Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İNSANSAN ANLARSIN...
Yazar Mesaj
çakyamuni Çevrimdışı
General
******

Mesajlar: 4,365
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Rep Puanı: 1140
Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
Mesaj: #1
İNSANSAN ANLARSIN...
İNSANLIK MANİFESTOSU

Dostum, arkadaşım ya da değil hiç fark etmez, herkese son sözümdür;

Eğer ki, bir insanın namusuna söz etmiyorsam, yan gözle bakmıyorsam,
Eğer ki, bir insana ihanet emiyorsam,
Eğer ki, bir insana iftira atmıyorsam,
Eğer ki, bir insanı jurnallemiyor, gammazlamıyor, satmıyor, sırtından vurmuyorsam,
Eğer ki, bir insanı kahpece aldatmıyorsam,
Eğer ki, bir insanın hakkını ahlaksızca gasp etmiyorsam,
Eğer ki, bir insana zulmetmiyorsam,
Eğer ki, bir insanın yaşamak sevincini çalmıyorsam,
Eğer ki, bir insanı kıskanıp bunu kötülüğe vardırmıyorsam,
Eğer ki, bir insanın aklına ve ruhuna zincir vurmuyorsam,
Eğer ki, bir insanı benimle konuşurken özgür bırakıyorsam,
Eğer ki, bir inanın iyiliğini gizleyip, kötülüğünü ifşa etmiyorsam,
Eğer ki, bir insana verdiğim sözü tutuyorsam,
Eğer ki, bir insanın emanetine ihanet etmiyorsam,
Eğer ki, bir insana adil davranıyorsam,
Eğer ki, bir insanı küçük düşürmüyor, onunla alay etmiyorsam,
Eğer ki, bir insana kibirli davranmıyorsam,
Eğer ki, bir insanı seviyorsam,
Eğer ki, bir insanın saygınlığını her yerde koruyorsam,
Eğer ki, bir insanın hayatına müdahale etmiyorsam,

Eğer ki, yukarıda ki gibi yaşıyor ve karşımdakine yukarıdaki gibi davranıyorsam şayet, karşımda ki insanı yani dostumu, arkadaşımı ya da herhangi birini, benim neyi okuyup okumadığım, nasıl düşünüp düşünmediğim, neyi dinleyip dinlemediğim, ne yapıp ne yapmadığım, kimle oturup kalktığım, kimle muhabbet ettiğim, ne yiyip içtiğim, velhasıl nasıl yaşadığım zerre miskal ilgilendirmez. Haddi de değildir, hududunu da bilmelidir. Zira karşımda ki kişi, benim düşüncemle vs. yaşamayacak, yukarıdaki özelliklerimle hemhal olacak her daim. Ha yukarı da ki gibi yaşamıyorsam zaten o insan benimle ilgilenmez, yanıma yaklaşmaz, ilgileniyor, yaklaşıyorsa da şahsen bendeniz ondan kaçarım, çünkü korkarım. Eğer ki, karşımdaki insan yukarıdaki gibi yaşıyorsa, onun sair hayatı da bendenizi zerre miskal ilgilendirmez. Yukarı da ki gibi yaşamıyorsa, o isterse ben şuyum, buyum, şöyleyim, böyleyim desin, yüksek perdeden ahkâm kessin istediği kadar yüzüne bile bakılmaz. Yukarıda ki gibiyse, nasıl yaşarsa yaşasın umurumda bile olmaz. Zira herkesin hayatı kendi seçimidir. Hiçbir kimsenin aklı ve iradesi başkalarının boyunduruğunda değildir ve olamaz, bunu kabul eden de zaten insan değil, köledir. Bendenize ise sonsuzcasına ters bir durumdur böyle bir şey, zira bendeniz aklına inanan, varolduğu kadar aklını kullanma gayretinde olan, mütemadiyen düşünen ve bitevi sorgulayan, kolay inanmayan septik bir insan olarak zincir vurulacak, boyunduruk altına alınacak bir insan değilim. Bendeniz işin ahlaki boyutuyla ilgilenirim. Selam veririm alırsa alır, almazsa eyvallah olsun. Selam verirse muhakkak alırım. Benim yaşamım beni ilgilendirir. Sana kötülük yapacak kadar alçalmıyor, soysuzlaşmıyor, hayvanlaşmıyorsam, benim dünyamın hiçbir boyutu seni ilgilendirmez. Ya insan olup duracaksın ve insanca yaşayacaksın ya da haddini, hududunu bilecek defolup gideceksin ve alçalmayacaksın. Bendeniz sana kötülük yapıyor muyum, yapmıyor muyum sen ona bak, benim kafama ve kalbime bakmak ve tanımlama yapıp yargılamak senin işin de değildir, haddin de değildir alçak.

İNSANSAN ANLARSIN

İslamcı biriyle konuşan, arkadaşlık kuran İslamcı olacak ya da İslamcıdır diye bir kanun yoktur ve olamaz. Milliyetçi biriyle konuşan, arkadaşlık kuran Milliyetçi olacak ya da Milliyetçidir diye bir kanun yoktur ve olamaz. Solcu biriyle konuşan, arkadaşlık kuran Solcu olacak ya da Solcudur diye bir kanun yoktur ve olamaz. Kemalist biriyle konuşan, arkadaşlık kuran Kemalist olacak ya da Kemalisttir diye bir kanun yoktur ve olamaz. Anarşist biriyle konuşan, arkadaşlık kuran Anarşist olacak ya da Anarşisttir diye bir kanun yoktur ve olamaz. Faşist biriyle konuşan, arkadaşlık kuran Faşist olacak ya da Faşisttir diye bir kanun yoktur ve olamaz. Komünist biriyle konuşan, arkadaşlık kuran Komünist olacak ya da Komünisttir diye bir kanun yoktur ve olamaz. Cemaatçi biriyle konuşan, arkadaşlık kuran Cemaatçi olacak ya da Cemaatçidir diye bir kanun yoktur ve olamaz. Böyle biri, ancak ve ancak, kadim insanlık yasalarına tabidir ve kadim insanlık yasalarına göre yaşıyordur. Ve böyle biri hürdür, seçimleri de hürriyetiyle mütenasiptir. İnsan akıl ve irade sahibi bir varlıktır, başka akılların ve iradelerin boyunduruğunda hareket eden bir köle değildir. Ve hiçbir kimse, başka bir kimsenin istek ve arzularına göre yaşam çizgisini, seçimlerini belirleyecek değildir. Bir insan, karşısında ki kişi eğer anlayışlı biriyse ve konuşmaktan korkmuyorsa, sabit fikirli değilse, kendinden olmayana da açıksa, ille fikrini dikte etmek niyetinde değilse ve fikrini dikte edemeyince konuşmayı da bırakırım gibi alelade bir fikre sahip değilse, her insanla konuşabilir, oturup kalkabilir, muhabbetin dibine vurabilir ve elveda diyerek dostça ayrılabilir. Birisiyle oturup konuşmak, ille oturup konuşulan insana fikir dikte etmek anlamına gelmemelidir, fikrini kabul ettiremeyince de çekip gitmek hiç değildir. İnsanlar düşüncelerini birbirlerine münhasıran izah edebilirler, metazori kabullendirmeye tevessül edemezler ve kabullendiremeyince de tüm bağları kesip atamazlar, aksi cehalete ve mallığa dalalettir. Oturursun, konuşursun, gerekirse nezaket temelinde en ağır müzakereleri, tartışmaları yaparsın ama yeniden buluşup konuşabilecek şekilde dostça da ayrılabilirsin, ille fikrini kabul ettirmek, ettiremeyince de kesip atmak küçüklüktür, sığlıktır, basitliktir, zavallılıktır. Çağı yakalamak ve yüksek düşünmek kolay değildir! Tıpkı insan olmanın kolay olmadığı gibi.

VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.
03-05-2018 11:58 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net