Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şimdi barış zamanı
Yazar Mesaj
ismaiL Çevrimdışı
Im Not NormaL
****

Mesajlar: 1,447
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 75
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Mesaj: #1
Şimdi barış zamanı
[Resim: haber2851.jpg]

ABD'nin Annapolis kenti, bugün İsrail-Filistin sorunu için kritik günlerden birine sahne oluyor. 40'tan fazla ülkenin temsil edildiği toplantıya ev sahipliği yapan ABD'nin Başkanı George Bush, dünkü açılış yemeğinde umutlu konuştu.ABD Başkanı Bush, konferans öncesi davetli liderler ve yetkililerle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen ve konferansa davetli yaklaşık 50 heyetin üyelerinin katıldığı yemekte konuşan Bush, "Bu hafta, ortak bir amacı paylaşmak için bir araya geldik: İki demokratik ülke İsrail ve Filistin'in barış ve güvenlik içinde yan yana yaşaması... Bu amaca ulaşmak, zorlu fedakarlıklar gerektiriyor" dedi.

Bush, İsrail ve Filistin'in bunu yapmaya kararlı seçilmiş liderleri olduğunu kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın ev sahipliği yaptığı yemekte Rice, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın arasında oturdu.

İçki ikram edilmeyen yemekte, ABD Başkanı su dolu kadehini Abbas ve Olmert'in buzlu çay konulmuş kadehleriyle tokuşturdu.

Olmert, bu tür girişimler daha önce başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen, bu defa uluslararası destekle başarıya ulaşabileceklerini söyledi.

Bu defa çok fazla katılım olduğunu vurgulayan Olmert, "Filistin'le aralarında ciddi bir müzakere sürecinin başlamasını umduklarını" kaydetti.

RUSYA'DAN KONFERANS
Rusya, Annapolis konferansının devamı niteliğinde, Ortadoğu barış çabalarına yoğunlaşacak kapsamlı bir konferans düzenlemeye hazırlanıyor.
Jerusalem Post'un Rusya'nın Washington Büyükelçiliği'ne dayanarak verdiği habere göre, konferansın ne zaman yapılacağı henüz bilinmiyor, ancak bir Rus yetkili, İsrail-Arap barışıyla ilgili tüm konuları kapsayacak konferans için Rusya'nın ev sahipliği yapma planı bulunduğunu söyledi.
İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise böyle bir planlı zirveden haberi olup olmadığı sorusu üzerine, henüz teyit edilmemiş yaklaşık 20 dolayında zirve düşüncesi bulunduğunu, bunun da onlardan biri olduğunu söyledi ve "Çoğunu canı sıkılan gazeteciler uyduruyor" dedi.

Bush taraflarla görüştü

ABD Başkanı yemek öncesinde de Olmert ve Abbas ile ikili görüşmeler yaptı; liderler iki devletli çözümü karşılıklı teyit etti.

Olmert, konferans sonrasında resmi görüşmelerin başlayacağını kaydederken, Abbas, konferansın nihai barış görüşmeleriyle sonuçlanacak bir adım olmasını umduğunu belirtti.

Abbas, "Bu büyük bir girişim ve bu amacı gerçekleştirmek için kendisinin (Bush) desteğinin sürmesine ihtiyacımız var" diye konuştu.

Bush da Abbas ile birlikte yaptığı açıklamada,"Size yardım etmek istiyoruz. Barış olmasını istiyoruz. Filistin topraklarındaki halkın umudu olmasını istiyoruz" dedi.

Ortak belgede uzlaşı yok

Konferans öncesi bir araya gelen İsrail ve Filistinli yetkililer ise, Washington'da yaptıkları görüşmede, iki ülke arasında yapılacak barış müzakerelerine temel oluşturması planlanan ortak belge konusunda anlaşmaya varamadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Filistin heyetinin başkanı Ahmed Kurey arasında yapılan görüşmeye, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da katıldı.

Ahmed Kurey, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Hala yapacak iş var. Çaba sarfedildi ancak şu ana dek anlaşmaya varamadık" dedi.

Ortak belgenin, Ortadoğu konferansından sonra başlatılması planlanan barış görüşmelerine temel oluşturması bekleniyor.

Konferansta iki taraf arasında anlaşma sağlanamaması durumunda, Washington'un ortaya kendi somut önerilerini getireceği belirtiliyor.

Ortadoğu Dörtlüsü'nden destek

ABD, AB, Rusya ve BM'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü de Ortadoğu Barış Konferansı'na tam destek verdiğini açıkladı.

Annapolis'te yapılacak konferanstan önce Washington'da düzenlenen Ortadoğu Dörtlüsü toplantısına, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile Ortadoğu Dörtlüsü'nün özel temsilcisi eski İngiltere Başbakanı Tony Blair katıldı.

Toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, "Ortadoğu Dörtlüsü, İsrail ve Filistin liderlerinin, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde bir Filistin devletinin kurulması ve İsrail ile Filistin arasında barışa varılması amacıyla ikili görüşmelere başlama taahhüdünde bulunmasını memnuniyetle karşılıyor" denildi.

Orta Doğu Dörtlüsü tarafından hazırlanan, ancak uygulamaya geçirilemeyen Yol Haritası'nın ilk safhasında, "Filistinlilerin şiddet eylemlerinden, İsraillilerin de yeni yerleşim birimleri oluşturmaktan vazgeçmesi öngörülüyordu.

Kudüs'te protesto gösterileri

Kudüs'te ise, dün binlerce kişi İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i ve Annapolis Konferansı'nı protesto etti.

Ağlama Duvarı'nda da Annapolis karşıtlarının düzenlediği toplu duaya 15 binden fazla kişi katıldı.

Kudüs'te, Ehud Olmert'in evinin yakınlarındaki Paris Alanı'nda Judea, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Yahudi yerleşimlerinin üst kuruluşu Yeşa Konseyi tarafından düzenlenen gösteriye katılan binlerce kişi,"Annapolis yüzümüze patlayacak" sloganı altında, saatlerce Olmert ve Annapolis aleyhine bağırdı.

Suudi Arabistan ve Suriye de katılıyor

Ortadoğu toplantısına Suudi Arabistan ve Suriye'nin katılımı İran'a bir mesaj olarak görülüyor. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, ABD'nin Ortadoğu müzakerelerinin 1 yıl içinde tamamlanacağı sözünü verdiğini açıkladı.

Konferansı ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice yönetecek. ABD Başkanı George W. Bush, zirvenin açılışında bir konuşma yapacak.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temsil edeceği toplantıda AB, BM, IMF ve Dünya Bankası'ndan yetkililer de bulunacak.

Katılımın yoğun olması için çaba gösteren ABD, İsrail-Filistin görüşmelerini yeniden başlatmayı umuyor.

Zira, bu zirve ile 7 yıldan fazla bir süreden sonra ilk kez İsrail ile Filistin arasında ciddi barış görüşmelerine başlanmış olacak.

İran'ı yalnızlaştırma politikası

Ortadoğu Barış Konferansı'na Suriye de "dışişleri bakanı yardımcısı" düzeyinde katılacak. Suriye'nin toplantıya katılımı, hem ABD'nin İran'ı bölgede yalnızlaştırması hem de Şam yönetiminin Tahran'dan bağımsız hareket edebildiğini göstermesi açısından önem taşıyor.

Annapolis konferansının yapılacağının açıklandığı ilk günden bu yana en büyük soru; kimlerin katılıp katılmayacağı idi.

Suriye ve Suudi Arabistan son haftaya kadar ayak diretti. Amerikalı diplomatlar yoğun mesai harcayarak müzakereleri hızlandırdı.

İlk olarak, Filistinli mülteciler konusunun da masaya yatırılmasını isteyen Suudi Arabistan ikna edildi.

Şam son ana kadar ayak diredi

Ancak "Golan Tepeleri konuşulmazsa gelmem" diyen Şam'ın inadı son ana kadar sürdü. Suriye, kendini de ilgilendiren sorunlarının konuşulmaması halinde masaya oturmayacağı konusunda ısrar etti.

Washington bunun garantisini verince ise, Şam yönetimi dün resmen toplantıya katılacağını açıkladı.

Ancak Türkiye de dahil pek çok ülkenin dışişleri bakanı düzeyinde katılacağı toplantıya, Suriye bakan yardımcısı seviyesinde katılacak.

Esas mesaj İran'a gidiyor

İki ülkenin katılımı kuşkusuz, masaya konulacak fazladan iki sandalye anlamına gelmiyor. Bu, davet edilmeyen Tahran'a verilen açık bir mesaj:

Washington, "Annapolis konferansına Suriye ve Suudi Arabistan geliyor ancak sen gelmiyorsun" mesajını iletirken, Suriye de, "Ben barıştan yanayım ve işbirliğine hazırım" mesajını veriyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad, konferansı ''göstermelik'' olarak nitelemiş ve boykot çağrısı yapmıştı

La ilahe illallah
28-11-2007 01:47 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
artwinli Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 665
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 17
Ruh Halim
Ruh Halim
Kimsesiz

Takımın:
Mesaj: #2
RE: Şimdi barış zamanı
saol paylaşım için...

>>>Artwinli Copyright © 1990 - 2009 ®<<<
28-11-2007 09:21 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
AtMaCa Çevrimdışı
Admin
*********

Mesajlar: 9,358
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 1331
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #3
RE: Şimdi barış zamanı
ya bu gavurlardan hayırmı gelir!

R-U-H-U-M-U-Z ----- Y-E-T-E-R..........
29-11-2007 12:56 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
yasaklisair Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 474
Üyelik Tarihi: Jul 2008
Rep Puanı: 23
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
Mesaj: #4
RE: Şimdi barış zamanı
sağol

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
made in Turkey and Giresun (istanbul(bjk))

Okşayıp saçını seni sevmeden,
Birgün olsun mutluluğa ermeden,
Göçersem Dünyadan Son bir defa görmeden,
Dua etme başucumda dur yeter,
Çiçek atma mezarıma gel YETER.
Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
12-11-2008 11:52 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]