You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

1-Hz.Adem Peygamber

Kıdemli Üye
1-Hz.Adem Peygamber
Hz.Adem'in Yaratılışı ve Meleklerle İmtihanı

Allah'ın yeryüzünde yarattığı ilk insan Adem babamızdır. Ondan sonra ona eş olarak Havva anamız yaratılmıştır. İnsan nesli onlardan çoğalmıştır. Allah,Adem babamızı yaratacağını ilk meleklere haber verdi. "Topraktan insan adında bir varlık yaratıp onu yeryüzünün hakimi yapacağım." dedi. Allah'ın bildirdiğine göre insanın meleklerden farklı bir yapısı vardı.Tabiatında hem iyilik hem de kötülük işleme yeteneği bulunuyordu. Böyle bir varlığın yeryüzünün hakim olmasına melekler hayret ettiler. "Ya Rab! Bozguncu ve kan dökücü kimseleri yeryüzünde halife mi yapacaksın, yeryüzünün idaresini onlara mı vereceksin?" diye sordular. Allah onlara cevaben: "Varlıkların yaratılışındaki sırlar ve ince hikmetler bildiğiniz gibi değildir. Ben sizin bilmediklerinizi de bilirim." buyurdu. Meleklerle bu konuşmadan sonra Allah Hz.Adem'i yarattı. Ona diğer varlıklardan farklı kabiliyetler verdi. Bunlardan biri de Adem babamızın geniş bir öğrenme kapasitesinin bulunuşuydu. Allah ona bütün bilgileri özet olarak öğretti. Eşyaların içyüzünü, evrenin sırlarını, kendinin isim ve sıfatlarını bildirdi. Allah, ayrıca insanoğlunun bu üstünlüğünün ortaya çıkmasını istiyordu. Bu nedenle onu meleklerle bilgi bakımından imtihan etti. Melekler bu imtihanda Adem'e yenildiler. Onun geniş bilgisi karşısında hayrete düştüler. Böylelikle Adem'in ilim yönünden üstün olduğu ortaya çıkmıştı.
İblis'in İsyanı
Bunun üzerine Allah, meleklere Adem'e secde etmesini emretti. Bütün melekler bu emri tereddütsüz yerine getirdiler. Yapılması emredilen bu secde tapınmak için değil, saygı ve hürmet içindi. Nurdan yaratılan melekler topraktan yaratılan Adem'e secde ettiler. Aralarında yaşayan İblis (Şeytan) bunu reddetti. İblis bir cindi ve ateşten yaratılmıştı. Allah ona: "Seni bundan alıkoyan nedir?" sorusuna "Onu topraktan beni ateşten yarattın ben ondan daha üstünüm ve daha hayırlıyım." dedi. Sanki ona bu özelliği veren Allah değilmiş gibi konuşuyordu.

Şeytan Rahmetten Kovuluyor
İblis'in kibiri nedeniyle Allah onu cennetten kovdu.Şeytan;beni yok edecek diye düşünüyor korkuyordu. Allah'tan özür dilemeye gururunu yediremedi. Allah'tan bir dilekte bulundu: "Madem beni kovdun o zaman bana ahirete kadar zaman tanı, o zamana kadar insanları saptırmaya çalışacağım." dedi. Allah da İblis'e uyanları ve İblis'in kendisini ahiret günü cehenneme atacaktı. Bizlere düşen İblis'e uymamak...

Havva'nın Yaratılışı
İblis'in cennetten kovulması üzerine Allah Hz.Adem'e eş olarak Hz. Havva'yı yarattı ve onları cennetine koydu. İstediklerini yapmalarını, yiyip içmelerini, her şeyi yapmakta serbest olduklarını söyledi. Ancak uzakta duran o ağacı göstererek: "Ona yaklaşmayın. Ve meyvesinden yemeyin." dedi. Onlara doğru yolu gösterdi.

Yasak Meyve
İblis bunu duyunca sevindi ve ilk insan saptırmasını o zaman yapmayı düşündü. Eğer onları yerlerse cennette sonsuz kalacaklarını söyleyecekti. Şeytani bir plan hazırlayan İblis bunu uygulamak için yola koyuldu.

İlk Günah
Şeytan onlara: "Allah size o ağaca neden yaklaşmayın dedi sanıyorsunuz. Çünkü onları yiyince cennette ebedi kalacaksınız." dedi. Adem ve Havva da: "Yalan söylüyorsun. Git buradan" diye bağırdılar. İblis ısrarlıydı. "Ben sadece bir öneride bulundum" dedi Onlar da: "Defol git başımızdan!" diye bağırdılar. İblis her gün onları ziyaret edip ben iyiliğinizi düşünüyorum cennete ebedi kalmanızı istiyorum Allah sizi burada sonsuza kadar tutmayacak gibi laflar söylüyordu. Ve sonunda onları ikna etti. Onlar da ağaca yaklaştılar ve meyveyi kopardılar. Kopardıkları gibi üzerindeki cennet giysileri uçup gitti. İkisi de çırılçıplak kaldılar. Çok utandılar ağacın yapraklarıyla kendilerini örtmeye çalıştılar. İblis'e uymamaları gerektiğini düşündüler. Üzüldüler. Hatalarını anladılar ama artık iş işten geçmişti.

Hz.Adem'le Havva yeryüzüne indiriliyor
Allah, Hz.Adem'i, Havva'yı ve İblis'i Dünya'ya sürgüne gönderiyorlardı. Şeytan Dünya'ya sürgün edilmesinin nedeninin insanlar olduğunu düşünüyordu ve insanlardan nefret ediyordu. Onları doğru yoldan çıkarmakta kararlıydı ve günümüze kadar da geldi. Hz.Adem Hindistan'ın Güney tarafına, Hz.Havva da Cidde'ye indirildi. Çok dua ettiler ve yıllar sonra birbirlerini buldular. Mekke'de Arafat Dağı'nda karşılaştırlar.

İlk İnsan İlk Peygamber
Hz.Adem Dünya'ya gönderildikten sonra onun neslinden insanlar çoğalmıştır. Hz.Adem 1000 yaşında ölmüştür. Ondan çoğalan insanlar da Adem'e uyup huzur içinde yaşamışlardır. Hz.Adem Dünya'ya gönderildiğinden itibaren peygamberdi ve insanlara doğru yolu gösteriyor, İblis'ten uzaklaştırmaya çalışıyordu. Kendisine 10 sayfalık bir kitap indirildi ve bu kitabı insanlara okuyup iyi insan olmayı öğütlemiştir. Sonra Kabe'yi inşa ettiler. Bu Kabe nuh tufanına kadar korunmuştur. Asla yok olmamıştır. İnsanlar onun önünde Allah'a bağlılığını gösteriyordu. Hz.Adem'in mezarı Ebu Kubeys dağındadır 2 yıl sonra vefat eden eşi Hz.Adem'in yanına gömülmüştür.

Adem Peygamberin 2 Oğlu Habil ve Kabil
Habil, Kabil'den 2 yaş büyüktü. Daha güçlüydü ve daha kuvvetliydi. Ama bir o kadar da merhametli ve dürüsttü. Habil avcı, Kabil ise çiftçiydi. Hz.Adem onlara: "Allah sizlerden bir kurban istiyor kurbanlarınızı dağın tepesine koyun." dedi. Habil avladıklarını bir dağın tepesine Kabil ise meyvelerini bir dağın tepesine koymuştur. Hangisine yıldırım çarparsa o kurban seçilecekti. Habil'in etleri kabul edilince Kabil buna çok kızdı ve babasına karşı çıktı. Babası da ona kızdı. Abisine iyi davranması gerektiğini söyledi. Kabil o gün bütün gün uyuyamadı çok sinirli ve çok da hırçınlaşmıştı.

Kabil'in Ölüm Tehdidi
Kabil ertesi gün daha dayanamayıp şu sözleri söyledi: "Senin yüzünden babam beni sevmiyor. Senden nefret ediyorum seni öldüreceğim." dedi ve her gün aynı şeyi söylemeye başladı. Oysa ki Adem Peygamber ikisini de eşit derecede ve çok seviyordu. Ama Kabil bunu hala anlamıyordu. İblis'e ikinci bir iş düştü. İnsanlara yapacağı 2. dolandırıcılık. Kabil'e Habil'in ölmesi gerektiğini ve ancak o zaman babasının onu seveceğini söyledi. Kabil bu fikri uygun buldu.

İlk Cinayet
Habil her zamanki gibi avcılıkla uğraşırken Kabil gizlice onu arkasından taşla öldürmeye kalktı. Kabil onun kafasına taşla vurmaya başlayınca Habil en sonunda yere yığıldı. Kabil bir an ben ne yaptım diye düşünmeye başladı ve İblis'in onu kandırdığını anladı. Çok üzüldü. Kardeşi ölen bir kargayı gördü ve karganın onu gömdüğünü gördü. "Bir kuş kadar olamadım." dedi ve Habil'i gömdü. Adem Kabil'in Habil'i öldürdüğünü öğrenince bağırmaya başladı ve Kabil bunu bütün Dünya'nın duyduğunu sandı.

ANA FİKİR!
Elbette şeytana uyanların sonu bellidir. Hz.Adem'in cennetten kovulması veya Kabil'in sonunu gördük. Gerçekten de bu olaylardan ibret almamız gerekiyor. Belki 300000 yıl öncesini bilmiyoruz neler oldu ama tek kaynaklarımız Kuran ve sünnetten anlıyoruz ki bu olay bu şekilde oldu. İnşallah hiçbirimiz İblis'e uymayız ve o cehenneme yollanınca onu uzaktan seyreder ibretle bakarız. (Amin!)

NOT: Hepsi bana ait hiçbirini bir yerden almadım. Ben yazdım gülücük Emeğe saygı
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 15-11-2014, Saat:08:56 PM, Düzenleyen: Hakikat.
( لا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّهَ مَعَنَا )
RE: 1-Hz.Adem Peygamber
Cok guzel bi ozet olmus.. Devamini diger pergamberler icinde beklerim..
ALLAH razi olsun sizden.. gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
...
Amin.Allah Razı Olsun.

“Hayat tiyatro gibidir, en kötü insanlar, en iyi yerlerde otururlar.”
Aristofanes
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Emeğinize sağlık Allah Razı Olsun Teşekkürler
Ya Söylersem Kim Anlar ?
Söylemezsem Bağlar Gamlardan Ağlar Sad

Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.