You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Firavun’un ölümünün gecikmesi

Profesör
Firavun, kötülüklerinin yanında cömert de davranıyordu. Her gün 4.000 koyun, 400 sığır, 200 deve kestirir, bu oranda helva, tatlı, salata hazırlatır, bütün Mısır halkı ve ordu bu sofrada her gün yemek yerdi. Firavun, böyle sofra sayesinde 400 yıl yaşadı. Hz. Musa “Ya Rabbi, Firavun’u helak et” diye dua etti. Hak teâlâ, Hz. Musa’ya buyurdu ki: “Suda helak edip onun bütün malını senin kavminin ve askerinin rızkı yapacağım”
Hz. Musa, Allahü teâlânın vaadinin gerçekleşmesini beklemeye başladı. Fakat aradan birkaç yıl geçmesine rağmen, Firavun hep ayakta duruyor, o sapıklıkla zaman geçiriyordu. Hz. Musa, 40 gün oruç tuttuktan sonra Tur-i Sina’ya gitti; Hak teâlâya şöyle yalvardı:
- Ya Rabbi, Firavun ilahlık davasını bırakmıyor; onu ne zaman helak edeceksin?
Allahü teâlâ buyurdu ki:
-Ya Musa, senin için onu hemen helak etmem gerekiyor. Bir milyon insan için, helak etmemem gerekiyor. Herkes her gün onun nimetini yiyor; üstelik asayiş yerindedir. İzzet ve celâlim üzerine yemin ederim ki, benim kullarıma ekmeği ve nimeti bol olduğu müddetçe, ben onu helak etmem.
- Ya Rabbi, vaadin ne zaman tahakkuk edecektir?
- Ya Musa, Firavun yemek ve nimeti halktan çektikçe, yemek vermeyi azalttıkça, ben de ömrünü azaltırım. Böylece çöküşü yakınlaşır.
Bir müddet sonra Firavun, veziri Haman’a dedi ki:
- Musa, İsrailoğullarını kendi etrafında topladı, bizi rahatsız ediyor. Onunla işimizin, nereye varacağını bilmem. Şimdi, hazineyi ve zahire depolarını dolu tutmamız gerekiyor; çünkü, hiçbir vakit hazırlıksız olmayalım. Bu sebeple, mutfak tahsisatını ve sofrayı her gün azaltmak gerekir ki, rahat olalım. O malın yarısını zahire temini maksadıyla bir tarafa koymak, yarısını azaltmak gerekiyor.
Her gün fakirlere yaptığı yardımı azalttı. Firavun suda boğulduğu gün, mutfağında sadece iki cılız koyun kesilmişti.

RABBIMIN MERHAMETI NE KADAR BUYUK,SONSUZ...
KENDINI SIRK KOSANI BILE DIGER KULLARI ICIN HELAK ETMIYORSad
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
RE: Firavun’un ölümünün gecikmesi
Allah'ın getirdiği din yani islam sadece müslümanların değil bütün insanlığın mutluluğu saaadeti ve refahını temin eder.firavun olduğundan beri israiloğullarına zülm ediyor onları mısırlılardan ayırıyordu ve allah'a şirk koşuyordu, firavun zülmünü artırınca hz musa onun helakini istedi bu süreçte değerlendirirsek firavun zaten insanların arasını ayırıp ırkçılık yaparak adaleti terk etmiş oluyor üstüne üstlük allaha şirk koşuyor.Nasıl olur da ölümü bunun için ertelenebilir aklım almadı doğrusu ? hz. musa (a.s) ve firavun hakkında kuranın bize öğrettiklerine uygun bulmadım ya da hikayeyi biraz genişletmek gerekiyor.
Alnım rüzgarlara açık
Kor kaynar yüreğimde
Umutlar sevinç içinde
Kan dolan gözlerimde..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
DIYOR YA ALLAHU TEALA:"Ya Musa, senin için onu hemen helak etmem gerekiyor. Bir milyon insan için, helak etmemem gerekiyor. Herkes her gün onun nimetini yiyor; üstelik asayiş yerindedir. İzzet ve celâlim üzerine yemin ederim ki, benim kullarıma ekmeği ve nimeti bol olduğu müddetçe, ben onu helak etmem." bundan daha onemlı bı gerekce mı olabılır...

ve soyle dusun,su an senın sozune gore;dunya uzerındekı ınsanların cogunu helak etmesı gerekıyor...yıne sırk var yıne zulum var,yıne buyuk gunahlar ıslenıyor...sartlar o zamanllarla aynı ıken sence su dunya ınsanını nıye helak etmıyor?
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
yok bn şunu anlamıyorum allahın dini bütün insanlığın saadetini temin eder zaten değil mi ? allah firavunu musa için değil islamın hakimolması için helak edecek.bir milyon insan ancak islamla mutlu olabilirdi.islamsız saadet olmaz gülücük neyse hikaye işte olacak böyle gülücük

günümüzü örnek vermişsin bence farklı çünkü o zaman allahın verdiği halifelik görevini hakkıyla yerine getirecek bir hz musa var, ama şu an da öyle biri yok, müslümanlar bile sahipsiz.. o yüzden şimdi bir takım insanın işlerini üstlenen birini allahın ölüdürmemesi şu an için daha mantıklı, neyse akılla mantıkla uğraşmayın şimdi gülücük
Alnım rüzgarlara açık
Kor kaynar yüreğimde
Umutlar sevinç içinde
Kan dolan gözlerimde..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Firavun (haşa) tanrı lık , ilahiık iddia ediyordu zaten...cömertligi hakkında söylenenler dogru diye biliyorum...bu olayı tam böyle duymadım ama cmert oldugu anlatılır ve çok kibirli kapıdan gecerken dahi başını egmesin diye kapılarını yüksek yaptırırmış..
ayrıca sevra kardeşim bi, konuda yanlışın var hz musa halifelik görevini değil,peygamberlik görevini yerine getirdi halifelik Resulullah(sav) den sonra başladı...müslümanların başına da rehber olarak kuranı kerimi bıraktı Resulullah (sav) rehber o...insan olarak evet yok ama rehber yok deme..ayetlerde de gecer...kuranın rehberligi zaten...bilmeden gunaha girmiş olursun..
tşkler hikaye içinn
[Resim: urjn1.jpg]

Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Alnım rüzgarlara açık
Kor kaynar yüreğimde
Umutlar sevinç içinde
Kan dolan gözlerimde..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 10-07-2010, Saat:10:23 AM, Düzenleyen: gülsevra.
Profesör
gülücük bende eger farkında olmadan söylediysen diye söyledim zaten kardeşimgülücük farkında olarak söylediysen zaten mesele yokgülücük
[Resim: urjn1.jpg]

Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.