Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İbadetlerin mantığı
Yazar Mesaj
Furukawa Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Kederli

Takımın:
İbadetlerin mantığı
İslam gibi akıl ve maneviyata değer veren bir dinde neden namaz, oruç, hac gibi fiziki etkinlikler “temel” olarak gösteriliyor? Allah’ ın akıl yönünden kusursuz bir yaratıcı olduğunu kabul edersek, hocaların namaz dinin direğidir diye bas bas bağırmaları ve şu günde oruç tutana bilmem kaç kat sevap verilmesinin akıl veya ahlak ile bir ilgisi kalmıyor.
11-03-2018 11:04 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Ömer Mus'ab Çevrimdışı
94 Model İnsan

Rep Puanı: 1718
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
Besiktas
RE: İbadetlerin mantığı
İslam yüzeysel bir din değildir. İslam insanın bir gününü, bir haftasını, bir ayını, bir yılını ve bir ömrünü planlayan ve ona göre yaşamasını tavsiye eden çok kapsamlı bir dindir. O yüzden böyle yüzeysel görüşle 'aklıma akılsızca, anlamsız geldi; çok saçma değil mi ama ya' gibi düşünceler yerine İslam kaynaklarından gerekli araştırmayı yaparsan mutlaka sana gereken yanıtı bulacaksın. Bu arada 'akıl' sadece materyalist bir olgu değildir ki İslam'da materyalist değildir. Görünenin ardında görünmeyende vardır. Örneğin İslam yardımlaşmayı tavsiye eder. Fakat yardım kişiye gelinceye kadar kişiye bir faydası olmaz. (Mutluluk, huzur gibi içsel kavramlardan ziyade maddesel olarak faydası olmaz.) O halde yardımlaşmak ne kadar saçma bir şey mi demeliyiz?

UNUTMA!

Omuzlarında taşıdığın iki kameraman hayatını filme almakta;

Ve yaptıkların, yarın dev ekranda...
11-03-2018 01:28 PM
Furukawa Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Kederli

Takımın:
(11-03-2018 01:28 PM)Ömer Musab Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..İslam yüzeysel bir din değildir. İslam insanın bir gününü, bir haftasını, bir ayını, bir yılını ve bir ömrünü planlayan ve ona göre yaşamasını tavsiye eden çok kapsamlı bir dindir. O yüzden böyle yüzeysel görüşle 'aklıma akılsızca, anlamsız geldi; çok saçma değil mi ama ya' gibi düşünceler yerine İslam kaynaklarından gerekli araştırmayı yaparsan mutlaka sana gereken yanıtı bulacaksın. Bu arada 'akıl' sadece materyalist bir olgu değildir ki İslam'da materyalist değildir. Görünenin ardında görünmeyende vardır. Örneğin İslam yardımlaşmayı tavsiye eder. Fakat yardım kişiye gelinceye kadar kişiye bir faydası olmaz. (Mutluluk, huzur gibi içsel kavramlardan ziyade maddesel olarak faydası olmaz.) O halde yardımlaşmak ne kadar saçma bir şey mi demeliyiz?

Namazın maddesel bir kazancı yok bunda ortak bir karara vardık. Peki manevi olarak namazın bir şey kattığını söyleyebilir miyiz? Uzun zamandır namaz kılan ve namaz ile ilgili kitaplar okumuş biri olarak söylüyorum ki bu maneviyat olayının batıl bir inançtan daha fazla etkisi olmadı. Bu forumda bile duam kabul olmuyor diye dert yananlar varken bunu inkar edemeyiz.

Yardımlaşmak ile ilgili verdiğiniz örneği çok saçma buldum. Bir insana yardım ederek yemeğini sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Buradaki somut gerçeklikle namazı niye bir tutuyorsunuz?

Ben sizden namazın gerçekten faydası ve gerekliliğinin açıklamasını istiyorum. Az ve öz olarak anlatabilirseniz sevinirim.
11-03-2018 02:20 PM
Ömer Mus'ab Çevrimdışı
94 Model İnsan

Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
Besiktas
Namazın maddesel kazancı olmadığını söylemedim ki ben. Sadece namaz Allah için, Allah rızası için kılınır. Bunu ön planda tutmak istedim. Namazın maddesel kazancı olaraksa en basitinden insan namazı sürekli olarak vaktinde kılarsa, kılana muhteşem bir zamanı yönetme yeteneği katar. Bu ise insanın ömrünü tamamıyla olumlu etkileyen bir şeydir. Namazın kattığı en hafif maddesel kazanç bile insan için işte böyle hayati öneme haizdir.
Birde manevi olarak kattığını hesaba çekmişsin ki bu tavrın gerçekten dehşet. İlk önce Allah'a inanacaksın kardeşim, ilk önce inanacaksın. İnandım deyip geçmeyeceksin ama gerçekten bütün hücrelerinle inanacaksın. Hayrında şerrinde Allah'tan geldiğine ve O'ndan gelen şeylerin hep güzel olduğuna inanacaksın. O'nun için O'nun rızası için katlanacaksın. Hem inanmayınca namaz kılsan nolur ki. Kıldığın namazlarla Allah'a ne katabilirsin ki. Varsın duan kabul olmasın O kabul etmiyorsa vardır bir bildiği. Hem O herşeyi hakkıyla bilen değil mi? Hem O'nun herşeyi hakkıyla bildiğine inanacaksın hem de niye olmuyor diye sızlanacaksın. Bu nasıl iştir?

Yardımlaşma ile ilgili verdiğim örnek senin ne kadar saçmaladığını göstermek içindi. Namaz ile ilgili bir çok kitap okuduğunu söylüyorsun ama daha Kuran'ı okumamışsın. Burada ahkam kesiyorsun.

Namazın gerçek faydasını bir gün Allah'a inanarak kılarsan gösterilir. Bu bir inanç meselesidir, bana yer yok bunun için.

UNUTMA!

11-03-2018 03:53 PM
hayalperest Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Fenerbahce
Şeriatta namaz kılmayanın cezası ne?ölüm değil mi?. Böyle birsey olamaz.Tanrının yerine kimse böyle bir hüküm verebilir mi?çok saçma.Hem hüküm Allah'ın diyeceksiniz hem tanrı yerine hüküm vereceksiniz
(Bu Mesaj 11-03-2018 04:07 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : hayalperest.)
11-03-2018 04:06 PM
Furukawa Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Kederli

Takımın:
(11-03-2018 03:53 PM)Ömer Musab Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Namazın maddesel kazancı olmadığını söylemedim ki ben. Sadece namaz Allah için, Allah rızası için kılınır. Bunu ön planda tutmak istedim. Namazın maddesel kazancı olaraksa en basitinden insan namazı sürekli olarak vaktinde kılarsa, kılana muhteşem bir zamanı yönetme yeteneği katar. Bu ise insanın ömrünü tamamıyla olumlu etkileyen bir şeydir. Namazın kattığı en hafif maddesel kazanç bile insan için işte böyle hayati öneme haizdir.
Birde manevi olarak kattığını hesaba çekmişsin ki bu tavrın gerçekten dehşet. İlk önce Allah'a inanacaksın kardeşim, ilk önce inanacaksın. İnandım deyip geçmeyeceksin ama gerçekten bütün hücrelerinle inanacaksın. Hayrında şerrinde Allah'tan geldiğine ve O'ndan gelen şeylerin hep güzel olduğuna inanacaksın. O'nun için O'nun rızası için katlanacaksın. Hem inanmayınca namaz kılsan nolur ki. Kıldığın namazlarla Allah'a ne katabilirsin ki. Varsın duan kabul olmasın O kabul etmiyorsa vardır bir bildiği. Hem O herşeyi hakkıyla bilen değil mi? Hem O'nun herşeyi hakkıyla bildiğine inanacaksın hem de niye olmuyor diye sızlanacaksın. Bu nasıl iştir?

Yardımlaşma ile ilgili verdiğim örnek senin ne kadar saçmaladığını göstermek içindi. Namaz ile ilgili bir çok kitap okuduğunu söylüyorsun ama daha Kuran'ı okumamışsın. Burada ahkam kesiyorsun.

Namazın gerçek faydasını bir gün Allah'a inanarak kılarsan gösterilir. Bu bir inanç meselesidir, bana yer yok bunun için.
Kuran’ ı okumamışım demek Big Grin

O kadar yazmışsınız ama hepsi boş ne yazık ki. Bir kere benim sorduğum soruya dair bir cevap yok. İşin inanma kısmı eyvallah. Ancak bu kadar üstün bir yaratıcının sadece kendisine inanılıp günde 5 kere eğilip kalkmasını emrettiğini söylüyorsunuz. İş, sadece inanmakla bitmiyor. İnandığın kişinin senden isteklerini gözden geçireceksin. Ben de bu saçmalığa uygun bir örnek vermek isterim.

Bir okul müdürü, öğrencisine her gün gel fakat derse girmeden git diyebilir mi? Niye derslerine çalışıp da başarılı olmasını istemez? “Temel” isteği başarılı olmasıdır.
11-03-2018 04:10 PM
Furukawa Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Kederli

Takımın:
(11-03-2018 03:53 PM)Ömer Musab Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Namazın maddesel kazancı olmadığını söylemedim ki ben. Sadece namaz Allah için, Allah rızası için kılınır. Bunu ön planda tutmak istedim. Namazın maddesel kazancı olaraksa en basitinden insan namazı sürekli olarak vaktinde kılarsa, kılana muhteşem bir zamanı yönetme yeteneği katar. Bu ise insanın ömrünü tamamıyla olumlu etkileyen bir şeydir. Namazın kattığı en hafif maddesel kazanç bile insan için işte böyle hayati öneme haizdir.

O kadar yazmışsınız ama hepsi boş ne yazık ki. Bir kere benim sorduğum soruya dair bir cevap yok. İşin inanma kısmı eyvallah. Ancak bu kadar üstün bir yaratıcının sadece kendisine inanılıp günde 5 kere eğilip kalkmasını emrettiğini söylüyorsunuz. İş, sadece inanmakla bitmiyor. İnandığın kişinin senden isteklerini gözden geçireceksin. Ben de bu saçmalığa uygun bir örnek vermek isterim.

Bir okul müdürü, öğrencisine her gün gel fakat derse girmeden git diyebilir mi? Niye derslerine çalışıp da başarılı olmasını istemez? “Temel” isteği başarılı olmasıdır.
11-03-2018 04:11 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Merhaba Faruk bey ;

ben namazın maneviyatını şöyle açıklıyorum tecrübe ile farkettim ancak bu tecrübe farz olan ibadetlerin dışındaki tecrübe ile gerçekleşti..

zikir çekiyordum ve zikir çekerken örneğin "ya alim" diyorken (ki bu bütün ilimleri ihate eden , ve elinde bulunduran demek ; allahın esmalarından biridir.) bunun el latif ismine ayna tuttuğunu gördüm. çünkü genellikle dikkat edersen bilgi sahibi insanların ahlakı , davranışları hatta ses tonu farklıdır. ve latif bir özellik kazanır. diğer taraftan her latif olan yada böyle görünen bir objede veya kimsede mutlaka özel bir bilgi bir ilim saklıdır .

mesela nergiz çiçeğinin yaprakları orkideninkinden farklıdır hasılı çiçeklerin tamamı da nerdeyse birbirinde farkldır ve ona o farklılığı bağışlayan ama seçkin kılan bir bilgi saklıdır nükleotitlerinde ..

böylece her letaif sahibi bir nesne , ona o letaifi bağışlayan bir bilgi bulundurur elinde bunu ben zikir çekerken kendi kendime farkettim ve bu sadece bir tanesiydi mesela er-rezzak ile el-alim isimlerinin ortak özellikleri vardır çünkü ilim sahibi kimse bu ilimle rızık da elde edebilir.

ancak tabiki butun rızkı ve ilmi elinde bulunduran allahtır.

bunları ve daha nicelerini zikir ile tefekkür etmek mümkün bütün yaptıklarım DÜZENLİ zikir çekmekten ibaretti.

ben küçücük birşey yapmıştım oysa kimbilir her gün allah kelamı kuranı kerimi hatrından hiç çıkarmayan biri nelere muttali oluyordur ..

ben bu yüzden allah peygamberinin bildiğimiz ve kendilerine ben bilim adamıyım diyen kişilerin bildiklerini bildiğini fakat söylemediğini iddia ediyorum çünkü ilimlerin özü kuran (bi nevi abstract öyle diyelim)

yani zikir çekmek kuran okumak ,hasılı ibadet etmekle biçok şey yapılabilinir. belki anahtar özelliği bile alabilir evet inanıyorum buna.

....
(Bu Mesaj 11-03-2018 04:18 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : blue.)
11-03-2018 04:13 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
özetle ,

ibadetlerin mantığı burası bir sınav yeri olduğu için allahı hatırdan çıkarmamaktır bence. ama onu en istenen (Allahın istediği şekilde) şekilde zikretmek yoksa zikretmenin de binbir türlü yolu vardır.

ayrıca cenette şeytanla nefsimizle mücadele etmek zorunda olmayacağız ama burada bunlar var. ( burada birde dertler var yani kısaca allahı unutturabilecek biçok şey var ,unutmamak için ibadet etmeliyiz.)
(Bu Mesaj 11-03-2018 04:39 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : blue.)
11-03-2018 04:36 PM
Ömer Mus'ab Çevrimdışı
94 Model İnsan

Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
Besiktas
(11-03-2018 04:11 PM)Furukawa Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

İlk önce dini sorular bölümünde ibadetlerin mantığı var mı diye soruyorsun. Ama aynı sorunun içinde yok ki diyorsun. Madem böyle bir kafadasın gidip fetvalar bölümünde açsaydın konuyu. Sana ibadetlerde önemli olanın Allah'ın rızası olduğunu söylüyorum. Bak işte maddi bir fayda gösteremedi diyorsun. Bak diyorum en basiti sana vaktinin değerini bildirir hayatına düzen katar diyorum. Boş konuşuyorsun bana cevap veremedin diyorsun.
İşin inanma kısmı tamam diyorsun ama Allah'ın isteklerini gözden geçir sorgula sana faydası yoksa yapma diyorsun. Bu nasıl inanma bu nasıl düşünce bu nasıl beyin ben anlamadım. Allah yapacaksın diyorsa bunun sorusu, sorgulaması olmaz. En fazla nasıl, ne şekil yapabilirim diyebilirsin.
Benim verdiğim örnekte fayda, faydacılığın maneviyatla ilişkisi vardı. Sana bu bak bu şekilde saçmalama güzel kardeşim diyordu. Senin verdiğin örneğin namazla ibadetle ne alakası var. Sen ibadeti bu dünya için mi yapıyorsun ki bütün katkısını dünyada göresin.
Namaza günde beş kere eğilip kalkmak olarak bakan birine ayıracak bir dakikam bile yok. Düşman olabilmek bile bir saygı gerektirirken kişinin değerleriyle böyle dalga geçmeye çabalayan gözümde anaokul bebesinden bile cahildir, kişiliği karakteri oturmamış karaktersizdir.
Son olarak şunda anlaşalım diye düşünüyorum sen buraya vakit geçirmeye, dalga geçmeye gelen asalaklardan birisisin. Bunda anlaştığımızı düşünüyorum. Ne dersin?
Hadi git şimdi ataist formuna Müslümanların forumuna gittim Müslümanları çıldırttım bana yanıt veremediler diye şanına şan kat(!) Hadi gülüm, hadi naş...

UNUTMA!

11-03-2018 04:51 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net