile...

Bir kez gönül yıktın ise , Bu kıldığın namaz değil
Bunu ilk beğenen sen ol.
Administrator
RE: AHLAK VE UTANMA ÜZERİNE...
Kuran-ı kerim bütün yüzyıla hitap etmektedir.Alimlerin görüşleri o devirde kaldı hadi bu devire göre fikirler bulalım yaşayalım demek akıl işi değidir.Alimleri yabana atmıyorum diyeceksiniz biliyorum.Ama yazınızda bu konuda ince ince dokunduruyorsunuz..Ozaman neler günahsa şimdide günah.Yani nasıl bir ayrım peşindesiniz..ikinci dediğiniz gurubun başında kimler geliyor.Nasıl bir düzendir bu?kimler örnek alırnır 2.tarafta.İlk defa böyle birşey duyuyorum.Yani sizin kendi görüşünüz sonuçta kendiniz tasarlamışsınız kafanızda
Bunu ilk beğenen sen ol.
Administrator
Sorduğum sorulara cevap verin göz doldurmayın lütfen! 2.taraf dediğin kısımı sordum..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 20-07-2010, Saat:10:42 PM, Düzenleyen: Sükut.
Administrator
ikinci dediğiniz gurubun başında kimler geliyor.Nasıl bir düzendir bu?kimler örnek alırnır 2.tarafta.İlk defa böyle birşey duyuyorum.Yani sizin kendi görüşünüz sonuçta kendiniz tasarlamışsınız kafanızda
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
1) ikinci dediğiniz gurubun başında kimler geliyor..?

Bu sorunuzun cevabını vermiştim. Sokakta ikinci grup dediğimiz başı açık bir kadına sor..Başınızda kim var diye alacağınız cevap:
Hiç kimse olacaktır. Eğer beni ikinci gruptan sayıp bana soruyorsanız:
Benim başımda sadece ve sadece Yüce Yaratıcım vardır.

2)Nasıl bir düzendir bu...??
Kur'anı KERİM DÜZENİ

3) Kimler örnek alınır..

Her birey kendisine bir örnek seçer, bulur.
Mesela ben Yunus Emre'yi örnek olarak düşünürüm..

4) İlk defa böyle birşey duyuyorum.Yani sizin kendi görüşünüz sonuçta kendiniz tasarlamışsınız kafanızda

Gerçi soru değil ama..
Siz hiç sokaklarda ,çarşılarda başı açık gezen kadınlarımızı görmediyseniz....????

Bir şey diyemem...

Bir kez gönül yıktın ise , Bu kıldığın namaz değil
Bunu ilk beğenen sen ol.
Administrator
İslam tektir 2 farklı islam olmaz..Bunu uygulayanlar farklıdır..Düşünceler farklırdır.Takvalar farklıdır sadece...İslam inancı tektir..!
Sizin gibi bende böyle 5 gurup bile yaparım bunda ne var..İSLAM TEKTİR İNSANLAR FARKLIDIR.2 AYRI İSLAM KELİMESİ YANLIŞTIR..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 20-07-2010, Saat:11:12 PM, Düzenleyen: Sükut.
Profesör
ya kardeşim isteyen örtünür isteyen açık gezer isteyen içki içer isteyen içmez herkesin kendi bileceği iş. bugün insan başını kapar yarın öbür gün nefsine yenik düşer açar. veya tam tersi olur. bunlar farklı şeyler kimse kimsenin inancını dinini sorgulayamaz. ama kimsede gelip islamın emirlerini ve gereklerini değiştiremez çarpıtamaz.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.