Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ABD, dünyanın son düzenbazı!..
Yazar Mesaj
ismaiL Çevrimdışı
Im Not NormaL
****

Mesajlar: 1,447
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 75
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Mesaj: #1
ABD, dünyanın son düzenbazı!..
[Resim: haber2854.jpg]

ABD petrol ihtiyacını garantiye almak için Irak'ta atadığı siyasilere Irak adına 'taraf gibi' imzalar attırıyor.

ABD'de dün Maliki ile Bush arasında sessiz sedasız bir anlaşmaya imza atıldı. Bu anlaşma ABD'ye özellikle petrol konusunda büyük ayrıcalıklar tanıyor. Sadece bu değil, ABD bu anlaşma ile Irak'ta kalıcı olma niyetinde...

Irak'taki yabancı askerlerin görev çerçevesini belirleyen Birleşmiş Milletler kararının süresi gelecek yıl doluyor. Yabancı askerlerin, ama özellikle de Amerikan askerlerinin ülkede bundan sonra da kalıp kalmayacağı ise neredeyse işgalin başından beri tartışma konusu.
Bu sorunun yanıtı dün, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin ayrı ayrı imzaladıkları bir anlaşma ile geldi.

İlkeler Deklerasyonu adı verilen metin, iki ülke arasında uzun süreli bir "işbirliğinin" kapısını aralıyor. Ve Amerikalı yatırımcılara birçok ayrıcalık tanımanın yanı sıra, az sayıda da olsa, ülkedeki Amerikan askeri varlığını kalıcı hale getiriyor.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki ayrıca, şu andaki Amerikan askeri varlığını meşrulaştıran Birleşmiş Milletler kararının da bir yıl uzatılması için girişimde bulunacaklarını açıkladı.

İLKELER DEKLARASYONU

Üst düzey Iraklı yetkililer, ilkeler deklarasyonunu "çok önemli" diye niteliyorlar. Siyaset, ekonomi ve güvenlik alanlarını kapsayan metin, iki hafta süren sessiz, ancak detaylı ve yoğun müzakereler sonucu ortaya çıktı.

Böylece gelecek yılın temmuz ayına kadar devam edecek olan ve "uzun süreli stratejik ilişki"yi hedefleyen müzakerelerin çerçevesi çizilmiş oldu.

Söz konusu anlaşmanın, yenilenmesi beklenen bir yıllık Birleşmiş Milletler kararının süresi dolduğunda, yani 2008 yılı sonunda yürürlüğü girmesi hedefleniyor. Bu nihai anlaşmanın yürürlüğe girmesi için, Irak parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

UZUN SÜRELİ İTTİFAK

Deklerasyon Şii kökenli Başbakan Nuri el Maliki'nin yanı sıra, Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Sünni ve Şii kökenli yardımcıları tarafından da onaylanmaşı olmasına dikkat çekiliyor. Söz konusu anlaşma çerçevesinde Irak'ın Amerika Birleşik Devletleri ile uzun süreli bir stratejik ittifaka girmesi öngörülüyor.

Bu savunma alanında, Amerikan askerlerinin Irak kentlerinin dışındaki üslere çekilmesi ile yürütülecek. Ancak Amerikan ordusu Bağdat hükümetine, iç ve dış tehditlere karşı destek güvencesi verecek.

PETROLDE CİDDİ AYRICALIK

Amerika Birleşik Devletleri, Irak'a yatırım, özellikle petrol yatırımları konusunda da ciddi ayrıcalıklar elde edecek. Bunun özellikle, Amerikan askerlerinin Irak'tan tamamen çekilmesi çağrıları yapan İran ve Suriye'nin hoşuna gitmeyeceği açık.

Siyasileri şimdilik yeşil ışık yakmış olsa da, Irak halkının da bu anlaşmaya sıcak bakmayacağı tahmin ediliyor

La ilahe illallah
28-11-2007 01:44 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]