You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

şifalı Bir Haber :-)

" HACI "
Peygamber Efendimiz'in (sav) Müjdesine Erişmek İster misiniz?

''Zikir halkasına uğrayan ve zikredenleri göğe kadar sarıp kuşatan melekler, ilahi huzura çıktığında Allah Teala her şeyi en iyi bildiği
halde onlara zikir ehlinn halini ve niyetlerini sorar. Onlar da meclislerine katıldıkları zikir ehlinin sırf ilahi rıza ve cemalullah aşkıyla zikir yaptıklarını beyan ederler.''47

''Sizleri şahit tutarak söylüyorum: Muhakkak ben onları affettim'' buyurur. Bunun üzerine içlerinden bir melek:

''Ya Rabbi! Onların içinde bir kimse var ki onlar gibi zikir ehli değildir. Aralarına zikretmek için değil, bir ihtiyacı için katılmıştı'' deyince Allah Teala:

''Onlar öyle bir topluluktur ki onlarla oturan şaki (rahmetten mahrum) olmaz.'' 48. buyurur.

Allah dostlarının şu güzelliğine bakın!

Bir iş için de olsa , onlarla oturan ve kendileriyle aynı mecliste bulunmaya sabreden kimse, nasıl onların üzerine inen ilahi rahmetten nasibini alıyor, temizleniyor!..

Bir de iş niyetiyle değil, sırf Allah rızası için onların meclisine katılan kimseye verilecek ilahi nasibi ve rahmeti düşünelim. Hadiste vaat edilen bu rahmete ulaşmak için, bu tür meclislerin ve o meclistekilerin münkiri olmamak ve oraya nifak çin de adım atmamak gerekir.

Ayrıca ilim ve zikir meclislerine iyi niyetle gitmek, kendisini ilahi rahmete muhtaç bilmek, kalbi açmak, gönülden yalvarmak lazımdır. Bir kimse, iman, sevgi, ve edeple Allah dostlarının meclislerine girer ve gücü yettiği kadar üzerine düşeni yaparsa, gücünün yetmediği şeylerde mazur görülür ve inaşşah şu hadisteki müjdeye ulaşır:

''Ebu Zer el-Gifari (ra) anlatıyor: Hz Peygamer sav 'e

''Ya Rasul! Bir topluluğu sevdiği halde, onlar gibi amel etmeye güç yetiremeyn kimse hakkında ne buyurursunuz? '' diye sordum. Efendimiz (sav):

''Ey Ebu Zer! Sen sevdiklerinle beraber olacaksın'' buyurdu. Ben de :

'' Şüphesiz ben Allah ve Rasulünü seviyorum'' dedim. Efendimiz sav:

''Muhakkak ki sen, sevdiklerinle berabersin'' buyurdu.

47.Buraya kadar hadis özet olarak verildi. Aslında metin daha uzundur.
48. Buhari, Deavat,67; Müslim, Zikr, 35 (Benzer rivayet)

Kaynakları ile Tasavvuf Dr Dilaver Selvi.

(kendinize zikir meclislerinden Allah CC dostlarının mekanlarından uzak tutarak kötülük etmeyiniz.. hadislerdeki müjdelere erişebilmek için o mekanlara gitmek gerekiyor, peki sizi bundan ne alıkoyuyor? )
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
RE: şifalı Bir Haber :-)
zikir meclislerini de iyi seçmek lazım bu arada Wink

Allah razı olsun paylaşım için
"Ey Sevgili!..
Bir geceliğine değiş tokuş etseydik yüreğimizi,
Taşıyabilir miydin acaba bendeki seni!..
Bunu ilk beğenen sen ol.
BOŞ ÇERÇEVE!
RE: şifalı Bir Haber :-)
(kendinize zikir meclislerinden Allah CC dostlarının mekanlarından uzak tutarak kötülük etmeyiniz.. hadislerdeki müjdelere erişebilmek için o mekanlara gitmek gerekiyor, peki sizi bundan ne alıkoyuyor? )

Babam yeterli cevap mı ecrin:D
Sükut eyledim, ''Kahrı var'' dediler.
Biraz söyledim, ''Zehri'' var dediler.
Sustum, kahrından susuyor dediler;
Biraz konuştum, zehrini kusuyor dediler...
MEVLANA
.
.
.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.