You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

1.Cüzde Anlatılmak İstenenlerin Özeti

Yeni Üye
Selamun aleyküm. Ben bir lise öğrencisiyim.Öğretmen geçen hafta ödev vermiş bana 1.cüzü okuyup anlatılmak istenenlerin özetini çıkarayım diye fakat benim haberim yoktu bugün öğrendim. Hemen meal-i şerifi açtım ama nedense düşündüklerimi kağıda dökemiyorum.Sizlerden yardım istiyorum.Bana bu yardımda bulunabilecek yardımsever bir insan varsa şimdiden teşekkür ederim.Ödevim Mübarek Gün Cuma günü verilecek.Haydi Allah'a Emanet Olun...
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
RE: 1.Cüzde Anlatılmak İstenenlerin Özeti
selamun aleykum kardeş, böyle acele bir şey nasıl olacak ki? bir de ne istediğnii tam anlamış değilim, hocanız sizden 1. cüz hakkında ufak bir yorum mu istiyor yoksa tefsir tarzı bir şey mi? internette tam aradığınızı da bilemeyince pek bir şey bulamadım.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Allah yardımcın olsun kardesım. basıt gıbı gorunuyor ama her ayet farklı konular ıhtıva eder kendı ıcınde bıldıgım kadarı ıle.yanı basıtce anlatılıp yazılacak seyler oldugunu pek sanmıyorum.
tefsır konusuna dalarsan cıkamazsın ıcınden ve uzun olur senın kadar kısa zamanı olan bırısı ıcın.
meallerden yola cıkarak anladıgın kadarı ıle bır ozet cıkarmanı onerırım.
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Kardeşim Allah kolaylık versin. 1. cüzde olan konular belli ama burdan neyi nasıl ne şekil açıklayacağımı bilemedim : )
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
Her şey için teşekkür ederim. Benim istediğim şey Kuran-ı Kerim'in mealini okuyup 1.cüzde anlatılmak istenenleri 10 dakika sınıfa anlatmak fakat edebiyatım o kadar kuvvetli değil.Bana özet verebilecek var mı 10 dakika anlatacağım onu yani fazla uzun olmasına gerek yok. Haydi muhterem kardeşlerim
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
Sana yaptıkları özetler, senin işine yaramaz. sen kuranı kendinden okuyup değerlendirmelisin.. bunun için edebiyat yapmana gerek yok.. aç kuranın başını okumaya başla... kendisinde şüphe olmayan kitaptan anladıklarını yaz.. devam et bu kitap kimin için hidayet kaynağı diye sor kendine.. sonra bu kuranın kendilerine hidayet kaynağı olan kişilerin özellikleri neler onları yaz... (kendilerine verilen rızıktan infak ederler... ahiretede kesin olarak inanırlar....) sonra bunlara karşılığında neler verilir onları yaz... sonra inkar edenlere gelir sıra... bunların kalpleri var hissetmezler... gözleri var ama göremezler... yaz bunların özelliklerini sonra neden gözleri/gönülleri kapanmış bunu düşünmeye başla... küfre şartlanmalarından dolayı Allahın hastalıklarını nasıl artırdığına bak.. sonra üçüncü bir prototip olarak munafıklara bak karekterleri nasıldır, iman edenlerin yanında neler söylerler şeytanları ile başbaşa kaldıklarında içlerindekileri nasıl kusarlar onlara bak... allahın bunların yakmış olduğu ateşlerinin nurlarını nasıl giderdiğini düşün... sonra gözlerini kapa ışığı gitmiş bir ateş nasıl olur diye hayal et... munafıkların içinde bulundukları psikolojiyi anlamaya çalış... insanlara göstere göstere Allahın indirdikleri ile hükmetmedikleri halde biz sadece yeryüzünde ıslahı isteyenlerdeniz demelerini düşün... bununla ne yapmaya çalışıyorlar bunu anlamaya gayret et... sonra Allahın bu eşsiz kitapla nasıl meydan okuduğunu bir oku... müsteşriklerin bir ayet getirmeye bile cüret edemedikleri bu kitabın değerini idrak et... sonra bunda aciz kalanların neden yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten sakınmadıklarını anlamaya çalış... ve böylece devam et... balık isteme balık tutmayı öğren....
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
Kaldırılamayacak şeyler değil bunlar.. zaten az da olsa bir kısım öğretim görevlisi bunların yüzeysel anlatılmasından rahatsızlık duymaz. Ben imam hatipte fizilalil kur'an'dan anlatırdım bir itiraz olmazdı.. sorun olmaz.. insanlar bunlardan rahatsız olmayacak kadar kendilerini kapattılar...
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
tam bilmiyorum imam hatip ortamlarını, değil okumak imam hatipli bir arkadaşım bile yok çevremde.

Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.