Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 4 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İmanın kiymeti
Yazar Mesaj
Nizami Alem Davası Çevrimiçi
Acemi Üye
*

Mesajlar: 37
Üyelik Tarihi: May 2019
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #31
Hataya düşmenin sebebi şimdiki şartlara göre karar veriliyor olması.
Hataya düşmenin sebebi şimdiki şartlara göre karar veriliyor olması.
Papazını filozofunu, onu bunu boşvermek lazım, kim ne yaparsa yapsın mesele kendini kurtarma meselesidir. Her fırsatı değerlendirmek için uyanık olmak gerekiyor.
Onlara de ki: "Kim sapıklık içinde ise, Allahü teâlâ onun sapıklığını daha da arttırır. Allahü teâlâ ona bir takım imkanlar verir, ona mühlet tanır ve o içinde bulundukları sapıklıktan kurtulmanın yollarını aramazlar. Onlar kendilerine vadedileni gördükleri zaman, anlıyacak, bileceklerdir ama, iş işten geçmiş olacaktır.
O yaptıklarına sevinen ve yapmadıkları şeylerle de övülmek isteyenlerin (onacaklarını) sanma! Onların azaptan kurtulacaklarını da sanma! Onlar için can yakıcı bir azap vardır. 2/188
19/
Âyetlerimiz kendilerine apaçık okunduğu zaman, o inkâr edenler, Dünyevi ölçüleri nazarı itibara alarak, insanlar arasında içinde bulundukları maddi durumları değerlendirmek suretiyle mü’minlerin haline baktılar, bir de kendi guruplarına, kendi cemaatlerine baktılar. Dediler ki bakın, şöyle bir değerlendirme yapalım. Bir görelim bakalım. Bu iki guruptan hangisi daha hayırlı, daha faydalı. Hangisinin meclisi daha kıymetli diye birbirlerine sordular.
Halbuki biz, kendilerinden evvel, mal ve gösterişce daha güzel fevkalade müstesna durumda olanları da helak etmiştik.
6/115 - Rabbinin sözü, gerek doğruluk, gerekse adalet ve hakkı yerine getirme bakımından, her yönüyle kamil ve olgundur, tam manasıyle hedefini bulmuştur, tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirecek kimse yoktur. O işitendir, bilendir.
Bunun için, insanın Allahına karşı çok uyanık olması lâzımdır. Kaderde bulunan işler, kaza hâline gelmeden önce, insan dış etkilerin baskıları altında kalsa bile, irâde ve ihtiyârı elindedir.
Allahın izni olmadan hiçbir kimsenin iman etme imkanı yoktur, layık olmaya çalışmak da engellenmiş değildir. İnsan daha iyiye kavuşma çarelerini aramak zorundadır.
018
15-05-2019 02:07 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Nizami Alem Davası Çevrimiçi
Acemi Üye
*

Mesajlar: 37
Üyelik Tarihi: May 2019
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #32
RE: İmanın kiymeti
Gökleri, yeri ve her ikisi arasındaki bütün mevcudatı, yaratılmışları, biz ancak hak olarak, bir ilahi emrin gereği olarak yerine getirdik. Biz onlara laf olsun diye değil, belli bir maksat için, ilahi irademizin tecellisi için yarattık buyuruyor Cenab-ı Hak. Kıyamet vakti mutlaka gelecektir. O kıyamet vakti gelmeden insanlarla olan muamele ve münasebetini en uygun, en medeni, en güzel, en yumuşak şekilde devam ettir.-- 15/85
Bütün bu söylenenlerin gerçeğini, bu haberin mahiyyetini bir süre sonra mutlaka öğreneceksiniz. 38/88
20/135 - Herkes belli bir akibet bekliyor. Siz de bekleyin bakalım. Sizin hakkınızda da ilahi emir neyse tecelli edecektir. Siz yakında ilahi rızaya uygun yolun yolcusu kimlerdir, onu çok iyi bileceksiniz ve hidayete eren, doğruyu bulan, hakikati ve Cenab-ı Hakkın rızasını kabul eden, o rızaya götüren yolu bulan kimselerin kim olduğunu hakkıyla anlıyacak ve idrak edeceksiniz.
Yaratılanlar tesadüfen olmadığı gibi boşu boşuna da yaratılmadı, belli bir amaç için hepsi....Uyarılar bunu anlatıyor.
019
17-05-2019 09:10 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Nizami Alem Davası Çevrimiçi
Acemi Üye
*

Mesajlar: 37
Üyelik Tarihi: May 2019
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #33
RE: İmanın kiymeti
6/134. Size vadedilenler mutlaka gelecektir; siz bunu önleyemezsiniz.
Bunu önleyemezsin / Sürekli uyarı var / Bu ikna edici delilleri ihtimal olarak bile almamak akılsız olmayı gerektirir.
Canan Karatay kanser olmamak için her gün iki ceviz ye derse yiyenler bu ihtimale de dikkat etmeli ki bu ihtimal değil kesin gerçek.
- İnkarcıların saplantıları var çünkü herkes kendi fikrini doğru kabul eder,
- Objektiflik adına olmadık fikirlere yer verirler,
- Kendini karar noktası olarak görürler,
- En doğruya ulaşmış tavırla hakemlik yaparlar,
- Hayal ile karar verirken ellerinde zandan başka delil yoktur.
Aslında,
- Akibet bildirmiş olmak gözardı edilmemesi gereken başlı başına bir olaydır, başlı başına delildir.
- Kuranı kerim ifadelerinde cesaret var, hüküm var, kimsenin bilemeyeceği bilgiler var, sözler insanın ruhuna etki ediyor. Zıtlık ve tutarsızlık yok.
Bunu göremezler.
Allah tarafından, geri çevrilmesi konusunda hiçbir imkanın bulunmadığı Cenab-ı Hakkın takdirinin mutlaka gerçekleşeceği bir gün, kıyamet günü gelip çatmadan önce, Allahın davetine icabet ediniz, çünkü o gün, sizin için sığınacak bir yer yoktur ve siz inkâr da edemezsiniz.
Şimdi inkâr edilebiliyor, kabul edilmeyebiliyor ama tam açıklandığı, her şeyin ortaya döküldüğü zaman hem geri dönüş olmayacak hemde aksi düşünülemeyecek.
“Fasbir’inne va’dellahi hakkun”, Peygamber Efendimize Cenab-ı Hak buyuruyor ki, bu uzlaşmaz, bu hak tanımaz insanların olumsuz ve menfi tavırlarından dolayı üzülme, sabret. Allahın vadi haktır ve gerçektir.
“Ve la yestehiffennekellezine la yukınun”, kesin inanmamış kimselerin hareket tarzları hiçbir zaman seni vazifende gevşemeğe ve her hangi bir şekilde tehavün göstermeğe, vazifende kusur ve eksiklikte bulunmağa sevketmesin.
İnkarında direnen, bununla mutlu olduğunu sanan kıt akıllıların menfi tutumu onların kendi tercihi, doğası, hakettikleri budur denilmekte.
020
Dün 07:02 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net