Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İNSAN NE ZAMAN KÖTÜ OLUR?...
Yazar Mesaj
çakyamuni Çevrimdışı
General

Rep Puanı: 1118
Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
İNSAN NE ZAMAN KÖTÜ OLUR?...
Bir insan, ne zaman, kötü ya da başka bir şey yani aşağılık bir mahlûk olur?

İhanet ettiğinde yani bir benzerini ya da dostunu bilinçli ve farkında olarak sattığında.

Jurnallediğinde yani bir benzerini ya da dostunu bilinçli ve farkında olarak konuşturduktan ya da doğal olarak dinledikten sonra duyduklarını ters çevirerek ya da normal haliyle de olsa başkalarına aktardığında ve bu aktarmayı paye kazanmak gayesiyle yaptığında.

Hak gasp ettiğinde yani bilinçli ve farkında olarak bir benzerinin ya da dostunun hakkı olan bir şeyi kendisi aldığında yani göz göre göre kul hakkı yediğinde yani emek, ter, yaş akıtarak birinin hak ettiği şeyi, gücünü, konumunu, servetini kullanarak bile isteye başkasına verdiğinde.

Başkasının malına el uzattığında yani bilinçli ve farkında olarak kendine ait olmayan, bir benzerine ya da dostuna ait olan bir şeye el uzatıp onu aldığında, bunu da konumu ve gücü sayesinde yaptığında.

Güçsüzü ezdiğinde yani gücüne güvenip zayıf gördüğü bir benzerine ya da dostuna bilinçli ve farkında olarak baskı yaptığında yani insanları suçsuz yere ezdiğinde.

Aklını ve kalbini şeytana ve şeytanlaşmışlara sattığında.

Kutsal ve ortak değerleri, insanları aldatmak için kullandığında.

Vb. durumlarda.

Amma velakin, bir insan, başka birine zarar vermeyen ve vermeyecek olan insani tercihlerinde asla ve kata kötü ya da başka bir şey olmaz. Misal; istediği insanla oturması, sohbet etmesi, yiyip içmesi gibi. Dostunun sevdiği bir şeyi sevmemesi gibi. İnsan, kimseye zarar vermemek kaydıyla yapacağı her seçimde özgürdür. Yaşamın küçük detaylarında özgür iradesiyle hareket etmek, tercihte bulunmak hakkına sonuna kadar sahiptir. Yaptığı tercih ile kimseye zarar vermiyorsa, kimsenin, yaptığı tercihten dolayı o insanı yadırgama hakkı ve yetkisi yoktur. Benim yaptığım bir tercih sebebiyle sana sıkıntı musallat olmuyorsa, senin düzenin bozulmuyorsa, sana kötülük gelmiyorsa, benim yatığım tercihe itiraz etme ya da müdahil olma hatta o tercih yüzünden benimle iletişimini kesme hakkın yoktur. Kimsenin, kimsenin hayatına müdahale hakkı yoktur, malum durumlar haricinde. Bu asla ve kata unutulmamalı, hatta zihinlere kazınmalıdır.

Amma velakin, ne gariptir ki ve acıdır ki; insanlar, insanlar nezdinde, en baştakileri yapınca değil, en sondakileri yapınca kötü olmaktadırlar. Misal; bir İslamcı nezdinde, kul hakkını bile isteye gasp eden bir İslamcı kötü değildir ama bir insan Komünist bir dostu ile oturup sohbet edince kötüdür ya da İslamcı olan şahsın Faşist olarak nitelendirdiği biri ile oturup sohbet edince kötüdür. Bunu tersinden de düşünebilirsiniz. Yani insanlar bu kadar ahmaklaşmış, aptallaşmış, mallaşmış durumdadırlar. Sözüm meclisten dışarıdır. Kalben çok çok çok özür dilerim ama hakikati de söylemek zorundayım, en azından gözlerimle gördüğüm, kalbimle hissettiğim, aklımla bildiğim hakikatleri söylemek zorundayım. Ama herkes kendine düşen payı da çıkarmalıdır. Bunları yapmayan birine elbette sözümüz yoktur ve olamaz da. Ama yapanlar da üzerlerine alınsalar da umurumda değildir. Sözüm aynı zamanda kendi kendime de söylenmektedir. Maalesef millet olarak o kadar bilinç kaybına uğramış ve akıl dışı olmuşuz ki, kendimiz bile durumun farkında değiliz.

SÖZLER:

‘’’’Kendi kurallarınla yaşayamıyorsun yaşamın kuralları karşısında. Nice duyguların üstü örtülmüş. Taaa derinliklerde kalmış, karanlığa gömülmüş. Çıkarmaya çalışsan, çağa aykırısın! Bir tarafa insanlığı koyuyorsun diğer tarafa maddeyi ve ağır gelen madde oluyor, insanlığı terazi bile kabul etmiyor. Çok ucuz! Ya kabulleneceksin ya da direneceksin. Nasıl ve nereye kadar?’’’’

Bendeniz

“”Kitabın ve okumanın itibarları ve saltanatları sarsılmış, kitapsızlık kültür haline gelmişse —ki maatteessüf kitapsız bir milletiz— cehalete açık ya da gizli övgü düzülüyorsa, insanları kitaba yönlendirme gayretleri beyhudedir, ham hayaldir, kendi kendini kandırmaktır. Kime yedireceksiniz sahte söylevlerinizi? Önce kitaba ve okumaya itibarlarını iade edeceksiniz ve bunda da sonsuz ciddi ve samimi olacaksınız, bu bilinci kuşandıktan sonra da eyleme dökeceksiniz, tüm bunlardan sonra kitaba temayül bekleyeceksiniz. Bilakis kendi kendinizi kandırırsınız.””

Bendeniz

‘’’’Hey dostum duydun mu?
Neyi duydum mu?
Nasıl duymazsın oğlum, Tahir aldığı işi yapamamış, madara olmuş.
Yok ya, ha ha ha…
İyi olmuş ama biliyor musun?
Niye bu kadar mutlusun, ne yaptı ki Tahir sana?
Bir şey yapması mı gerekir?
Bu kadar sevindiğine göre, bu hale düşmesine…
Olum illa bir şey yapmış olması gerekmiyor mu?
Yooo hiçbir şey yapmadı, yapması da gerekmiyor, yapamaz da zaten.
Olum sen aptal mısın ya?
Oh olsun dersin anlarım da, bu kadar sevinmen garip geliyor.
Hayır, asıl aptal sensin olum, nihayetinde onun bizimle hangi bağı var ki?
Hepimiz insanız lan salak.
Boş konuşuyorsun.
Pisliksin sen, tam bir pislik.
Napayım olum pislik olan insan.
Hayır, sen insan değilsin, pisliksin.
İnsan olsaydın, insan olurdun.

ÖZET: İnsançocukları, benzerlerinin, üstelik kendilerine hiçbir kötülük yapmamış olsalar bile, başarısızlıklarına, kötülüğe düşmelerine, olumsuzluk yaşamalarına sevinecek kadar alçalmış, aşağılık duruma düşmüş bir yaratık olmuştur maalesef. Ama topluma çıktılar mı o kadar insan görünürler ki, sormayın gitsin, sanki son insandırlar. Üstelik pislik olduklarının farkına varamayacak kadar cahildirler aynı zamanda.’’’’

Bendeniz

""İnsanlar niye bu kadar ruhsuz, niye bu kadar duygusuz bilir misiniz? Dünyayı betonlaştırıp, toprağı betonun altında bıraktılar, her yeri beton yığınına döndürdüler, kendileri de beton yığınlarının arasında sıkışıp kaldılar. Böyle olunca da betonlaştılar. Ruhları donup, duyguları öldü. Artık hiçbir şey karşısında hislenemez oldular. Hislenememek, acılara duyarsızlaşmayı ve umarsızlığı doğurdu.""

Bendeniz

“”İnsanı soyan, yıkan, tüketen ve insanın kanını, terini, yaşını, emeğini acımasızca emen ve nihayet insanı yok eden kapitalizm, lanet olsun sana. Lanet olsun faizli sömürü düzenine. Yıkılsın, yok olsun tüm mabetlerin. Kahrolsun kapitalizmin bilinçli ve şuurlu olarak hizmetkarlığını yapan komprador piçler, adi yaratıklar, vahşi itler. Yazıklar olsun lanet olası kapitalizmin yok olması adına kılını bile kıpırdatmayan herkese. Yazıklar olsun hiçbir şey yapamasalar da, kafalarında ve kalplerinde lanet olası kapitalizme sessiz bir isyan bile taşımayanlara.””

Bendeniz

VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.
14-10-2017 12:26 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
MahAs Çevrimdışı
Forumcu

Rep Puanı: 466
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
RE: İNSAN NE ZAMAN KÖTÜ OLUR?...
Kıyaslı anlatımınızı ilgiyle okudum.Kötülük niyette gizli :Bilinçli olarak,hesaplı zarar verme amacında.
Sonuç gözeterek bakıldığında ötekileştirme önyargısına sebep olabiliyor.
Etiketlemeden insani paylaşımlara odaklanabilmeli.
Teşekkürler,kaleminize sağlık.
14-10-2017 03:21 AM
çakyamuni Çevrimdışı
General

Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
eyvallah güzelinsan Allah razı olsun, sonsuz teşekkürler. güzelinsan mümkün mertebe nesnel olmaya çalıştım inan. etiketleme bilinci ve kastıyla yapmadım kesinlikle. çünkü herkeste aynı özelliğin olduğunu vurgulamaya çalıştım. bir taraf üzerinden örnek verdim ama aksi yönden de düşünebilirsiniz dedim. çünkü her kesimde aynı örnekleri kahir ekseriyette bulabiliyoruz maalesef. ki şahsen ben bu türlere karşı gerçekten ağır konuşuyorum ama Allah'ta biliyor ve şahittir ki, sonuna kadar hak ediyorlar. yanı toplumda var olan bir gerçeklik üzerinden hareket ediyorum. inan ki havai konuşmuyorum ya da etiketleme kastıyla. bu gerçekleri de konuşmadığımız zaman pislikler hep örtü altında kalıyor ve bu maalesef toplumu daha da çürütüyor. zira hakikatler açık edilmezse yalanlar hayata egemen olur. bu yüzden nefislere ağır gelse de insanlar hakikati bilmeli ve yanlışını görmeli. ki bu durumu bizatihi yaşamış biriyim.

madem kimlik vermeden söyleyeyim; şimdi misafirim geliyor ansızın, adam misafir gelmiş bana, yani bir mekana, şimdi ben o adamın kimliğine bakamam, ki baksam da onursuz bir tavırlarına, duruşlarına, davranışlarına ve kötü bir eylemlerine şahit değilim, ki faraza böyle bir şey olsun, nihayetinde bir misafir, çünkü çağırmışsın da gelmiş değil, başka biri diyor ki; senin onlarla ne işin var. üstelikte kendince yafta vurarak, kimlik biçerek, ama bunu diyen pislik, aşağılık yaratık, açık ve net şekilde kul hakkı yiyen, hak gasp eden, bir şeylere güvenipte (bu güç, şöhret, servet, makam vs herhangi bir şey olabilir) insanlara baskı yapan biri. şimdi ne demeniz gerekir bu yaratığa. hayır insanım, nefsim var, aklım var, duygularım var, kalbim hissediyor, vicdanım canlı. ne yapabilirim, ne diyebilirim? işte demek istediğim bu. kendin her türlü pisliği yap, hayvan gibi yaşa ama insanlığa zerre miskal kötülük gelmeyecek bir duruma tabir caizse lanet oku.

en derin ve kalbi muhabbetlerimle güzelinsan. sizlerinde yüreğinize gözlerinize ellerinize gövdenize sağlık. cumhuriyetin aydınlığı, akıl, bilinç, bilmek, anlamak, kitap, okumak ile kalınız. zihniyet, hakikat, adalet, ahlak, hürriyet ve nihayet büyük insanlık devrimi ile kalmak inancı ve umuduyla.

VATAN-AHLAK-ADALET.
14-10-2017 07:57 AM
muratcan Çevrimdışı
Uzman

Rep Puanı: 1334
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
Galatasaray
Amma velakin, ne gariptir ki ve acıdır ki; insanlar, insanlar nezdinde, en baştakileri yapınca değil, en sondakileri yapınca kötü olmaktadırlar. Misal; bir İslamcı nezdinde, kul hakkını bile isteye gasp eden bir İslamcı kötü değildir ama bir insan Komünist bir dostu ile oturup sohbet edince kötüdür ya da İslamcı olan şahsın Faşist olarak nitelendirdiği biri ile oturup sohbet edince kötüdür

emeginize saglık.
anlatımınız da belirttiginiz bu durum gerçekten çok dogru.
bizler toplumsal olarak artık olan durumlara çıkarcı mı bakıyoruz anlamadım
çıkarcı baktıgımızdan dolayı olan olayı dogru yada yalnısıyla degilde bana olan ne, bana getirisi ne. zararı ne gibisinden bakmaya alışmısız.

bundan ibaret olsa gerek ki çıkarları düşünüp dogruları görmedigimizden;
yalanlar sizinde dediginiz gibi hayata hakim oluyor.

Allah razı olsun.
ilgiyle okudum çünkü günümüzün büyük problemleri

ruhumun bedenimden sıyrıldıgı gün bedenim toprakla birleşecek.
sen yardım eyle Allah 'ım
14-10-2017 12:03 PM
çakyamuni Çevrimdışı
General

Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
Zaten tüm sorunlar küçük görüp önemsemediğimiz şeylerden dolayı ortaya çıkıyor güzelinsan. Bu sebeple bu sorunlara dokunmak istiyorum. Çünkü küçük görülen ama hakikatte çok büyük olan bu sorunlar çözülse toplum da kardeşlik ikliminin hakim olmasının önündek hiçbir engel yoktur. Maalesef çıkarcı bencil ahlaksız bir millet olduk çıktık. Her şey de görüntü var sadece. Nutuktan başka hiçbir şey yok maalesef. Konuşurken insanlığın numunesi biziz ama eyleme gelince maalesef ki maalesef hayvandan daha düşüğüz. Ya Allah şahidim olsun bir anlatsam ağız dolusu tükürülecek kapkaranlık suratlarla dolu toplum. Ben biraz detaycıyım, belki ondan ama anlattıklarım da hakikat. Allah sizlerden de razı olsun güzelinsan. Cumhuriyetin Aydınlığı ile kalmak umuduyla inşaAllah.

VATAN-AHLAK-ADALET.
14-10-2017 02:22 PM
MahAs Çevrimdışı
Forumcu

Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
(14-10-2017 07:57 AM)çakyamuni Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..eyvallah güzelinsan Allah razı olsun, sonsuz teşekkürler. güzelinsan mümkün mertebe nesnel olmaya çalıştım inan. etiketleme bilinci ve kastıyla yapmadım kesinlikle. çünkü herkeste aynı özelliğin olduğunu vurgulamaya çalıştım. bir taraf üzerinden örnek verdim ama aksi yönden de düşünebilirsiniz dedim. çünkü her kesimde aynı örnekleri kahir ekseriyette bulabiliyoruz maalesef. ki şahsen ben bu türlere karşı gerçekten ağır konuşuyorum ama Allah'ta biliyor ve şahittir ki, sonuna kadar hak ediyorlar. yanı toplumda var olan bir gerçeklik üzerinden hareket ediyorum. inan ki havai konuşmuyorum ya da etiketleme kastıyla. bu gerçekleri de konuşmadığımız zaman pislikler hep örtü altında kalıyor ve bu maalesef toplumu daha da çürütüyor. zira hakikatler açık edilmezse yalanlar hayata egemen olur. bu yüzden nefislere ağır gelse de insanlar hakikati bilmeli ve yanlışını görmeli. ki bu durumu bizatihi yaşamış biriyim.

madem kimlik vermeden söyleyeyim; şimdi misafirim geliyor ansızın, adam misafir gelmiş bana, yani bir mekana, şimdi ben o adamın kimliğine bakamam, ki baksam da onursuz bir tavırlarına, duruşlarına, davranışlarına ve kötü bir eylemlerine şahit değilim, ki faraza böyle bir şey olsun, nihayetinde bir misafir, çünkü çağırmışsın da gelmiş değil, başka biri diyor ki; senin onlarla ne işin var. üstelikte kendince yafta vurarak, kimlik biçerek, ama bunu diyen pislik, aşağılık yaratık, açık ve net şekilde kul hakkı yiyen, hak gasp eden, bir şeylere güvenipte (bu güç, şöhret, servet, makam vs herhangi bir şey olabilir) insanlara baskı yapan biri. şimdi ne demeniz gerekir bu yaratığa. hayır insanım, nefsim var, aklım var, duygularım var, kalbim hissediyor, vicdanım canlı. ne yapabilirim, ne diyebilirim? işte demek istediğim bu. kendin her türlü pisliği yap, hayvan gibi yaşa ama insanlığa zerre miskal kötülük gelmeyecek bir duruma tabir caizse lanet oku.

en derin ve kalbi muhabbetlerimle güzelinsan. sizlerinde yüreğinize gözlerinize ellerinize gövdenize sağlık. cumhuriyetin aydınlığı, akıl, bilinç, bilmek, anlamak, kitap, okumak ile kalınız. zihniyet, hakikat, adalet, ahlak, hürriyet ve nihayet büyük insanlık devrimi ile kalmak inancı ve umuduyla.

Etiket kelimesini siz öyle diyorsunuz anlamında söylememiştim.Toplumun önyragılarını kastetmiştim.Ne yazık ki anlattığınız gibi toplumumuz için özünü önemsemeden ötekileştirme alışkanlığı kolayca yapılıyor.Kendine benzemeyeni,kendisi gibi davranmayanı zararsız olsa da yargılama hakkını ,hak yeme edimini sürdüyor.Halbuki insanca ve kardeşlikle farklı olana açık olabilmeli.

(14-10-2017 02:22 PM)çakyamuni Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Zaten tüm sorunlar küçük görüp önemsemediğimiz şeylerden dolayı ortaya çıkıyor güzelinsan. Bu sebeple bu sorunlara dokunmak istiyorum. Çünkü küçük görülen ama hakikatte çok büyük olan bu sorunlar çözülse toplum da kardeşlik ikliminin hakim olmasının önündek hiçbir engel yoktur. Maalesef çıkarcı bencil ahlaksız bir millet olduk çıktık. Her şey de görüntü var sadece. Nutuktan başka hiçbir şey yok maalesef. Konuşurken insanlığın numunesi biziz ama eyleme gelince maalesef ki maalesef hayvandan daha düşüğüz. Ya Allah şahidim olsun bir anlatsam ağız dolusu tükürülecek kapkaranlık suratlarla dolu toplum. Ben biraz detaycıyım, belki ondan ama anlattıklarım da hakikat. Allah sizlerden de razı olsun güzelinsan. Cumhuriyetin Aydınlığı ile kalmak umuduyla inşaAllah.

İnsanlık özü önemli olan.Hazır kabuller yerine mahiyeti kavramak gerekli duyarlı bir toplum olma adına.
Teşekkürler paylaşımınız için.
(Bu Mesaj 14-10-2017 04:21 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : MahAs.)
14-10-2017 04:20 PM
çakyamuni Çevrimdışı
General

Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
güzelinsan ben asla gücenmedim, gücendirdiysem yanlış anlama yüzünden çok özür dilerim, şimdi daha iyi anladım, ilk anlatım biraz kapalı ya da çok kısa olduğundan evet sanki yanlış anlama olmuş ama asla gücenmedim. aynı duygu ve düşünceleri taşıyoruz konu hakkında. keşke kendimize benzemeyeni ön yargı ve art niyet ile acımasızca değerlendiripte onlarla iletişimi koparmasak. bizim oğlan bina okur döner döner yine okur diye bir söz var, bizim Müslümanların hali maalesef böyle. kendileri anlatıyor kendileri dinliyor. aynı şey diğer taraflarda da var. oysa barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar demiş Namık Kemal. etkileşimde bulunacaksın, teati yapacaksın, birbirini dinleyip anlayacaksın ki hem kardeşlik pekişsin hem de gerçek görünsün. böylece aydınlanma olsun ki kan emiciler kanımızı ememesin, bizi ortak ve kutsal değerlerimizle aldatamasın, bizim ayrılıklarımızdan kendilerine servet ve güç üretip üzerimizde egemenlik kuramasınlar.

sonsuz teşekkürler güzelinsan, Allah razı olsun. en derin ve kalbi muhabbetlerimle güzelinsan. Cumhuriyetin aydınlığı, akıl, bilinç, bilmek, anlamak, kitap, okumak ile kalınız. zihniyet, hakikat, adalet, ahlak, hürriyet ve nihayet büyük insanlık devrimi ile kalmak inancı ve umuduyla. insanlık derin ve sarsıcı bir devrimle sarsılmadan asla uyanmayacak ve uyanmayanlar yüzünden tüm insanlık zalimlerin zulmünden asla kurtulamayacak.

VATAN-AHLAK-ADALET.
14-10-2017 07:56 PM
MahAs Çevrimdışı
Forumcu

Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
(14-10-2017 07:56 PM)çakyamuni Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..güzelinsan ben asla gücenmedim, gücendirdiysem yanlış anlama yüzünden çok özür dilerim, şimdi daha iyi anladım, ilk anlatım biraz kapalı ya da çok kısa olduğundan evet sanki yanlış anlama olmuş ama asla gücenmedim. aynı duygu ve düşünceleri taşıyoruz konu hakkında. keşke kendimize benzemeyeni ön yargı ve art niyet ile acımasızca değerlendiripte onlarla iletişimi koparmasak. bizim oğlan bina okur döner döner yine okur diye bir söz var, bizim Müslümanların hali maalesef böyle. kendileri anlatıyor kendileri dinliyor. aynı şey diğer taraflarda da var. oysa barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar demiş Namık Kemal. etkileşimde bulunacaksın, teati yapacaksın, birbirini dinleyip anlayacaksın ki hem kardeşlik pekişsin hem de gerçek görünsün. böylece aydınlanma olsun ki kan emiciler kanımızı ememesin, bizi ortak ve kutsal değerlerimizle aldatamasın, bizim ayrılıklarımızdan kendilerine servet ve güç üretip üzerimizde egemenlik kuramasınlar.

sonsuz teşekkürler güzelinsan, Allah razı olsun. en derin ve kalbi muhabbetlerimle güzelinsan. Cumhuriyetin aydınlığı, akıl, bilinç, bilmek, anlamak, kitap, okumak ile kalınız. zihniyet, hakikat, adalet, ahlak, hürriyet ve nihayet büyük insanlık devrimi ile kalmak inancı ve umuduyla. insanlık derin ve sarsıcı bir devrimle sarsılmadan asla uyanmayacak ve uyanmayanlar yüzünden tüm insanlık zalimlerin zulmünden asla kurtulamayacak.

Estağfurullah,sizden yana asla şüphem yok.Bu duyarlı yazıları kaleme alan ve bilgiyle dolu sentezleri barındıran bir kişi bile isteye gücendirmez.Düşüncelerimiz hem fikir.
Siz de kusura bakmayın,kısa oluşu yüzünden kapalı oldu.Klavyem bozuk ve ekran klavyesi ile yazmak durumunda olduğum için uzun yazmakta zorlanıyorum,her harfi tuşlamak adına.

Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum.Saygılarla çakyamuni.
(Bu Mesaj 14-10-2017 08:38 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : MahAs.)
14-10-2017 08:38 PM
Nazlıcan Çevrimdışı
Süper Moderatör

Rep Puanı: 26245
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
insanlığını unuttuğu zaman! teşekkürler..

Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
(Bu Mesaj 14-10-2017 10:29 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Nazlıcan.)
14-10-2017 10:28 PM
çakyamuni Çevrimdışı
General

Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
MahAs eyvallah dili ve yüreği güzelinsan. Allah dilimizi ve yüreğimizi sağlam kıldıktan sonra sorun yok. ben gönül incitmeyi sevmem güzelinsan. gönlüm incinsin ama gönül incinmesin. çünkü aksi takdirde yatamıyorum kafama mıh gibi çakılıp kalıyor o gönlün çektiği sızılar. çok zor olsa da bu yüzden olabildiğince otokontrollü yaşıyorum. şükür bugüne kadar incittiğim tek gönül yok. ben asla kusura bakmadım güzelinsan. sağlık olsun hallolor inşAllah. ayıca da sonsuz teşekkürler düşüncen için. yani eğer kitapla namusluca samimi ve ciddi olarak haşır neşir oluyorsanız zaten kitap budar, tesviye eder ve inceltir insanı. hani üstad Cemil Meriç diyor ya; kitap zekayı kibarlaştırır diye aynen öyle. yoksa kitabı niye okuruz ki? eee kitapta yetim hakkı yemeyin size ateş olacak diyor diye yazdığını bilsek, sürekli ahkam kessek, milleti bu kutsal yasa ile aldatsak ama bu yasadan hiçbir şey anlamamış olsak ne işe yarar? bu yasa birilerinin yanında ahkam keselim, insanları kendimiz öyleymişiz gibi aldatalım diye inmedi ki? uygulayalım diye indi. sen bu yasayı bil ama yetim hakkını utanmazcasına arsızca yemeye devam et. ne şimdi bu? ayrıca yasayı oku ama nezaketteen zerafetten iz taşıma. hoyratça gönül kır, incit, hak gasp et, emek sömür, torpille insanların terini, kanını, yaşını başkalarına peşkeş çek gücüne güvenerek. eee noldu şimdi? hangi kitabı okuduk biz? kitabı nasıl okuduk biz? kitap okuduk mu biz? neyi anladık biz? uygulamıyorsak nasıl anladık biz?

Nazlıcan güzelinsan eyvallah.

en derin ve kalbi muhabbetlerimizi sunuyorum güzelinsanlar her birinize ta gönlümün en mutena köşesinden.

Cumhuriyetin aydınlığı ile kalmak umuduyla. Cumhuriyetimize Ordumuza Yurdumuza bilinçli ve şuurlu olarak sahip çıkmak inancıyla.

ŞEYTAN SİZİ ALLAH İLE ALDATMASIN! buyurur Allah.

AKLIMIZI kullanmak zorundayız. kullanmıyorsak, kullanmayacaksak, o akılla sormayacak sorgulamayacaksak, şahsi kanaatimce kesip atmamız gerek taşıdığımız kafayı.

VATAN-AHLAK-ADALET.
(Bu Mesaj 15-10-2017 09:38 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : çakyamuni.)
15-10-2017 09:36 AM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net